Sposób na zamarzającą szynę bramy wjazdowej

2010-12-01 19:31
Brama przesuwna
Autor: Piotr Mastalerz Brama przesuwna jest bardzo wygodna. By zimą nie było kłopotów z jej otwieraniem, warto zamontować kabel grzejny w prowadnicy

Brama przesuwna jest bardzo wygodna, jednak wiele osób miewa zimą kłopoty z jej otwieraniem. Często muszą skuwać lód z szyny, aby otworzyć bramę. Jaka jest na to rada? W szynie (prowadnicy) bramy wjazdowej można ułożyć kabel elektryczny, który zapobiegnie jej zamarzaniu. Radzimy, jaki wybrać kabel oraz jak zrobić instalację przeciwoblodzeniową.

Jak układać kable w szynie (prowadnicy) bramy przesuwnej

Najskuteczniejszym rozwiązaniem problemów z otwieraniem zimą bramy wjazdowej przesuwającej się po szynie będzie zainstalowanie kabla grzejnego wewnątrz prowadnicy. Kabel zapobiegnie osadzaniu się lodu i zaleganiu śniegu na zewnętrznej powierzchni prowadnicy bramy wjazdowej.

Jeżeli konstrukcja prowadnicy nie pozwala na umieszczenie kabla w środku, można przymocować dwa kable grzejne na zewnętrznej powierzchni, po jednym z każdej strony. Wymaga to zwykle rozkucia i ponownego wykonania nawierzchni wjazdu przylegającej bezpośrednio do prowadnicy bramy.

Kabel grzejny najlepiej przymocować samoprzylepną taśmą aluminiową, która zapewnia rozłożenie ciepła na większą powierzchnię i dokładne przyleganie kabla do powierzchni prowadnicy. Rozwiązanie to powoduje spore straty ciepła do otoczenia, ale jest skuteczne.

Brama wjazdowa przesuwana. Problem z zamarzającą szyną bramy wjazdowej (rysunek)
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Instalacja przeciwoblodzeniowa bramy przesuwnej - kabel grzejny ułożony w prowadnicy

Kable do instalacji przeciwoblodzeniowej

Jako elementy grzewcze można wykorzystać kable grzejne o stałej mocy (najczęściej jednostronnie zasilane) lub kable samoregulujące.

Stosując kabel o stałej mocy, należy dokładnie dobrać jego długość i moc, gdyż takiego kabla nie wolno skracać. Najlepiej kupić gotowy zestaw z przyłączonym odcinkiem kabla podłączeniowego oraz mufką końcową. Moc jednostkowa kabla to 18-20 W/m.

Kable grzejne o stałej mocy zawsze wydzielają jej stałą ilość, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Dlatego w instalacji powinien być zamontowany termostat, który służy do utrzymania określonej temperatury. Czujnik temperatury najlepiej umieścić przy prowadnicy, ale należy unikać bezpośredniego kontaktu z kablem.

Kable samoregulujące można ciąć, dostosowując ich długość do długości prowadnicy bramy. Na jednym końcu kabla należy wykonać mufkę z kablem przyłączeniowym, a drugi  zakończyć mufką końcową.

Kable samoregulujące wydzielają moc zależnie od temperatury – im wyższa temperatura, tym niższa moc i odwrotnie. Z tego powodu ich moc jednostkowa jest podawana dla określonej temperatury. Moc jednostkowa kabli wynosi 15-25 W/m w temperaturze 0°C. Kable samoregulujące ze względu na sposób działania nie wymagają stosowania termostatu. Może on pełnić jedynie funkcję wyłącznika instalacji przeciwoblodzeniowej przy temperaturze powyżej 0°C lub załączenia w przypadku spadku temperatury poniżej tej wartości.

Moc zainstalowanych kabli grzejnych wynosi maksymalnie około 300-400 W, więc koszty eksploatacji instalacji są w rzeczywistości niewielkie.

Ważne

Instalacja przeciwoblodzeniowa powinna zostać wykonana przez elektryka z uprawnieniami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE