Jak usunąć żółty pył z parapetów i mebli? Pył znad Sahary znów jest nad Polską
Jak usunąć bezpiecznie saharyjski pył z szyb, parapetów czy mebli? Pustynny pył nie zawiera toksycznych związków chemicznych, ma też inne właściwości fizyczne niż "zwykły" smog, ale warto pamiętać o kilku zasadach podczas sprzątania domu po wybuchu pyłu znad Sahary. A najważniejsza jest w zasadzie taka, żeby nie myć okien, kiedy wieje południowy wiatr. To nie ma sensu!
Spis treści
Nad Polską znów będzie pył znad Sahary. To on pozostawia nasze samochody, okna i parapety pokryte żółtą warstwą. To pył mineralny. Już w piątek pył saharyjski z zachodniego Maghrebu dotrze na Półwysep Iberyjski, a potem do Francji, Niemiec, Polski.
Czy pył saharyjski jest groźny dla zdrowia?
Czujniki smogowe wskazują przekroczenia norm w zakresie PM 10 (czyli pyłów o większych cząsteczkach. Alergicy i astmatycy mogą czuć dyskomfort i pogorszenie stanu zdrowia. Żółty pył z Afryki nie stanowi jednak u nas powszechnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Po pierwsze dlatego, że rzadziej dociera do nas niż do krajów Europy Południowej, a po drugie - duże cząstki pyłu mineralnego zatrzymują się przede wszystkim w jamie nosowej i gardle, docierając najdalej do oskrzeli. Są jednak niepokojące doniesienia, że pył z Sahary zawiera szkodliwe pierwiastki promieniotwórcze.
Zobaczcie na mapie, jak rozprzestrzenia się obecnie pył znad Sahary
Jak usunąć pył znad Sahary z parapetów i mebli?
Lepiej na razie tego nie robić i poczekać, aż pogoda się zmieni. A potem? Podobnie jak w przypadku mycia karoserii aut, trzeba pamiętać, aby nie wycierać parapetu czy blatów na sucho. To dlatego, że żółty pył, który wiatr przywiał do nas z Afryki, to pył mineralny o stosunkowo dużych cząsteczkach. Nie rozmazuje się. Nie zawiera też toksycznych związków chemicznych i nie transportuje - tak jak zimowy smog - niebezpiecznych dla zdrowia związków. W domu możemy użyć wody i płynu do naczyń. Ale... lepiej się z tym wstrzymać, do czasu, kiedy przestanie wiać wiatr z południa.
Warto natomiast systematycznie usuwać pył ze schodów, balkonów czy tarasów, by nie wnosić go na butach do domu. Powinniśmy więc odkurzać, i to codziennie, zabrudzoną powierzchnię, a potem przecierać ją na mokro. Można też balkon czy schody po prostu zamieść.