Pył znad Sahary znów jest nad Polską i będzie na święta wielkanocne 2025. Jak usunąć żółty pył z parapetów i mebli?

2025-04-16 9:48

Żółty pył znad Sahary znów jest nad Polską. Prognozy mówią, że zostanie z nami niemal całą Wielkanoc. Jak usunąć bezpiecznie saharyjski pył z szyb, parapetów czy mebli? Pustynny pył nie zawiera toksycznych związków chemicznych, ma też inne właściwości fizyczne niż "zwykły" smog, ale warto pamiętać o kilku zasadach podczas sprzątania domu po wybuchu pyłu znad Sahary. A najważniejsza jest w zasadzie taka, żeby nie myć okien, kiedy wieje południowy wiatr. To nie ma sensu.

Pył znad Sahary

i

Autor: Robert Heemskerk/ iStock Getty Images Pył znad Sahary

Spis treści

  1. Pył saharyjski. Prognoza na Wielkanoc 2025
  2. Co jest w pyle znad Sahary?
  3. Czy żółty pył jest groźny dla zdrowia?
  4. Jak usunąć pył znad Sahary z parapetów i mebli?
Murator Ogroduje #2: Impregnacja drewnianej elewacji
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Pył saharyjski. Prognoza na Wielkanoc 2025

Nad Polską znów będzie pył znad Sahary. Zostanie z nami aż do Wielkanocy, a kulminacja ma być w czwartek, 17 kwietnia. Według prognoz Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach, obecnie - czyli w środę 16 kwietnia rano, pył saharyjski jest nad południową Polską, ale po południu dotrze już do Wielkopolski i Warszawy. A w czwartek przykryje całą Polskę. Jest też nad Czechami, Austrią, Słowacją, Bałkanami. Wyjątkowo mocno daje się we znaki w Hiszpanii - np. na Costa del Sol. Za to nie ma go np. nad Niemcami czy Włochami. Pył znad Sahary będzie nad Polską także w Wielki Piątek i w sobotę.

Tu zobaczysz aktualne stężenie pyłu w Europie na mapie.

To on pozostawia nasze samochody, okna i parapety pokryte żółtą warstwą. To pył mineralny. 

Co jest w pyle znad Sahary?

Pojawiły się niepokojące doniesienia, że pył z Sahary zawiera szkodliwe pierwiastki promieniotwórcze. Po zbadaniu pyłu znad Sahary pod mikroskopem okazało się, że zawiera on:

  • sód
  • mangan
  • aluminium
  • krzem
  • żelazo
  • kobalt
  • miedź
  • potas
  • siarkę
  • wapń.

Czy żółty pył jest groźny dla zdrowia?

Zanieczyszczenie tym pyłem może pogorszyć jakość powietrza i wywołać problemy z oddychaniem, a także nieco obniżyć spodziewane wysokie temperatury powietrza. Może też powodować mgłę, zmniejszać przejrzystość nieba. Gdyby padał deszcz, byłby to tzw. „krwawy deszcz” — bo z cząsteczkami pyłu.

Alergicy i astmatycy mogą czuć dyskomfort i pogorszenie stanu zdrowia. Cząstki pyłu w połączeniu z pyłkami mogą znacznie nasilać objawy u osób cierpiących na astmę lub alergie.

Żółty pył z Afryki nie stanowi jednak u nas powszechnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Duże cząstki pyłu mineralnego zatrzymują się przede wszystkim w jamie nosowej i gardle, docierając najdalej do oskrzeli. 

Czytaj też: 

Mycie okien. Cennik 2025

Jak usunąć pył znad Sahary z parapetów i mebli?

Lepiej na razie tego nie robić i poczekać, aż pogoda się zmieni. A potem? Podobnie jak w przypadku mycia karoserii aut, trzeba pamiętać, aby nie wycierać blatów czy parapetów na sucho. To dlatego, że żółty pył, który wiatr przywiał do nas z Afryki, to pył mineralny o stosunkowo dużych cząsteczkach. Nie rozmazuje się. Nie zawiera też toksycznych związków chemicznych i nie transportuje - tak jak zimowy smog - niebezpiecznych dla zdrowia związków. W domu możemy użyć wody i płynu do naczyń. Ale... lepiej się z tym wstrzymać, do czasu, kiedy przestanie wiać wiatr z południa.

Warto natomiast systematycznie usuwać pył ze schodów, balkonów czy tarasów, by nie wnosić go na butach do domu. Powinniśmy więc odkurzać, i to codziennie, zabrudzoną powierzchnię, a potem przecierać ją na mokro. Można też balkon czy schody po prostu zamieść.

Sahara rocznie "produkuje" około 400–700 x 10 6 ton pyłu eolicznego. Pył powstaje w wyniku procesów naturalnych, takich jak burze wiatrowe. Średnica cząstek wahała się od 100 nanometrów do 50 mikrometrów. 

Balkon na wiosnę. Inspiracje - zdjęcia

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News