Spis treści
- Mieszkanie dla młodych 2023 - o nowym programie
- Nowy program mieszkaniowy dla młodych - od kiedy?
- Jaki nowy kredyt dla młodych na mieszkanie w 2023 roku?
- Jakie zasady Konta Mieszkaniowego?
- Mieszkanie dla młodych 2023 - warunki
Przypomnijmy, że program mieszkaniowy pod nazwą Mieszkanie dla młodych funkcjonował w latach 2013-2018. Celem programu, znanego też pod skrótem MdM, była pomoc państwa w zakupie pierwszego mieszkania przez młodych ludzi - wiek nie mógł przekroczyć 36 lat, a wyjątek stanowiły osoby wychowujące więcej niż trójkę dzieci. Wsparcie polegało na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego, które udzielane było w momencie wypłaty kredytu hipotecznego. Z programu zrezygnowano, ponieważ, jak oceniali specjaliści, nie spełniał on swojego zadania polegającego na wsparciu osób o najniższych dochodach.
Programy mieszkaniowe ewaluowały przez kolejne lata. Pojawiło się Mieszkanie Plus, Mieszkanie bez wkładu własnego z gwarantowanym kredytem hipotecznym, które zresztą szybko zmieniło nazwę na Rodzinny kredyt mieszkaniowy. Niestety, żaden z tych programów nie rozwiązuje problemów mieszkaniowych młodych Polaków.
Mieszkanie dla młodych 2023 - o nowym programie
Nowym programem mieszkaniowym w 2023, skierowanym do młodych ludzi, ma być Pierwsze mieszkanie. Program przewiduje wsparcie dla osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Może w nim wziąć udział każdy, kto nie ukończył 45. roku życia.
Program mieszkaniowy w założeniu jest rozwiązaniem kompleksowym. Mają z niego skorzystać zarówno ci, którzy planują zakup własnego M w najbliższym czasie, chociażby w przeciągu roku, ale także ci, którzy o zakupie mieszkania myślą w dłuższej perspektywie, kilku lat. Nowy projekt programu mieszkaniowego dla młodych wyróżniają korzystne warunki spłacania rat oraz rządowe dopłaty.
Pierwsze mieszkanie będzie się opierać na dwóch rozwiązaniach:
- Bezpiecznym Kredycie 2%, czyli systemem dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania.
- Koncie Mieszkaniowych - programie pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego, własnego M.
Profitem tego programu, jak zauważają eksperci, jest to, że obejmie on mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jaki wtórnego. Nie uwzględnia również limitu metrażowego mieszkań. Nie będzie też progu dochodowego.
Nowy program mieszkaniowy dla młodych - od kiedy?
Program Pierwsze mieszkanie, który rząd zaprezentował pod koniec 2022 ma ruszyć 1 lipca 2023. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewnia, że nie będzie opóźnienia w jego uruchomieniu.
Jaki nowy kredyt dla młodych na mieszkanie w 2023 roku?
Nowy program mieszkaniowy przewiduje Bezpieczny Kredyt 2% - na jakich warunkach? Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
Wysokość dofinansowania będzie zależała od wielkości gospodarstwa domowego. Twórcy projektu założyli dwie kwoty maksymalne:
- 500 tys. – dla singli,
- 600 tys. – dla małżeństwa lub rodzica z dzieckiem.
Co ważne, limity dotyczą kredytu, a nie ceny mieszkania. Oznacza to, że osoby dysponujące większą kwotą wkładu własnego, będą mogły wybrać droższe mieszkanie. Natomiast ci, którzy nie mają środków na wkład własny, mają możliwość skorzystania z innego państwowego programu - gwarantowanego wkładu własnego.
Jakie zasady Konta Mieszkaniowego?
Konto Mieszkaniowe to druga opcja dla młodych ludzi starających się o mieszkanie. Będzie to specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone przez banki komercyjne. Otworzyć je może osoba, która:
- nie ma i nigdy nie miała mieszkania (dotyczy również spółdzielczego prawa do nieruchomości),
- ma niewielki lokal i mieszka tam z co najmniej dwojgiem własnych lub przysposobionych dzieci (do 50 m² przy dwojgu dzieci, 75 m² przy trojgu oraz 90 m² przy czworgu).
Konto Mieszkaniowe ma pomóc w oszczędzaniu przez okres od 3 do 10 lat. Co więcej, za regularne przelewanie środków na rachunek państwo przyzna Premię Mieszkaniową.
Czytaj więcej:
Mieszkanie dla młodych 2023 - warunki
Aby skorzystać z programu, trzeba spełnić kilka warunków. Do programu mieszkaniowego może przystąpić każdy, kto:
- nie ukończył 45. roku życia,
- nie posiada bądź nie jest współwłaścicielem mieszkania,
- jest singlem, pozostaje w związku małżeńskim, partnerskim, ma czy nie ma dzieci.
Program nie obejmuje osób, które miały mieszkanie i je sprzedały. wyłączenie są też tzw. flipperzy, którzy kupują, po czym szybko sprzedają nieruchomość.
Źródło: PAP, MRiT