Mały przytulny dom w sam raz dla 4-osobowej rodziny. PROJEKT domu i zdjęcia realizacji

2011-04-15 13:59
Mały przytulny dom
Autor: Andrzej T. Papliński Realizacja projektu Murator D12 Przytulny

Zaczęło się od projektu małego parterowego domu Murator D12 – Przytulny – wariant I. Projekt spodobał się tak bardzo, że na życzenie inwestorów, zostały zaprojektowane jeszcze dwie wersje z poddaszem użytkowym – z garażem z boku i z garażem z przodu budynku. Sprawdź, dlaczego ten dom budzi tak duże emocje.

Murator D12 Przytulny (wariant I)

Bryła domu jest prosta, ale niepozbawiona urozmaicających ją detali. Od frontu wzbogaca ją podcień wejściowy, który tworząc ciepłe, bezpieczne wejście do domu, zachęca gości do odwiedzin i chroni przed niepogodą. Drugi podcień, od strony ogrodu, sprawia, że taras jest częściowo osłonięty, przytulny, związany z wnętrzem.

Kolejnym atutem Muratora D12 – Przytulny – wariant I jest funkcjonalny układ wnętrz. Dom ma wyjątkowo wygodną kuchnię z dużym oknem. Wchodzi się do niej z holu (wejście jest usytuowane zaraz przy drzwiach wejściowych do domu). Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie na przykład przy wnoszeniu większych zakupów. Z drugiej strony kuchnia otwiera się na jadalnię – można więc wygodnie serwować posiłki. Łączy zalety kuchni otwartej i zamkniętej – jest łatwo dostępna, ale niewidoczna z salonu.

Hol wyraźnie dzieli wnętrze domu. Znajdująca się tam praktyczna szafa wnękowa dyskretnie ukrywa wejścia do sypialni i łazienki. Bardzo ułatwia to życie w parterowym domu.

Sypialnie są odpowiednio duże i ustawne – można je aranżować na różne sposoby. W projekcie przewidziano możliwość wykorzystania w przyszłości przestrzeni poddasza – na parterze, przy ścianie oddzielającej kuchnię od pokoju dziennego, zarezerwowano miejsce na schody. Nad nimi zaprojektowano łatwy do rozebrania fragment stropu.

Ten projekt i jego warianty dostępne są także w wersji lustrzanego odbicia.

Jakie zmiany najczęściej wprowadzają w tym projekcie inwestorzy?

1. Przestawienie okien w sypialniach z elewacji bocznej na frontową i ogrodową.2. Wstawienie drzwi między salonem a holem.3. Powiększenie łazienki kosztem sypialni.4. Połączenie pomieszczenia gospodarczego i WC – wejście tylko z przedsionka.5. Zmiana miejsca kominka.6. Adaptacja poddasza – schody w salonie lub holu.7. Powiększenie sypialni sąsiadującej z salonem kosztem holu.8. Likwidacja szafy wnękowej w holu lub jej odwrócenie w stronę łazienki.9. Dobudowanie garażu z prawej strony.

Murator D12a Przytulny (wariant II)

Dla wszystkich, którym bardzo podobał się Murator D12 – Przytulny – wariant I, ale marzyli o trochę większym domu z garażem, powstał Murator D12a – Przytulny – wariant II.

W tej wersji to dom z częściowo zagospodarowanym poddaszem. Jest wyższy, zmienił się bowiem kąt nachylenia dachu z 30 na 35°. Na poddaszu mieszczą się dwie sypialnie (doświetlone oknami połaciowymi) oraz łazienka. Resztę powierzchni zajmuje pustka i antresola nad pokojem dziennym, na której zaplanowano bibliotekę i miejsce do pracy.

Takie rozwiązanie z pewnością docenią miłośnicy przestronnych, wysokich wnętrz – z salonu widać konstrukcję więźby dachu. Układ funkcjonalny parteru pozostał taki sam jak w projekcie podstawowym.

Po prawej stronie od wejścia znalazł się dość duży garaż jednostanowiskowy, w związku z czym budowa domu według tego projektu wymaga działki szerszej o prawie 4 m.

Jakie zmiany najczęściej wprowadzają w tym projekcie inwestorzy?1. Likwidacja pustki nad salonem i antresoli – dodatkowy pokój na poddaszu.2. Usunięcie ścianki i drzwi wydzielających wiatrołap.3. Odwrócenie biegu schodów na poddasze (wejście na schody z holu, a nie z salonu).4. Przeniesienie schodów do holu. 5. Wstawienie ściany z drzwiami między holem a salonem.6. Wykonanie drzwi do WC obok drzwi do pomieszczenia gospodarczego.7. Połączenie pomieszczenia gospodarczego i WC.8. Powiększenie łazienki kosztem przylegających do niej sypialni.9. Umiejscowienie łazienki w jednej z sypialni – w miejscu dawnej łazienki garderoba.10. Poszerzenie garażu tak, by zmieścił dwa samochody.11. Powiększenie garażu – równo z bryłą domu.12. Zmiana aranżacji poddasza – jedna sypialnia z łazienką i garderobą.13. Likwidacja ściany między salonem a kuchnią.14. Usunięcie ściany pomiędzy kuchnią a jadalnią.15. Rezygnacja z szafy wnękowej w holu.

Murator D12b Przytulny (wariant III)

Kolejna wersja projektu to dom z poddaszem użytkowym i garażem od frontu. Nie ma antresoli ani pustki nad salonem – cała powierzchnia poddasza jest zagospodarowana, dzięki czemu dom zyskuje dodatkową dość dużą sypialnię z wydzieloną w niej garderobą.

Bryłę budynku urozmaicają dwie lukarny (na elewacji bocznej i ogrodowej), które sprawiają, że wnętrza położonych na poddaszu sypialni są ciekawe.

Usytuowanie garażu od frontu pozwala budować ten dom na węższych działkach. W tym wariancie jest on nieco mniejszy, ale za to minimalna szerokość działki wynosi 22,9 m, a nie – jak w przypadku Muratora D12a – Przytulny – wariant II – 26,8 m. Układ pomieszczeń na parterze jest nieco inny – nowym, ważnym elementem są schody w holu. Zamiast trzech sypialni na dole są dwie, wielkość wszystkich pomieszczeń parteru dostosowano bowiem do możliwości poruszania się osób niepełnosprawnych.

Jakie zmiany często wprowadzają w tym projekcie inwestorzy?

1. Zmiana położenia garażu 2. Przeniesienie kominka na ścianę kuchenną.3. Wstawienie ściany z drzwiami między holem a salonem.4. Rezygnacja z WC i urządzenie tam spiżarni (drzwi od strony kuchni).5. Likwidacja ściany pomiędzy kuchnią a jadalnią 6. Powiększenie łazienek kosztem pokoi.7. Zrobienie schowka pod schodami 8. Wybudowanie dodatkowego tarasu przy jadalni

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE