Mapa terenów zagrożonych powodzią już dostępna. Sprawdź swoją działkę, Państwo ją od Ciebie odkupi

2025-07-18 9:23

Wody Polskie udostępniły mapę działek zagrożonych powodzią lub zalanych i zniszczonych po powodzi w 2024 roku. Można tam sprawdzić status swojej działki, jeśli jest zagrożona powodzią lub została zniszczona ostatnio przez wielką wodę - państwo ją odkupi. Po powodzi we wrześniu 2024 r. rząd wdrożył bowiem tzw. specustawę powodziową 3.0, która umożliwia wykup zniszczonych domów na określonych zasadach. Już jest spore zainteresowanie, wpłynęło 130 wniosków.

Powódź 2024

i

Autor: Super Express

Spis treści

  1. Powodzie - największe zagrożenie naturalne w Polsce
  2. Specustawa powodziowa 3.0
  3. Jaka jest cena wykupu działki na terenie powodziowym?
  4. Zainteresowanie wykupem większe niż przewidywano
  5. Sprawdź swoją działkę – nowa mapa zagrożenia powodzią
  6. Jak skorzystać z mapy?
  7. Co daje skorzystanie z mapy?
  8. Gdzie powódź 2024 uderzyła najmocniej?
  9. Co dalej z terenami zalewowymi?

Zderzenie z żywiołem odsłoniło ponownie słabości systemu ochrony przeciwpowodziowej w Polsce, ale także zmobilizowała państwo do zdecydowanych działań. Nowe przepisy, wsparcie finansowe i ułatwienia proceduralne to ważny krok, ale też ostrzeżenie – tereny zalewowe nie powinny być miejscem na budowę domów. Przyszłość mieszkańców zależy nie tylko od pomocy państwa, ale i od świadomych decyzji inwestycyjnych.

Powodzie - największe zagrożenie naturalne w Polsce

Powodzie to obecnie najgroźniejsze zjawisko naturalne w Polsce – ich skutki są kosztowne i trudne do przewidzenia. Największe ryzyko występuje na południu i zachodzie kraju oraz na terenach nadmorskich. Gwałtowne opady, jakie miały miejsce w dniach 13–16 września 2024 r., doprowadziły do lokalnych katastrof – stany wód przekroczyły poziomy notowane nawet podczas powodzi z 1997 i 2010 roku.

Specustawa powodziowa 3.0

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, nazwana specustawą powodziową 3.0 reguluje wiele spraw związanych z działaniami, które zapewnią pomoc poszkodowanym i mogą przeciwdziałać skutkom kolejnych powodzi. Jest wśród nich możliwość wykupu zniszczonej lub zagrożonej nieruchomości.

Ustawa przewiduje w pierwszej kolejności możliwość wykupu nieruchomości zniszczonych w powodzi 2024 r. a następnie dobrowolny wykup inicjowany przez Wody Polskie dotyczący m.in. terenów w strefie ryzyka powodziowego. 

Jaka jest cena wykupu działki na terenie powodziowym?

Cena wykupu zniszczonych w czasie powodzi nieruchomości ustalana jest na podstawie wartości rynkowej gruntu oraz wartości budynku mieszkalnego z dnia 12 września 2024 roku (dzień przed powodzią). Wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy, a koszt pokrywa Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W przypadku dobrowolnej sprzedaży podczas sugerowanego wykupu przez Wody Polskie na terenach gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi wynosi co najmniej 10% (raz na 10 lat) właściciel może liczyć na wypłatę o 20% wyższą niż cena rynkowa. Ma to umożliwić zakup nowej nieruchomości w bezpiecznym miejscu.

Zainteresowanie wykupem większe niż przewidywano

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie informuje, że otrzymały już ponad 130 wniosków o wykup nieruchomości, które zostały zniszczone przez ubiegłoroczną powódź. Czterdzieści z nich jest kompletna i na ich podstawie można wszcząć procedurę wykupu. Wniosków jest więcej niż zakładano a zarezerwowano na ten cel 80 mln. zł.

Wody Polskie przyjmują wnioski o wykup nieruchomości do 1 października 2025 r. W międzyczasie będą także składać pierwsze propozycje dobrowolnego wykupu nieruchomości, które są zagrożone skutkami powodzi.

Sprawdź swoją działkę – nowa mapa zagrożenia powodzią

Na Hydroportalu (wody.isok.gov.pl/hydroportal.html) jest dostępna Mapa Zagrożeń Powodziowych i Mapa Ryzyka Powodziowego dla całej Polski. Jednak dla terenów dotkniętych powodzią w 2024 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie uruchomiło dodatkowe narzędzie mapowe online. Ma ono na celu ułatwienie identyfikacji nieruchomości, których właściciele mogą ubiegać się o wykup przez Skarb Państwa. Mapa obejmuje tereny w województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim w gestii Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i w Gliwicach.

Interaktywna mapa jest dostępna w zakładce internetowego rządowego serwisu Wód Polskich „Specustawa powodziowa 3.0 Sprawdź zasady wykupu nieruchomości”. Dokładny adres internetowy, gdzie udostępniono mapę to: https://appgis.wody.gov.pl/portal/apps/instant/basic/index.html?appid=4590c2894495475e9b7e69e8b6478893.

Jak skorzystać z mapy?

Zgodnie z informacjami rządowymi, aby skorzystać z mapy, należy wejść na dedykowaną stronę z mapą i wpisać w polu wyszukiwania numer ewidencyjny działki lub lokalizację (np. adres, gmina, obręb). System automatycznie wskaże poprzez podświetlenie, czy dana działka znajduje się w obszarze faktycznie zalanym we wrześniu 2024 r. lub w strefie zagrożenia, która może być uwzględniona w planowanych wykupach lub ograniczeniach zabudowy. Dodatkowo, narzędzie prezentuje historię zgłoszeń szkód, wskazuje, czy działka została objęta interwencją służb oraz umożliwia pobranie raportu PDF, który można dołączyć do wniosku o wykup.

Co daje skorzystanie z mapy?

  • weryfikację stanu działki na tle powodzi z 2024 r.
  • potwierdzenie przynależności do strefy zalania, co może być podstawą do ubiegania się o wykup przez Skarb Państwa.
  • ułatwienie składania wniosków, szczególnie w przypadkach, gdy konieczne jest dołączenie dowodów zasięgu wód powodziowych.
  • świadomość ryzyka – dla osób planujących inwestycje na tym terenie.

To pierwsze tego typu narzędzie w Polsce, które łączy dane geodezyjne z hydrologicznymi i kryzysowymi. Umożliwia lepsze planowanie przestrzenne, podejmowanie decyzji o ewentualnym wykupie nieruchomości oraz zabezpieczanie się przed kolejnymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Gdzie powódź 2024 uderzyła najmocniej?

Najbardziej poszkodowane zostały Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Zalane zostały dziesiątki miejscowości – głównie położone w dolinach rzecznych. W wielu miejscach pod wodą znalazły się nie tylko domy, ale też infrastruktura drogowa i energetyczna. Służby ratunkowe i mieszkańcy walczyli z żywiołem przez wiele dni – straty zaraz po powodzi oszacowano na ponad 4 mld. zł, ale teraz wiadomo, że są one o wiele wyższe.

Co dalej z terenami zalewowymi?

Jednym z kluczowych założeń nowych przepisów jest wprowadzenie bezwzględnego zakazu zabudowy na terenach szczególnego zagrożenia powodzią. Dotyczy to m.in. działek położonych wzdłuż rzek i w dolinach. Dopuszczalne będzie tam jedynie budowanie infrastruktury technicznej lub przeciwpowodziowej.

Debata Muratora: Czyste powietrze
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murator Google News
Murowane starcie
Ściany działowe – murowane czy szkieletowe? MUROWANE STARCIE

Zobacz także: Lądek-Zdrój pół roku po powodzi - zdjęcia zniszczeń