Jak pozbyć się smug z naczyń ze zmywarki? Co zrobić, gdy zmywarka nie domywa naczyń?

2023-07-07 16:04

Zdarza się, że naczynia po myciu w zmywarce są po prostu niedomyte. Wciąż znajduje się na nich nalot, zacieki, co szczególnie widoczne jest na szkle. Jaka jest przyczyna powstawania osadu i zacieków? Czy powinniśmy zmywarkę oddać do naprawy? Zdradzamy kilka prostych czynności, które pozwolą przywrócić zmywarce 100% efektywności.

Zmywarka
Autor: Getty Images/Olena Ivanova Jak usunąć zacieki na szkle po zmywarce?

Spis treści

  1. Jak usunąć zacieki na naczyniach ze zmywarki?
  2. Dlaczego zmywarka zostawia nalot i smugi?

Jak usunąć zacieki na naczyniach ze zmywarki?

Problem z niedomytymi naczyniami najbardziej widoczny jest na szkle. Po wyjęciu ze zmywarki na szklankach czy kieliszkach widać zacieki, a naczynia wyglądają na brudne. Co można wtedy zrobić?

Dobrym sposobem na pozbycie się nalotu jest namoczenie szkła w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. W naczyniu z ciepłą wodą rozpuszczamy jedną, dwie łyżeczki kwasku i zostawiamy kieliszki i szklanki na ok. pół godziny. Potem wystarczy przetrzeć naczynia wilgotną ściereczka, jednak nie stosujemy tu dodatkowych środków do mycia.

Inny sposób polega na czyszczeniu octem spirytusowym. Wkładamy brudne naczynia ponownie do zmywarki, a w kieszeń przeznaczoną na detergent wlewamy szklankę octu. Nastawiamy program o najwyższej temperaturze i włączamy zmywarkę.

Jeśli naczyń jest niewiele, a osad jest trudny do usunięcia, środkiem na umycie może być pasta do zębów. Stosujemy ją tak, jak płyn do mycia naczyń, a potem płuczemy w ciepłej wodzie.

Niestety, zwykle pojawiające się zacieki są sygnałem, że za każdym razem będziemy mieli do czynienia z niedomytymi garnkami czy szklankami. Dlatego powinniśmy od razu reagować, gdy tylko problem się pojawi.  

Dlaczego zmywarka zostawia nalot i smugi?

  • Nieodpowiednia ilości detergentu - do zmywarki może trafiać zbyt duża ilość środka myjącego. Zmywarki są różnej wielkości i może być tak, że w małym urządzeniu aplikujemy nieodpowiednie ilości detergentu. W takim wypadku dobrze jest wrócić do instrukcji obsługi i sprawdzić, jakie ilości do danego modelu zaleca producent. Jeśli samodzielnie dozujemy płyn lub proszek do zmywania, to stosujemy się do rekomendacji w instrukcji. W przypadku gotowych kostek do mycia powinniśmy sprawdzić, czy odpowiadają one wymaganiom, jakie daje producent.

  • Twarda woda - problem z zaciekami na naczyniach może być spowodowany zbyt twardą wodą, czyli taką, która zawiera wiele minerałów, to głównie wapń, ale i magnez, żelazo i mangan. W zmywarce z powodu twardej wody osadza się kamień, który wpływa nie tylko na zmniejszenie efektywności w myciu naczyń, ale i skraca żywotność urządzenia. W takim wypadku powinniśmy dodawać do zmywania, oprócz środka czyszczącego, także sól regeneracyjną. Ona zmiękczy wodę, bo rolą soli jest usuwanie jonów wapna. Sól regeneracyjna poprawia także żywotność zmywarki, dlatego, że na częściach urządzenia nie osadza się kamień. Można także zamiast soli dodawać do mycia octu. Wlewamy go wtedy do kieszeni na nabłyszczaczem. 

  • Brudna zmywarka - wbrew pozorom zmywarka też wymaga czyszczenia. Dlatego dobrze jest co najmniej raz w miesiącu umyć zmywarkę. Można to zrobić używając specjalnych środków do czyszczenia zmywarek, ale są też domowe sposoby. Do mycia urządzenia używa się szklanki octu albo kwasku cytrynowego. Ocet lub kwasek cytrynowy aplikujemy w miejsce na detergent do pustej zmywarki i uruchamiamy ją. Dobrze jest także sprawdzić, czy na odpływie nie zgromadziły się resztki jedzenia, warto też przeczyścić filtr.

Naczynia lśnią, zmywarka działa bez zarzutu, usiądź wygodnie i sprawdź, jakim jesteś kwiatem według kwiatowego horoskopu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.