Remont domu z ekipą czy samemu? Co się bardziej opłaca? Przedstawiamy wady i zalety obydwu podejść
Remont domu lub mieszkania to duży wydatek i bałagan we wnętrzach. Może też zająć sporo czasu. Jak zmierzyć się z tym zadaniem: robić samodzielnie czy zatrudnić ekipę, która się tym zajmie profesjonalnie. Porównujemy plusy i minusy obu rozwiązań.
Autor: Katalog Murator Projekty/arch. Katarzyna Słupeczańska/arch. Grzegorz Kaliciak/arch. Bartłomiej Szymańczuk/arch. Ewa Dziewiątkowska
U góry po lewej: Jasna przestrzeń, arch. Katarzyna Słupeczańska. Po prawej: Nieszablonowy, arch. Grzegorz Kaliciak. Na dole po lewej: HomeKONCEPT-103, arch. Bartłomiej Szymańczuk. Po prawej: Dla rodziny 1G1, arch. Ewa Dziewiątkowska.
Spis treści
- Zalety samodzielnego remontu:
- Wady samodzielnego remontu:
- Zalety wynajęcia fachowców:
- Wady wynajęcia fachowców:
- Robiąc remont samemu, można dużo zaoszczędzić
- Kwestia czasu podczas remontu
- Fachowe przeprowadzenie prac remontowych
- Wybór odpowiednich materiałów i ich zakup
- Do remontu potrzebne są narzędzia
Najpierw przyjrzyjmy się w skrócie zaletom i wadom obu sytuacji.
Zalety samodzielnego remontu:
- oszczędzam pieniądze,
- robię, kiedy mam czas,
- efekt jest taki, jaki chcę,
- zdobywam nową wiedzę,
- mam satysfakcję.
Wady samodzielnego remontu:
- muszę na to poświęcić swój wolny czas,
- muszę przewidzieć koszty i zaplanować wydatki,
- pracuję fizycznie, mam urazy i wszystko mnie boli,
- muszę zdobyć nową wiedzę,
- mogę przecenić swoje umiejętności,
- mogę popełnić błędy.
Zalety wynajęcia fachowców:
- nie martwię się o nic,
- zrobią szybko remont,
- kupią potrzebne materiały,
- mają niezbędne narzędzia,
- będą pracować bez błędów,
- posprzątają po sobie.
Wady wynajęcia fachowców:
- zapłacę wysokie rachunki,
- muszę dostosować się do ich terminów,
- mogę trafić na pseudofachowców.
Robiąc remont samemu, można dużo zaoszczędzić
Zacznijmy od kosztów, bo one mogą mieć decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji. Prace budowlane są drogie, a remontowe jeszcze droższe, bo wymagają nie tylko przygotowania nowego wykończenia, lecz także usunięcia starego. Dużo jest też przy tym sprzątania, usuwania gruzu, odpadów budowlanych. To wszystko kosztuje. Dochodzące do 200 zł/m2 stawki za przyklejanie płytek gresu, powodują, że koszt robocizny może iść w tysiące.
Kwestia czasu podczas remontu
Remont zwykle zajmuje dużo czasu. Robiąc go samemu, możemy wykorzystać wolny czas, pracować podczas urlopu, wieczorami, w weekendy. To spowoduje, że remont może być rozciągnięty w czasie. Będziemy długo trwać w sytuacji remontowej, co jest męczące. Ponadto pozbawi nas czasu, który powinniśmy przeznaczyć na odpoczynek. Efekt? Remont może odbić się na naszym zdrowiu.
Z drugiej strony, jeśli wynajmiemy ekipę, musimy dostosować się do zaproponowanego terminu. Na dobrą ekipę czasem trzeba długo czekać. To może pokrzyżować nasze plany. Ponadto ekipa remontowa chce jak najszybciej wykonać swoją pracę, więc będzie naciskać na szybkie decyzje, co i jak robimy. Dlatego w tym wypadku lepiej wcześniej przemyśleć plany remontowe i już w chwili umawiania ekipy, omówić je z fachowcami.
Fachowe przeprowadzenie prac remontowych
Nie oszukujmy się, remont domu może wymagać dużo wiedzy budowlanej. Ze skuciem płytek i położeniem nowych poradzi sobie każdy. Ale jeśli chcemy robić zmiany w instalacji elektrycznej lub hydraulicznej, potrzebni są profesjonaliści, czasem posiadający także odpowiednie uprawnienia. Więc nawet jeśli będziemy sami remontować dom, może być konieczne wynajęcie fachowców do określonych prac, żeby były one wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i prawem.
Ale poza tym w obecnych czasach to, jak przeprowadzić dane prace, jest opisane i pokazane w internecie. Najlepiej korzystać ze stron internetowych i filmów instruktażowych firm, których produkty chcemy zastosować.
Wybór odpowiednich materiałów i ich zakup
Do prac remontowych trzeba kupić wiele materiałów. To nie tylko płytki na ścianę lub bateria do wanny, o których wyborze, ze względów estetycznych, musimy sami zdecydować. To także wiele produktów chemii budowlanej, wyrobów i akcesoriów potrzebnych podczas wykonywania prac. Żeby dokonać odpowiedniego wyboru, musimy zrobić porządny research, który zajmuje dużo czasu. W efekcie i tak możemy kupić słabe produkty.
Przy olbrzymiej ofercie wyrobów budowlanych fachowcy mogą być pomocni. Oni zwykle polecają sprawdzone kleje czy gipsy, których używają od pewnego czasu w swojej pracy i wiedzą, że są dobre. Z drugiej strony inwestor może mieć własne preferencje, a bywa, że ekipy są nazbyt przywiązane do swoich przyzwyczajeń. Dobre ekipa powinna śledzić rynek, być otwarta na nowości. Fachowcy powinni umieć zastosować i ocenić nowy produkt.
Do remontu potrzebne są narzędzia
Do prac remontowych używa się wielu narzędzi. Ekipa fachowców je ma i nie musimy się o nie martwić. Jeśli będziemy chcieli sami zrobić remont, trzeba będzie kupić wiele narzędzi. To dodatkowy wydatek, ale jeśli lubimy majsterkować i przewidujemy w przyszłości samodzielnie obsługiwać swój dom, warto kupić dobre narzędzia, które będziemy wykorzystywać wielokrotnie.
Zobacz też: Zobacz najładniejsze projekty domów z poddaszem użytkowym i garażem. Tak możesz mieszkać
Autor: Katalog Murator Projekty/arch. Katarzyna Słupeczańska/arch. Grzegorz Kaliciak/arch. Bartłomiej Szymańczuk/arch. Ewa Dziewiątkowska
U góry po lewej: Jasna przestrzeń, arch. Katarzyna Słupeczańska. Po prawej: Nieszablonowy, arch. Grzegorz Kaliciak. Na dole po lewej: HomeKONCEPT-103, arch. Bartłomiej Szymańczuk. Po prawej: Dla rodziny 1G1, arch. Ewa Dziewiątkowska.