Jak obliczyć podatek rolny i podatek od nieruchomości
O tym, jaki podatek zapłacimy, decydują zapisy w ewidencji gruntów. Grunty sklasyfikowane jako rolne z zasady nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Do wyliczenia podatku rolnego bierze się średnią cenę skupu żyta z pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy. Dla tej samej powierzchni gruntu podatek za działkę rolną będzie kilkanaście razy niższy od podatku od nieruchomości.
Ile wynosi podatek rolny?
Roczny podatek rolny wynosi równowartość pieniężną:
- 2,5 q żyta od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych (powierzchnięw hektarach przeliczeniowych ustala się na podstawie powierzchni rzeczywistej, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do jednego z czterech okręgów podatkowych; zasada jest taka, że im słabsza ziemia, tym mniej hektarów po przeliczeniu);
- 5 q żyta od 1 ha pozostałych gruntów (powierzchnię określa się zgodnie z ewidencją gruntów i budynków).
Do wyliczenia podatku bierze się średnią cenę skupu żyta z pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy (w 2010 r. ta średnia cena wyniosła 37,64 zł).
Co ważne, podatek może być mniejszy, ponieważ rady gmin są uprawnione do obniżenia cen skupu przyjmowanych za podstawę obliczania podatku rolnego na obszarze gminy.
Jakie grunty zwolnione z podatku rolnego?
Z podatku rolnego zwolnione są między innymi użytki rolne klasy V, VI i VIz.
Jaki podatek za działkę budowlaną?
Za działkę budowlaną należy zapłacić podatek od nieruchomości, który w 2011 r. wynosi rocznie 41 gr od 1 mkw. gruntu (maksymalnie, bo gmina może ustalić niższą stawkę). Łatwo więc obliczyć, że dla tej samej powierzchni gruntu podatek za działkę rolną będzie co najmniej kilkanaście razy niższy od podatku od nieruchomości.
O tym, jaki podatek zapłacimy, decydują zapisy w ewidencji gruntów. Grunty tam sklasyfikowane jako rolne z zasady nie podlegają podatkowi od nieruchomości.
Wyjątek stanowią jedynie te z nich, które zostały zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej (tu stawka jest jeszcze wyższa: do 80 gr za 1 m2). Właściciel jednej działki może płacić obydwa rodzaje podatku: od części zajętej pod działalność gospodarczą – podatek od nieruchomości, a od pozostałej – rolny.
Za budynek mieszkalny płaci się zawsze podatek od nieruchomości (maksymalnie 67 gr za 1 mkw. powierzchni użytkowej), bez względu na to, czy znajduje się na gruncie rolnym, czy budowlanym.