Glony na elewacji: jak je usunąć i skutecznie zabezpieczyć ściany przed zielenieniem?

2025-01-23 11:46

Kolorowy nalot na ścianach budynku świadczy o tym, że zaczęły porastać je glony. Może pojawić się na całych ścianach albo na fragmentach narażonych na zacieki. Co porasta wilgotną elewację? Jak zapobiec zielenieniu elewacji? Jaki środek zastosować na glony na elewacji? Czym zabezpieczyć elewację przed glonami?

Glony na elewacji

i

Autor: Bolix Przeciekające rynny lub rury spustowe tworzą dogodne warunki do rozwoju glonów

Spis treści

  1. Jak usunąć glony z elewacji?
  2. Jaki środek zastosować na glony na elewacji?
  3. Jak zapobiegać glonom na elewacji?

Zielony, a czasem także innego koloru, nalot na elewacji to glony. Porastają one najczęściej ściany wschodnie i północne, a także te osłonięte drzewami i krzewami albo będące w cieniu innego budynku. Dzieje się tak, ponieważ są one najmniej nasłonecznione i najdłużej są wilgotne. Wilgoć zaś jest potrzebna do rozwoju glonów. Szorstka elewacja, dodatkowo pokryta kurzem jest dobrym podłożem dla tych organizmów. Zielony narost może pojawić się także pod cieknącą rynną lub nieprawidłowo osadzonym parapetem. Brak reakcji na pojawienie się glonów sprawi, że w ślad za nimi mogą pojawić się grzyby, a nawet mchy. Inwazja mikrobiologiczna prowadzi nie tylko do nieestetycznych efektów na elewacji, lecz także do uszkodzenia tynku, co po latach będzie przyczyną jego odpadania. Dlatego jeśli zobaczymy nalot na ścianach budynku, należy podjąć kroki w celu jego usunięcia oraz zapobieżenia ponownej inwazji.

Jak usunąć glony z elewacji?

Podstawowym działaniem jest mechaniczne usunięcie nalotu ze ścian. Można to zrobić, posługując się myjką ciśnieniową. Kierując strumień wody gdzieś w mniej eksponowane miejsce elewacji, należy sprawdzić, czy ciśnienie wody jest wystarczające, ale nie nazbyt duże. Jeśli po takim zmyciu pozostaną miejsca z glonami, trzeba usunąć je szczotką, ale ostrożnie, żeby nie uszkodzić tynku. Gdy elewacja zostanie tak oczyszczona, kolejnym krokiem jest zmycie jej środkiem biobójczym. To pozwoli zniszczyć mikroorganizmy będące we wczesnej fazie rozwoju, których jeszcze nie widać. Przy okazji dobrze jest wykonać przegląd ścian budynku oraz wykonać drobne naprawy.

Czytaj też: Nowoczesne elewacje domów. Jakie są teraz trendy, faktury, kolory, dodatki?

Jaki środek zastosować na glony na elewacji?

Na rynku jest duży wybór środków przeznaczonych do mycia elewacji z glonów. Najważniejsze jest, żeby sprawdzić, czy zawierają one substancje biobójcze. Drugą kwestią jest sposób aplikacji – tu zawsze trzeba postępować zgodnie z zalecenia mi producenta. Są środki silnie alkaliczne, które trzeba nanieść na ścianę, pozostawić na określony czas, np. 20-30 minut, i zmyć. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć. Preparaty organiczne mniej niszczące dla tynku można rozprowadzić na elewacji i na niej pozostawić.

Jak zapobiegać glonom na elewacji?

Żeby nie dopuścić do ponownego pojawienia się glonów, elewację trzeba zabezpieczyć mikrobiologicznie. Służą do tego impregnaty do ścian zewnętrznych zawierające środki zapobiegające porostowi alg. Nanosi się je metodą natryskową. Ważne jest także, żeby zapobiegać długotrwałemu zawilgoceniu elewacji, zwłaszcza ściany północnej i wschodniej. Lepiej nie obsadzać ich gęsto drzewami i krzewami, bo to sprawi, że będą zacienione. Gdy nalot biologiczny pojawił się z powodów usterek budowlanych, trzeba je naprawić, na przykład uszczelnić pękniętą rynnę.

Czytaj też: Projekt elewacji online za darmo. Poznaj darmowe aplikacje do wizualizacji elewacji online

Jeśli kłopoty z glonami pojawiają się mimo impregnacji, można pomyśleć o pomalowaniu elewacji farbą silikatową o jak najwyższym pH – odczyn zasadowy nie sprzyja porostowi glonów. Jednak w takiej sytuacji trzeba upewnić się, czy jest możliwe nałożenie jej na istniejącą wyprawę.

Murator Google News
Murowane starcie
Elewacja - mokra czy sucha. MUROWANE STARCIE
Elewacja Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie budzi emocje. To jednak nie ostateczny efekt