Dom autorodzinny – zobacz prezentację nowoczesnego domu jednorodzinnego projektu Roberta Koniecznego (KWK Promes)
Dom autorodzinny zaprojektowany przez Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes to nowoczesny dom jednorodzinny dla zmotoryzowanych. Zobacz galerię projektu, który rewolucjonizuje myślenie o domu z garażem.
Nowoczesny dom jednorodzinny na przedmieściach
Koncepcja domu autorodzinnego Roberta Koniecznego wynikła z refleksji architekta nad ideałem współczesnego stylu życia, na który składa się dom jednorodzinny zbudowany poza granicami dużego miasta oraz samochód jako główny środek transportu.
Wejście do domu połączone z wjazdem dla samochodu
Główne wejście do domu zaprojektowanego przez Roberta Koniecznego jest jednocześnie reprezentacyjnym podjazdem dla samochodu, którym wjeżdża się wprost pod drzwi prowadzące do salonu. Decyzja o połączeniu dwóch zazwyczaj rozdzielnych sfer wynikła z przemyślenia roli i miejsca garażu w tradycyjnym domu jednorodzinnym, w którym główne wejście jest na co dzień używane rzadziej niż przejście pomiędzy garażem a domem.
Spadek terenu wykorzystany do podziału działki na dwa poziomy
W projekcie wykorzystano naturalną właściwość działki - spory spadek terenu w stronę drogi dojazdowej pozwolił na podział posesji na dwie strefy, z których jedna służyć miała przede wszystkim komunikacji, a druga stać się prywatnym ogrodem.
W pierwszej strefie zaprojektowano drogę dojazdową prowadzącą do góry, na położony wyżej poziom salonu. Dzięki temu zabiegowi powstał tunel, na którego końcu wyłania się logiczne przesłużenie w postaci domu. Dach tunelu porasta trawa, która wizualnie integruje wyższy i niższy poziom działki.
W strefie wjazdu wykorzystano ponadto kolekcjonerską pasję właściciela – na ścianach wyeksponowana została galeria obrazów, która podkreśliła reprezentacyjność wjazdu.
Autor: Olo Studio i Juliusz Sokołowski
Nowatorskie rozwiązanie w domu autorodzinnym polega na tym, że tunel łączy strefę wejścia i wjazdu.
Nowoczesny dom z tradycjami
Dom jednorodzinny Koniecznego nawiązuje do tradycji nowoczesnej architektury, zarówno poprzez dominującą w projekcie biel, wkomponowanie w krajobraz, jak i poprzez przywiązanie szczególnej wagi do samochodu, jako jednego z najważniejszych atrybutów nowoczesnego życia.
Nominacja do nagrody Miesa van der Rohe
Budynek został nominowany do prestiżowej europejskiej nagrody Miesa van der Rohe, przyznawanej co dwa lata autorom najwybitniejszych realizacji w europejskiej architekturze.
Zobacz wszystkie polskie obiekty nominowane do Mies van der Rohe award
Autor: Olo Studio i Juliusz Sokołowski
Dach tunelu wjazdowego prowadzącego na wyższy poziom działki porasta trawa. Dzięki temu rozwiązaniu droga do domu nie zakłóca zieleni ogrodu.