Najczęstsze przyczyny pożarów w domach

2009-10-12 2:00
Zagrożenie pożarem
Autor: Stone/Flash Press Media Zagrożenie pożarem

Jakie są najczęstrze przyczyny pożarów? Co jest potrzebne do wzniecenia pożaru lub spowadowania zagrożenia pożarowego? Trzy elementy: źródło ognia – na przykład iskra elektryczna, żar z papierosa; tlen – tylko w jego obecności może zajść proces spalania oraz materiał palny. Jeśli wyeliminuje się jeden z tych czynników – pożaru nie będzie. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny pożarów w domach.

Najczęstsze przyczyny pożarów domów

Przyroda w niewielkim stopniu przyczynia się do pożaru. Pożar może wywołać uderzenie pioruna. Zdarza się też, że płonące wskutek długotrwałej suszy lasy czy pola mogą zagrozić domom znajdującym się w ich sąsiedztwie.
Jednak najczęstsze przyczyny pożarów to te spowodowane umyślnym lub nieumyślnym działaniem człowieka:

  • umyślne podpalenie lub nieumyślne zaprószenie ognia, na przykład zaśnięcie z tlącym się papierosem,
  • wzniecenie ognia przez pozostawione bez opieki dzieci,
  • awaria instalacji elektrycznych naprawianych lub przerabianych przez niedoświadczoną osobę,
  • niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych: kominków, pieców kaflowych czy promienników elektrycznych,
  • pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych, nieprzystosowanych do pracy ciągłej: ogrzewaczy pomieszczeń, kuchenek i czajników,
  • nieostrożne prowadzenie prac remontowych, zwłaszcza spawania i szlifowania powstające iskry mają temperaturę około 2000°C i zapalają niemal każdy materiał palny,
  • przechowywanie łatwo palnych substancji (butli gazowych, olejów, farb czy rozpuszczalników) w pobliżu źródeł ciepła i ognia.
Ważne

Zagrożenia pożarowe

Czasami zagrożenie pożarowe stwarza niesprawny kabel od telewizora czy pozostawiona na tarasie świeca przeciw komarom. Dlatego też warto pomyśleć o zakupie niewielkiej gaśnicy lub specjalnego koca gaśniczego (do gaszenia niewielkich pożarów).

Co nam zagraża w czasie pożaru?

Zwykle za najgroźniejszy uważa się ogień i wysoką temperaturę. Jednak znacznie bardziej niebezpieczny jest dym. Zawiera trujące substancje (gazy toksyczne), głównie ze spalających się tworzyw sztucznych, jakich wiele w materiałach budowlanych i wykończeniowych. Gdy pali się w domu, brakuje tlenu – wtedy substancje palne nie spalają się do końca i powstaje mieszanina toksycznych składników o wysokiej temperaturze. W takiej sytuacji wystarczy kilka głębszych oddechów, by stracić przytomność.

Materiały zawierające retardanty, czyli środki utrudniające zapalenie, pod wpływem wysokiej temperatury najpierw zaczynają się topić, ulegają rozkładowi, a dopiero produkty tego rozkładu się zapalają. Podczas spalania się niektórych materiałów (na przykład styropianu) powstają płonące krople lub odpadające fragmenty - szczególnie gdy znajdują się one na sufitach. To może ułatwiać dalsze rozprzestrzenianie się ognia oraz utrudnić ucieczkę w równym stopniu co ogień.

Materiały palne – materiały niepalne?

Niestety, nie ma jednej klasyfikacji ogniowej. Wyroby budowlane mogą być klasyfikowane jako materiały palne lub materiały niepalne. Okładziny – zwłaszcza okładziny ścienne czy okładziny na dachy – jako okładziny rozprzestrzeniające ogień lub nie. W przypadku przegród w budynkach mówimy o klasyfikacji pod względem odporności ogniowej (REI). Dokładną klasyfikację można sprawdzić w normie lub aprobacie technicznej wyrobu.

O zabezpieczeniu domu przed ogniem warto pomyśleć już na jego etapie budowy. Obowiązujące w naszym kraju przepisy techniczno-budowlane w zakresie bezpieczeństwa pożarowego nie stawiają żadnych wymagań co do stosowania materiałów w domach jednorodzinnych. Dlatego też warto zainteresować się z czego powstaje nasz dom.

Klafyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych (euroklasa ogniowa)

Decydując się na dany materiał wystarczy sprawdzić jego euroklasę, czyli klasyfikację ogniową w zakresie reakcji na ogień, identyczną w całej Unii Europejskiej.
Klasyfikacja ogniowa zawiera wszystkie ważne informacje o zachowaniu wyrobów pod wpływem ognia. Zgodnie z nią każdy wyrób budowlany zostaje zaklasyfikowany do jednej z siedmiu podstawowych ogniowych euroklas: A1, A2, B, C, D, E, F (dla materiałów podłogowych z indeksem „fl”). Najlepsze, najbezpieczniejsze pożarowo wyroby znajdują się w klasie A1, w kolejnych są klasyfikowane wyroby wykazujące coraz gorsze właściwości ogniowe (coraz bardziej / łatwiej palne) aż do wyrobów klasy F, dla których nie określa się żadnych wymagań, bo praktycznie żadnych nie są w stanie spełnić.

Euroklasa ogniowa oznacza, czy i jak wyrób przyczynia się do rozwoju pożaru – jak szybko i jak dużo energii cieplnej wytwarza, jak szybko się zapala i jak rozprzestrzenia ogień:

Euroklasa (klasy podstawowe) Właściwości Ryzyko rozgorzenia ognia Przykłady wyrobów budowlanych*
A1

niepalne

żadne

beton, stal, wełna mineralna i szklana

A2

niepalne

żadne

płyta gipsowo-kartonowa

B

bardzo ograniczony udział w pożarze

żadne

PCW twarde

C

ograniczony, ale zauważalny udział w pożarze

tak

płyta gipsowo-kartonowa z tapetą papierową

D

istotny udział w pożarze

tak

drewno bez zabezpieczeń

E

bardzo duży udział w pożarze – zagrożenie pożarowe

tak

spienione tworzywa sztuczne o zmniejszonej palności

F

niebadane/negatywne wyniki badań ogniowych

tak

spienione tworzywa sztuczne


*Przykłady wyrobów na podstawie wyników badań międzylaboratoryjnych kilkunastu europejskich laboratoriów ogniowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE