To możliwe! Z niewielkiego garażu polska architektka zrobiła piękny dom

2019-06-24 9:55
The Gouse
Autor: Voytek Ketz "The Gouse". Projekt: architekt Marta Nowicka z DOMstayandlive

Zdolna i nagradzana architektka Marta Nowicka, stworzyła 126-metrowy dom z 45-metrowego garażu.

Garaż mieścił się we wschodniej części Londynu. Kiedy architektka  zobaczyła budynek  w Internecie, od razu postanowiła go kupić. Przy czym nie oglądała jego wnętrza, a stworzyła coś naprawdę niesamowitego prawie od nowa.

Działka mierzyła 45 mkw., a Marta Nowicka zaprojektowała na niej trzypoziomowy dom o powierzchni 126 mkw. Wykorzystała maksymalnie dostępną przestrzeń. Nazwała swój projekt "The Gouse" – od angielskich słów „garage” i „house”. Projekt zewnętrzny wpasował się w elewację ulicy, odtworzono fasadę, by dopasować się do sąsiedniej nieruchomości i przywrócono oryginalny londyński żółty mur.

The Gouse
Autor: Projekt: architekt Marta Nowicka z DOMstayandlive, Zdjęcie: Voytek Ketz Do domu wchodzi się przez „ukryte” drzwi usytuowane w żółtym murze.

Funkcjonalnie i minimalistycznie

Ceglana elewacja łączy się idealnie z innymi budynkami w okolicy. „The Gouse”  liczy sobie trzy piętra, które wykończono materiałami takimi jak: terakota, parkiet, elementy metalowe czy drabinopodobne schody. Loggia wpuszcza do domu dużo światła, a starannie dobrane detale tworzą piękną i przestronną przestrzeń.

Do domu wchodzi się przez „ukryte” drzwi usytuowane w żółtym murze. Gości od razu wita przestrzeń z ogromnymi szklanymi drzwiami wychodzącymi na ścianę z cegły na tyłach budynku. W przedniej części domu znajduje się sypialnia z łazienką oraz prysznicem, ozdobiona wzorzystymi kaflami w kolorze miodu. Świetliki, lekkie dębowe podłogi w jodełkę, szklane podesty i otwarte schody z drewna rozprowadzają naturalne światło na wszystkie trzy poziomy domu.

Powrót do natury

Żywa ściana z doniczkowymi zielonymi roślinami niejako ubiera tylną ażurową ścianę z cegieł, tworząc na piętrze „przestrzeń mieszkalną na zewnątrz”. Widok jesionu wzmacnia to silne połączenie wizualne z naturą - pomimo przebywania w mieście. Obok salonu znajduje się główna sypialnia i wyłożona kamieniem łazienka z prysznicem i przeszklonym dachem. W piwnicy znajduje się otwarta kuchnia z drewna i jadalnia z oddzielną łazienką rodzinną. Ściana tarasu jest pokryta „pachnącymi” gontami cedrowymi, podkreślając przepływ „wewnątrz-na zewnątrz” wokół domu.

Przeczytaj też:

Blisko z naturą
Autor: Projekt: architekt Marta Nowicka z DOMstayandlive, Zdjęcie: Voytek Ketz "The Gouse" to połączenie nowoczesnego wnętrza z powrotem do natury

„The Gouse” wnosi powiew świeżości w okolicę, ale też nawiązuje do korzeni, gdy człowiek był silnie związany z naturą.

The Gouse
Autor: Projekt: architekt Marta Nowicka z DOMstayandlive, Zdjęcie: Voytek Ketz

Marta Nowicka urodziła się w Londynie. Jej pracownia zajmuje się wynajmem oraz sprzedażą zrewitalizowanych przez siebie domów i mieszkań. Projekty architektki  znajdują się w wielu publikacjach związanych z architekturą. Wykłada na Royal College of Art w Londynie. Pojawia się także w telewizji.

Zobacz też inne ciekawe prezentacje domów z drewnianą elewacją:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE