Sposób na zamarzającą szynę bramy wjazdowej

2010-12-01 19:31

Brama przesuwna jest bardzo wygodna, jednak wiele osób miewa zimą kłopoty z jej otwieraniem. Często muszą skuwać lód z szyny, aby otworzyć bramę. Jaka jest na to rada? W szynie (prowadnicy) bramy wjazdowej można ułożyć kabel elektryczny, który zapobiegnie jej zamarzaniu. Radzimy, jaki wybrać kabel oraz jak zrobić instalację przeciwoblodzeniową.

Brama przesuwna
Autor: Piotr Mastalerz Brama przesuwna jest bardzo wygodna. By zimą nie było kłopotów z jej otwieraniem, warto zamontować kabel grzejny w prowadnicy

Jak układać kable w szynie (prowadnicy) bramy przesuwnej

Najskuteczniejszym rozwiązaniem problemów z otwieraniem zimą bramy wjazdowej przesuwającej się po szynie będzie zainstalowanie kabla grzejnego wewnątrz prowadnicy. Kabel zapobiegnie osadzaniu się lodu i zaleganiu śniegu na zewnętrznej powierzchni prowadnicy bramy wjazdowej.

Jeżeli konstrukcja prowadnicy nie pozwala na umieszczenie kabla w środku, można przymocować dwa kable grzejne na zewnętrznej powierzchni, po jednym z każdej strony. Wymaga to zwykle rozkucia i ponownego wykonania nawierzchni wjazdu przylegającej bezpośrednio do prowadnicy bramy.

Kabel grzejny najlepiej przymocować samoprzylepną taśmą aluminiową, która zapewnia rozłożenie ciepła na większą powierzchnię i dokładne przyleganie kabla do powierzchni prowadnicy. Rozwiązanie to powoduje spore straty ciepła do otoczenia, ale jest skuteczne.

Brama wjazdowa przesuwana. Problem z zamarzającą szyną bramy wjazdowej (rysunek)
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Instalacja przeciwoblodzeniowa bramy przesuwnej - kabel grzejny ułożony w prowadnicy

Kable do instalacji przeciwoblodzeniowej

Jako elementy grzewcze można wykorzystać kable grzejne o stałej mocy (najczęściej jednostronnie zasilane) lub kable samoregulujące.

Stosując kabel o stałej mocy, należy dokładnie dobrać jego długość i moc, gdyż takiego kabla nie wolno skracać. Najlepiej kupić gotowy zestaw z przyłączonym odcinkiem kabla podłączeniowego oraz mufką końcową. Moc jednostkowa kabla to 18-20 W/m.

Kable grzejne o stałej mocy zawsze wydzielają jej stałą ilość, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Dlatego w instalacji powinien być zamontowany termostat, który służy do utrzymania określonej temperatury. Czujnik temperatury najlepiej umieścić przy prowadnicy, ale należy unikać bezpośredniego kontaktu z kablem.

Kable samoregulujące można ciąć, dostosowując ich długość do długości prowadnicy bramy. Na jednym końcu kabla należy wykonać mufkę z kablem przyłączeniowym, a drugi  zakończyć mufką końcową.

Kable samoregulujące wydzielają moc zależnie od temperatury – im wyższa temperatura, tym niższa moc i odwrotnie. Z tego powodu ich moc jednostkowa jest podawana dla określonej temperatury. Moc jednostkowa kabli wynosi 15-25 W/m w temperaturze 0°C. Kable samoregulujące ze względu na sposób działania nie wymagają stosowania termostatu. Może on pełnić jedynie funkcję wyłącznika instalacji przeciwoblodzeniowej przy temperaturze powyżej 0°C lub załączenia w przypadku spadku temperatury poniżej tej wartości.

Moc zainstalowanych kabli grzejnych wynosi maksymalnie około 300-400 W, więc koszty eksploatacji instalacji są w rzeczywistości niewielkie.

Ważne

Instalacja przeciwoblodzeniowa powinna zostać wykonana przez elektryka z uprawnieniami.

Nasi Partnerzy polecają