Pranie firanek w pralce czy ręcznie? Jak prać firanki, żeby zawsze były białe i gładkie

2023-03-13 17:39

Jedną z nieodłącznych prac podczas wiosennego sprzątania domu jest pranie firanek. Jak prać firanki - w pralce czy ręcznie? Jak sprawić, aby wyglądały jak nowe? W czym prać, żeby były śnieżnobiałe? Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Pranie firanek w pralce
Autor: Getty Images Lśniące bielą firanki do duma każdej pani domu. Jak odpowiednio prać firanki?

Spis treści

  1. Jak prać firanki w pralce?
  2. Czy moczyć firanki przed praniem?
  3. W czym prać firanki, żeby były białe?
  4. Domowe patenty na pranie firanek
  5. Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione?
  6. Czy firanki można wirować?
  7. Jak wieszać firanki?
  8. Jak prasować firanki?

Firanki zdobią wnętrza, więc trzeba o nie dbać, żeby ładnie wyglądały. Co jakiś czas trzeba je uprać. Czy można to zrobić w pralce? Jak najbardziej! Wyjątkiem są firany gęste i ciężkie, które po zmoczeniu staną się jeszcze cięższe i mogą przekroczyć limit wagi prania. Takie firany lepiej oddać do prania na sucho. Również firanki mające elementy usztywnione szerokimi klejonkami, wzmacniającymi efekt gładkości, należy prać ręcznie. W pozostałych przypadkach firanki można śmiało prać w pralce. Podpowiadamy, jak to zrobić prawidłowo, żeby były białe i niepogniecione.

Jak prać firanki w pralce?

Szczególnie trzeba uważać na firanki o skomplikowanej konstrukcji, czyli takie z których trzeba zdjąć usztywnienia lub usunąć pręty obciążające. Jeśli są w nich zaczepy, ślizgi, haczyki bez elementu blokującego, trzeba je zdjąć przed praniem. Poza tym wszystkie firanki przed praniem składamy w kostkę. Najlepiej jest je prać w siatce, a jeśli jej nie mamy – na przykład w poszewce od poduszki. To może zapobiec powstaniu dużych zagnieceń.

Firanki należy prać w temperaturze 30oC. Niektóre pralki mogą mieć program “pranie firanek”. Podobnie będzie działać program “pranie ręczne” albo “tkaniny delikatne”. To są funkcje, w których pralka działa powoli, obroty są wolniejsze. Przy tych programach niektóre tkaniny nie będą wymagać prasowania.

Jeśli w firankach są kolorowe wstawki, dobrze jest włożyć do prania chusteczkę zapobiegającą farbowaniu.

Czy moczyć firanki przed praniem?

Gdy firanki są zakurzone, a nawet zabrudzone, wcześniejsze namoczenie dobrze im zrobi. W wielu domach są kuchnie otwarte, więc osady z tłustych oparów powstających podczas gotowania mogą być nawet na firankach w salonie lub w pokoju na drugim końcu mieszkania. Dlatego dobrze jest wstępnie namoczyć firanki w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Do namaczania włóż je do dużej miski lub wanny, żeby swobodnie je spłukać.

W czym prać firanki, żeby były białe?

Jeśli firanki są nieco poszarzałe lub pożółkłe, przed praniem można je namoczyć w wodzie z dodatkiem proszku do prania firan albo proszku do prania białych tkanin. Preparaty te zawierają środki wybielające, więc tkaniny staną się zdecydowanie jaśniejsze i bielsze. Gdy firanki są delikatne, lepiej stosować detergenty w płynie, ponieważ mają łagodniejsze działanie. Po namoczeniu pierzemy firanki z dodatkiem tych samych preparatów.

Domowe patenty na pranie firanek

Wiele gospodyń domowych stosuje proste rozwiązania przekazywane z pokolenia na pokolenie. Doskonałe właściwości czyszczące ma soda oczyszczona, a także sól. Po namoczeniu firanek w płynie do delikatnych tkanin albo płynie do mycia naczyń można włożyć je do miski z wodą, do której dodaliśmy mieszankę sody oczyszczonej i soli. Na 5 l wody wsypuje się łyżkę sody oczyszczonej i pół szklanki soli. Zamiast sody można zastosować też proszek do pieczenia. Po namoczeniu dodaje się też łyżkę sody do pralki.

Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione?

Przede wszystkim nie można upychać ich ciasno w pralce, żeby więcej uprać za jednym razem. Lepiej podzielić pranie na dwie czy trzy partie, a uzyskać lepszy efekt. Bęben pralki powinien być wypełniony w 1/3. Wtedy firanki w siatce lub poszewce będą się swobodnie obracać w jego wnętrzu. Do prania dodaje się płyn do płukania delikatnych tkanin, który też wpływa na ich gładkość.

Czy firanki można wirować?

Tak. Nawet trzeba, żeby uniknąć spływania z nich dużej ilości wody i zachlapania pralni albo łazienki. Jednak należy zastosować najmniejsze możliwe obroty, zwykle jest to 400 obrotów. Po zakończeniu programu dobrze jest trochę odczekać, żeby woda spłynęła w bębna i dopiero wyjąć firanki, z których będzie kapać woda.

Jak wieszać firanki?

Ponieważ firanki są zwykle bardzo duże, przed wieszaniem składamy je w pionowe pasy. Mocno wilgotne firanki można rozłożyć na ręcznikach przykrywających pręty suszarki pokojowej. W ten sposób unikniemy wzoru prętów na firankach. Gdy są wilgotne, można już rozwiesić je na karniszach w pozycji docelowej. Cienkie, lekkie firanki szybko doschną. Firanki pogniecione albo grubsze, cięższe lepiej jest uprasować.

Jak prasować firanki?

Ponieważ większość firanek jest z tworzyw sztucznych, do prasowania ustawia się najniższą temperaturę, żeby nie uszkodzić tkaniny. W przypadku uporczywych zagnieceń można wspomóc się parą. Firanki z tkanin z włókien naturalnych prasujemy w temperaturze zalecanej przez producenta materiału.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.