Wybieramy pochłaniacz zapachów, czyli jak sprawić, żeby nasz dom zawsze pięknie pachniał

2019-11-06 13:09

Jaki wybrać pochłaniacz (neutralizator) zapachów? Wrażenia węchowe długo utrzymują się w naszej pamięci. Zapachy odbieramy w sposób automatyczny i od razu nasz mózg kwalifikuje je do miłych lub nie. Dlatego wchodząc do nieznanego miejsca, jeszcze zanim omieciemy wnętrze wzrokiem, poczujemy jego zapach. Co zrobić, żeby domownicy i goście zawsze już przy wejściu odczuwali przyjemność, a nasz dom przywoływał miłe wspomnienia, także zapachowe.

Pochłaiacze zapachów
Autor: Pracownia Archtektoniczna MGN Dom, w którym ładnie pachnie, odbieramy jako czysty, miły i ładny. Projekt Pracownia Archtektoniczna MGN

Jednym z trików agentów nieruchomości przed pokazaniem mieszkania potencjalnym nabywcom jest rozpylenie w nim przyjemnego i przywołującego miłe skojarzenia zapachu, np. pieczonego ciasta. Badania pokazują, że pomieszczenie, w którym ładnie pachnie, uznajemy nie tylko za ładne, ale także za czyste. Miły zapach we wnętrzu polepsza nasze samopoczucie, czujemy się bardziej zrelaksowani, bardziej energiczni.

Niemiłe dla zmysłów zapachy mogą rozgościć się w naszym domu z różnych powodów. Codzienne wnosimy butami brud, nasze zwierzęta dokładają swoją porcję na łapach, a do tego dochodzi zapach liniejącej sierści i naskórka pozostawionych na dywanach i tapicerce. Niemiłe zapachy mogą pojawić się w kuchni lub toalecie. Odświeżacz powietrza przyda się w domu palaczy, którego wnętrze jest przesiąknięte wonią tytoniu. Nieprzyjemny zapach będzie się przez pewien czas utrzymywał w nowo wykończonym lub remontowanym domu. Również zmiana umeblowania przyniesie nowe odczucia zapachowe. Z najbardziej dokuczliwym zapachem będziemy mieć do czynienia w domu po pożarze albo zalaniu. Również, gdy wprowadzimy się do starego, przez wiele lat nieużytkowanego domu możemy poczuć stęchliznę.

W tych wszystkich sytuacjach pomogą nam pochłaniacze zapachów. Zależnie od wariantu możemy wykorzystać różne produkty i urządzenia. Znajdziemy je pod różnymi nazwami – jako pochłaniacze, neutralizatory zapachów, odświeżacze powietrza, czy aromatyzery.

Pochłaniacze zapachów
Autor: Piotr Mastalerz Jednym z pomieszczeń, w którym przyda się pochłaniacz zapachów, jest łazienka. Projekt Gornik Architects

Jak działa pochłaniacz zapachów

Pochłaniacze zapachów mają za zadanie zneutralizować nieprzyjemny zapach. Jednocześnie są one przygotowane jako aromatyzowane, więc po zastosowaniu w pomieszczeniu powstaje lekki zapach, ale odczuwany przez nas jako miły. Producenci oferują olbrzymią paletę aromatów: od delikatnych do bardzo intensywnych. Znajdziemy zapachy kwiatowe, owocowe, korzenne, cytrusów, łąki, lasu, lasu iglastego, bryzy morskiej i wiele innych. Neutralizatory zapachów mogą zawierać środki dezynfekujące i bakteriobójcze. Takie przydadzą się na przykład w domu ze zwierzętami. Wiele preparatów odświeżających powietrze ma również za zadanie odganiać insekty. Do neutralizowania bardzo nieprzyjemnego zapachu w śmietniku, kubłach na śmieci, warsztacie, czy garażu można zastosować środki profesjonalne mające w składzie substancje chemiczne lub bioenzymy rozkładające estry zapachowe lub cząsteczki siarkowodoru powstającego w procesach gnilnych do prostszych, bezwonnych związków.

Pochłaniacze zapachów
Autor: Sylwester Rejmer Pochłaniacze zapachów przydadzą się w domach, w których są zwierzęta

Pochłaniacze zapachów w proszku

To jedna z najprostszych i najtańszych form pochłaniaczy zapachów. Preparat w postaci proszku albo granulek można wysypać na podłogę lub meble i po odpowiednim czasie od wyłożenia zebrać odkurzaczem lub zamieść. Takie preparaty często są stosowane w domach ze zwierzętami. Można je domieszać do żwirku w kuwecie kotów lub innym podłożu dla zwierzaków, co zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Pochłaniacze zapachów
Autor: Over Zoo Pochłaniacz zapachów do kuwet. Cena 9 zł

Pochłaniacze zapachów w płynie lub żelu

To bardzo duża grupa produktów, które mogą być różnie wykorzystywane. Niewielkie pojemniki z żelem lub płynem można ustawić w rogach pomieszczenia. Powoli uwalniająca się substancja zapachowa będzie aromatyzować powietrze. Niektóre aromatyzery mają knot, który wysuwa się na zewnątrz. Nasycony preparatem, zależnie od długości wystającego fragmentu, będzie nadawał słabszy lub silniejszy zapach. Bardzo popularne są odświeżacze powietrza włączane w gniazdko elektryczne. Pojemnik z aromatycznym płynem umieszczony w obudowie obok wtyczki jest lekko podgrzewany, żeby zapach się unosił. Intensywność aromatyzacji można regulować pokrętłem w zakresie kilku stopni. Takie pochłaniacze zapachów mogą wystarczyć na kilka dni lub tygodni.

Pochłaniacze zapachów
Autor: Air Wick Pochłaniacz zapachów z obudową do włączenia do gniazdka elektrycznego. Cena 28 zł

Pochłaniacze zapachów do rozpylania

Wiele preparatów można kupić zapakowane w metalowy pojemnik z rozpylaczem w spreju lub plastikowy ze spryskiwaczem. Stosujemy je wtedy, gdy odczuwamy taką potrzebę. Żeby można było zapomnieć o tym obowiązku, wybierzmy elektryczny rozpylacz zapachów, który może działać nawet kilka miesięcy. Proste urządzenie ładuje się co jakiś czas wkładem z płynem zapachowym. Pochłaniacz zapachów elektryczny jest zasilany z baterii, więc można postawić go  lub zamocować na ścianie w dowolnym miejscu. Elektryczne modele są wyposażone w układy elektroniczne, co pozwala je zaprogramować tak, żeby uruchamiały się codziennie o określonej porze, np. tylko w dzień. Najlepsze pozwalają zaplanować emisję zapachu przez cały tydzień. Użytkownik może wybrać częstotliwość emisji preparatu zapachowego, np. raz dziennie albo co 60 minut, albo co kwadrans. Elektryczny odświeżacz powietrza może działać do 3 miesięcy z 1 wkładem. Pojemniki z aromatyzowanym płynem można wymieniać, więc dobrze dobrany pochłaniacz elektryczny może działać wiele lat.

Pochłaniacze zapachów
Autor: Rubbermaid Neutralizator zapachów Microburst 3000 z wkładem. Cena 150 zł
Warto wiedzieć
kawa

Autor: Kalbar

Pochłaniacz zapachów z kawy do lodówki

Kawa znakomicie pochłania nieprzyjemne zapachy. Do płaskiej miseczki lub na spodek wystarczy wsypać łyżeczkę mielonej kawy i wstawiać do lodówki lub zamrażalnika. Po nieprzyjemnych zapachach nie powinno być śladu. W tej roli równie dobrze spisuje się też soda oczyszczona, z której można zrobić odświeżacz. Podobnie zadziała też plasterek cytryny zostawiony w lodówce, który pochłonie różne zapachy.

Profesjonalny neutralizator zapachów

Do usunięcia trwałego nieprzyjemnego zapachu w domu po zalaniu, pożarze albo w budynku, który wiele lat stał pusty, można wykorzystać profesjonalny elektryczny neutralizator zapachów. To urządzenie, które pozwala rozpylić dowolny preparat pochłaniający zapachy do bardzo małych cząsteczek. Działa on na zasadzie dyfuzji zimnego powietrza, w którym można rozprowadzić środek zapachowy. Podczas pracy wydobywa się z niego lekka mgiełka, którą można rozpylić na ściany, meble, podłogi. Zawartość wilgoci w mgiełce jest niewielka. Producent deklaruje, że preparat pochłaniający zapachy można nim nanosić na powierzchnie wrażliwe, np. na obicia skórzane albo stiuki. Nie powinno się go nadmuchiwać na szyby i plastiki. Takie urządzenia są stosowane w obiektach użyteczności publicznej, np. hotelach, szpitalach. Do użytku domowego można je wypożyczyć.

Pochłaniacze zapachów
Autor: C-Label Urządzenie do usuwania zapachów Mister Pro 1000

Wideo: wszystko o oczyszczaczach powietrza

Wszystko o... oczyszczaczach powietrza
Nasi Partnerzy polecają