To możliwe! Z niewielkiego garażu polska architektka zrobiła piękny dom

2019-06-24 9:55 Julia Wiśniewska
The Gouse
Autor: Voytek Ketz "The Gouse". Projekt: architekt Marta Nowicka z DOMstayandlive

Zdolna i nagradzana architektka Marta Nowicka, stworzyła 126-metrowy dom z 45-metrowego garażu.

Garaż mieścił się we wschodniej części Londynu. Kiedy architektka  zobaczyła budynek  w Internecie, od razu postanowiła go kupić. Przy czym nie oglądała jego wnętrza, a stworzyła coś naprawdę niesamowitego prawie od nowa.

Działka mierzyła 45 mkw., a Marta Nowicka zaprojektowała na niej trzypoziomowy dom o powierzchni 126 mkw. Wykorzystała maksymalnie dostępną przestrzeń. Nazwała swój projekt "The Gouse" – od angielskich słów „garage” i „house”. Projekt zewnętrzny wpasował się w elewację ulicy, odtworzono fasadę, by dopasować się do sąsiedniej nieruchomości i przywrócono oryginalny londyński żółty mur.

The Gouse
Autor: Projekt: architekt Marta Nowicka z DOMstayandlive, Zdjęcie: Voytek Ketz Do domu wchodzi się przez „ukryte” drzwi usytuowane w żółtym murze.

Funkcjonalnie i minimalistycznie

Ceglana elewacja łączy się idealnie z innymi budynkami w okolicy. „The Gouse”  liczy sobie trzy piętra, które wykończono materiałami takimi jak: terakota, parkiet, elementy metalowe czy drabinopodobne schody. Loggia wpuszcza do domu dużo światła, a starannie dobrane detale tworzą piękną i przestronną przestrzeń.

Do domu wchodzi się przez „ukryte” drzwi usytuowane w żółtym murze. Gości od razu wita przestrzeń z ogromnymi szklanymi drzwiami wychodzącymi na ścianę z cegły na tyłach budynku. W przedniej części domu znajduje się sypialnia z łazienką oraz prysznicem, ozdobiona wzorzystymi kaflami w kolorze miodu. Świetliki, lekkie dębowe podłogi w jodełkę, szklane podesty i otwarte schody z drewna rozprowadzają naturalne światło na wszystkie trzy poziomy domu.

Powrót do natury

Żywa ściana z doniczkowymi zielonymi roślinami niejako ubiera tylną ażurową ścianę z cegieł, tworząc na piętrze „przestrzeń mieszkalną na zewnątrz”. Widok jesionu wzmacnia to silne połączenie wizualne z naturą - pomimo przebywania w mieście. Obok salonu znajduje się główna sypialnia i wyłożona kamieniem łazienka z prysznicem i przeszklonym dachem. W piwnicy znajduje się otwarta kuchnia z drewna i jadalnia z oddzielną łazienką rodzinną. Ściana tarasu jest pokryta „pachnącymi” gontami cedrowymi, podkreślając przepływ „wewnątrz-na zewnątrz” wokół domu.

Przeczytaj też:

Blisko z naturą
Autor: Projekt: architekt Marta Nowicka z DOMstayandlive, Zdjęcie: Voytek Ketz "The Gouse" to połączenie nowoczesnego wnętrza z powrotem do natury

„The Gouse” wnosi powiew świeżości w okolicę, ale też nawiązuje do korzeni, gdy człowiek był silnie związany z naturą.

The Gouse
Autor: Projekt: architekt Marta Nowicka z DOMstayandlive, Zdjęcie: Voytek Ketz

Marta Nowicka urodziła się w Londynie. Jej pracownia zajmuje się wynajmem oraz sprzedażą zrewitalizowanych przez siebie domów i mieszkań. Projekty architektki  znajdują się w wielu publikacjach związanych z architekturą. Wykłada na Royal College of Art w Londynie. Pojawia się także w telewizji.

Zobacz też inne ciekawe prezentacje domów z drewnianą elewacją:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE