Małe domy parterowe tanie w budowie. Jakie projekty teraz wybieramy?
Obecnie, głównie ze względów finansowych, inwestorzy decydują się na budowę małych i tanich domów, najczęściej parterowych. To znacznie ogranicza koszty budowy i późniejszego wykończenia. Pozwala jednocześnie cieszyć się prywatnością własnego ogrodu.
Mały dom parterowy to idealne rozwiązanie na optymalizacje kosztów budowy, a jednocześnie sposób na wymianę mieszkania w bloku na własny dom . Prywatność i ogród to główne argumenty rodzin, które planują budowę domu.
Skontaktuj się z Doradcą Muratora, w ciągu 24h wybierze dla Ciebie odpowiednie projekty domów >>>
Małe domy parterowe tanie w budowie mogą być funkcjonalne i dostosowane do życia dla rodziny z dziećmi. Szeroka oferta gotowych projektów daje wiele możliwości, które jednocześnie pozwalają na zmniejszenie kosztów realizacji - zarówno koszt budowy, jak i utrzymania są zazwyczaj niższe.
Co więcej, małe domy są łatwiejsze w utrzymaniu. Czyszczenie, remonty i konserwacja wymagają mniej czasu i wysiłku. Mniejsza powierzchnia oznacza mniej miejsca do sprzątania i mniej elementów, które mogą się zepsuć. Małe domy są też zazwyczaj bardziej energooszczędne i ekologiczne. Wymagają mniej energii do ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia. Ponadto, mniejsza powierzchnia może zachęcać do ograniczenia zużycia i produkowania mniejszej ilości odpadów.
Małe domy parterowe tanie w budowie - oto nasze TOP 10!
Autor: www.muratorprojekty.pl
Projekt domu: C365b Przejrzysty - wariant II; autor projektu: arch. Przemysław Biryło
Małe domy parterowe tanie w budowie. Najmniejsze z najmniejszych
Na początek wybraliśmy trzy najmniejsze projekty gotowe z dziesięciu, małych domów parterowych tanich w budowie. Najmniejszy w naszym zestawieniu jest C333i Miarodajny - wariant IX – jedyne 42 m², jednak układ funkcjonalny jest niezwykle czytelny. W razie potrzeby na poddaszu można w przyszłości zaaranżować dodatkowy pokój, łazienkę i garderobę – zyskamy wtedy dodatkowe 20,3 m² powierzchni użytkowej.
Wnętrze domu zapewni komfort porównywalny z kawalerką, ale ma za to wiele zalet. Jedną z nich jest taras, dzięki któremu jego mieszkańcy będą mogli cieszyć się codziennym kontaktem z naturą. Co więcej, jest to dom idealny dla osób dysponujących niezbyt wysokim budżetem. Z pokoju dziennego wydzielono niedużą sypialnię. Aby nie zabierać cennego miejsca, oddzielają ją drzwi przesuwne. Salon, choć niewielki, pomieści nie tylko narożnik, ale też stół, przy którym można przyjmować gości. Od frontu usytuowano kuchnię, która pozwoli na obserwację strefy wejścia.
Dom zmieści się na działce o wymiarach 15,90 x 16,20 m. Szacuje się, że koszt budowy tego domu do stanu surowego zamkniętego wyniesie około 114 tys. zł.
Drugi najmniejszy domek to C500 Ładny. Jego powierzchni użytkowa to niewiele ponad 46 m². Istnieje tu możliwość adaptacji poddasza i zyskania dodatkowych 22,3 m².
Jest to niewielki, parterowy dom, propozycja dla jednej lub dwóch osób. Budynek ma prosty, czytelny układ wnętrza. Do domu wchodzimy przez obszerny wiatrołap z miejscem na dużą szafę na odzież wierzchnią. Z wiatrołapu na wprost prowadzi wejście do części mieszkalnej. Stanowi ją pokój dzienny połączony funkcjonalnie z częściowo wydzielonym od salonu aneksem kuchennym. Aneks jest na tyle duży, że poza ciągiem mebli kuchennych zmieści się w nim również czteroosobowy stół. Między kuchnią a salonem przewidziany jest kominek. W pokoju dziennym zaprojektowano duże okna balkonowe, które wizualnie łączą wnętrze z tarasem i ogrodem. W domu znajduje się również jedna sypialnia. Wydzielona jest od salonu szerokimi drzwiami przesuwnymi. Drzwi te w ciągu dnia mogą być rozsunięte. Dzięki temu zyskamy dużą otwartą przestrzeń.
Dom zmieści na działce o wymiarach 16,30 x 16,30 m.
Na podium najmniejszych domów w naszym zestawieniu znalazł się również C365b Przejrzysty - wariant II. Jego powierzchnia użytkowa to 52,1 m². To idealny wybór dla miłośników małych, nowoczesnych i ekonomicznych domów. Postawiono w nim na proste, acz ciekawe rozwiązania. Regularna bryła, dwuspadowy dach, stonowane dodatki, to krok w stronę minimalizacji kosztów. Pomimo tego, dom jest naprawdę interesujący. Zastosowanie elementów z drewna i wyeksponowanie zadaszenia nad wejściem, ożywiają bryłę i nadają jej nowoczesny charakter. Szczególną uwagę przykuwa elewacja ogrodowa, którą zaprojektowano jako szklaną fasadę z drzwiami balkonowymi.
Salon jest bardzo ustawny i przestronny – jego powierzchnia to ponad 26 m². Połączono go z niewielką, lecz idealnie doświetloną kuchnią, która dzięki takiemu zabiegowi będzie sprawiała wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Kominek, który zaprojektowano w centralnym punkcie domu, ogrzeje całą jego powierzchnię, a dodatkowo – wprowadzi przytulny i ciepły klimat. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, w projekcie nie zaplanowano wydzielonej strefy komunikacji – wejścia do sypialni i łazienki zlokalizowano wzdłuż salonu.
Dodatkowym atutem jest możliwość adaptacji poddasza – zyskamy wtedy dodatkowe prawie 30 m².
Szacuje się, że koszt budowy tego domu do stanu surowego zamkniętego wyniesie około 142 tys. zł.
Zobacz najmniejsze domy parterowe tanie w budowie
Autor: www.muratorprojekty.pl
Miarodajny - wariant IX to maleńki, przytulny domek. Jego wnętrze zapewni komfort porównywalny z kawalerką (ma nieco ponad 40 m²)
Tani w budowie mały dom parterowy – nieco większy metraż też się opłaca
W naszym zestawieniu wzięliśmy także pod uwagę nieco większe domy parterowe, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 100 m². Jako pierwszy na liście jest projekt gotowy domu EC407 Niestereotypowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją). To kompaktowy i oszczędny dom, wzorowany na nowoczesnej stodole. Jego metraż wynosi 90,9 m², zapewniając optymalny komfort 3 lub 4 mieszkańców.
Dom posiada natomiast garaż, kotłownię oraz praktyczną spiżarnię. Dom zmieści się na działce o wymiarach 22,70 x 17,20 m.
to propozycja dedykowana dla miłośników minimalistycznych rozwiązań oraz osób pragnących wznieść tani, przytulny budynek mieszkalny. Przypominający wyglądem nowoczesną stodołę, jest niedrogi w budowie i utrzymaniu, a przy tym atrakcyjny wizualnie.
Drugi wśród największych z najmniejszych jest projekt gotowy A117aD Dom Wiktorii AD oraz M242 Od serca. Oba domy mają po 88 m² powierzchni użytkowej.
A117aD Dom Wiktorii AD to mały i tani w budowie dom parterowy z dwoma sypialniami i przestronnym salonem. Otwarty plan strefy dziennej do duża zaleta tego domu. Przy wiatrołapie znalazło się miejsce na oddzielne pomieszczenie pralni. W korytarzu wydzielono niewielką przestrzeń na dodatkową garderobę, a w sporej łazience zaaranżowano zarówno wannę jak i prysznic. Dużą zaletą projektu jest taras, który otacza dwie elewacje domu – można na niego wyjść zarówno z salonu, jak i z każdej z sypialni. Dom zmieści się na działce o wymiarach 19,20 x 17,60 m.
Z kolei projekt M242 Od serca zachwyca każdym detalem, doborem barw, jak również świetnie zaplanowaną aranżacją. Biel, szarość i drewno - to idealna kompozycja kolorystyczna w nowoczesnym wydaniu, rozświetlająca wizerunek i wprowadzająca poczucie uporządkowania i czystości. Patrząc na aranżację tego domu, widzimy wszystko co potrzebne do komfortowego zamieszkania 3-osobowej rodziny. Na wprost wejścia zaplanowano obszerny salon, podzielony funkcjonalnie na część wypoczynkową z kominkiem i część jadalnianą. Aby było tu jasno i przestronnie zadbano o duże przeszklenia, które zajmują niemalże cała ścianę salonu. Otwarta kuchnia z bardzo praktycznym schowkiem znajduje się od frontu, obok przedsionka, dzięki czemu nie koliduje ze strefą wypoczynku i skraca drogę wnoszenia zakupów. Dom zmieści się na działce o wymiarach 17,90 x 23,30 m.
Ostatnie miejsce na podium należy do A103a Umiarkowany - wariant I. Dom ma 85 m² powierzchni użytkowej. Znalazło się tu miejsce na przestronną strefę dzienną z kuchnią, w której wydzielono miejsce do szybkiego spożywania posiłków i salonem, który płynnie łączy się z jadalnią. Całość doświetlona jest naturalnym światłem, które wpada przez duże okna tarasowe. Dodatkowo zaplanowano tu trzy sypialnie, w tym jedna z niewielką garderobą. Dom zmieści się na działce o wymiarach 19,90 x 17,40 m.
Domy parterowe tanie w budowie do 100 m² - zobacz zdjęcia
Autor: www.muratorprojekty.pl
Niestereotypowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) to kompaktowy i oszczędny dom, wzorowany na nowoczesnej stodole
Ponad 25 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu Inwestorom z całej Polski – pomożemy i Tobie. W naszej ofercie znajdziesz ponad 6 000 gotowych projektów domów. Doświadczony zespół Doradców i Architektów pomoże w znalezieniu projektu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, dopasowanego do wymiarów. Do zakupionego projektu otrzymasz pakiet DODATKÓW i GRATISÓW, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.