Nabyłeś "elektryka" z rządową dotacją? NFOŚ może sprawdzić, czy opatrzyłeś auto specjalną naklejką

2022-11-04 20:59
dotacja do elektryka
Autor: romeovip_md/SHUTTERSTOCK.COM Po drogach porusza się coraz więcej samochodów w całości lub w dużej części napędzanych energią elektryczną

„Mój elektryk” to program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przewiduje możliwość dofinansowania zakupu samochodów elektrycznych. Zakup „elektryka” z dotacją oznacza konieczność przyklejenia naklejki, której nie chcą kierowcy.

Według najnowszego raportu Poland Drives E-Mobility, przygotowanego przez Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-BIP) we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA), branża motoryzacyjna to jedna z kluczowych dziedzin napędzających gospodarkę. Coraz większe znaczenie w polskim przemyśle motoryzacyjnym zaczyna mieć elektromobilność.

Mój elektryk zasady dopłat

Aby zachęcić Polaków do zakupu samochodów elektrycznych, rząd ogłosił niedawno program „Mój Elektryk”, kontrolowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po ostatnich aktualizacjach zasad tego programu z dofinansowania do zakupu samochodu z napędem elektrycznym, oprócz osób fizycznych, mogą korzystać także firmy i instytucje. Dopłata należy się także w przypadku zakupu elektryka w ramach leasingu oraz najmu długoterminowego

Dotacja z programu „Mój elektryk” dotyczy samochodów zeroemisyjnych, wykorzystujących do napędu energię elektryczną pobraną z zewnętrznego źródła zasilania do baterii będących wyposażeniem pojazdu albo wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nich ogniwach paliwowych. Dotacje do elektryka można dostać wyłącznie na pojazdy fabrycznie nowe, które przed zakupem nie były zarejestrowane lub zostały zakupione i zarejestrowane przez dealera samochodowego, importera lub firmę leasingową, z przebiegiem nie wyższym niż 50 km.

Dla kogo dotacja do samochodu elektrycznego

O dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego mogą się ubiegać osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa i podmioty instytucjonalne (firmy, jednostki sektora finansów publicznych, instytuty badawcze, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, rolnicy indywidualni oraz kościoły i inne związki wyznaniowe).

Ile wynosi dotacja na zakup samochodu elektrycznego

Kwota dotacji na zakup samochodu elektrycznego w ramach programu "Mój elektryk" przewidziana dla użytkowników indywidualnych wynosi:

  • 18 750 zł
  • 27 000 zł - w przypadku rodzin wielodzietnych

Cena samochodu elektrycznego nie może przekraczać 225 000 zł (limit nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny).

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do samochodu elektrycznego

Wypełniony wniosek o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego składa się w NFOŚiGW w wersji elektronicznej za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Aby uzyskać refundację wystarczy przedstawić fakturę zakupu samochodu i przejść kilka prostych kroków w formularzu on-line.

Dotacje do samochodów elektrycznych dla firm

W przypadku instytucjonalnych beneficjentów programu, wsparciem finansowym w ramach programu "Mój elektryk" może być objęty zakup zarówno samochodów elektrycznych osobowych, jak i dostawczych. Dla samochodów elektrycznych osobowych przewidziano dotację w wysokości 18 750 zł lub 27 000 zł - jeśli deklarowany roczny przebieg pojazdu wyniesie co najmniej 15 tys. km. W przypadku samochodów elektrycznych dostawczych dotacja jest jeszcze wyższa i w zależności od przebiegu rocznego wynosi odpowiednio do 50 tys. zł lub do 70 tys. zł, maksymalnie do 20 lub do 30% kosztów kwalifikowanych kupna samochodu.

Dofinansowanie ma formę refundacji, czyli dotyczy już zrealizowanych zakupów samochodów elektrycznych lub wodorowych. Zastosowany został uproszczony tryb aplikowania o dotację przez specjalny moduł Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) na stronie internetowej Funduszu.

Czy będą sprawdzane naklejki na samochodach elektrycznych po otrzymaniu dotacji

"Naklejki wstydu" - jak zdążyli je ochrzcić internauci - mają wielkość 40 x 7 cm i zgodnie z umową powinny być umieszczone w widocznym miejscu na nadwoziu każdego auta elektrycznego, którego nabywca skorzystał z dotacji do zakupu elektryka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miejsca wyznaczone na przyklejenie naklejki są cztery: nadkola, przednie drzwi lub tylna klapa.

Dotacja do zakupu samochodu elektrycznego, wynosząca od prawie 19 tysięcy złotych wzwyż, to z pewnością miła premia za dbałość o środowisko, jednak ze świecą szukać samochodów, na których jest przyklejona naklejka. Ta bowiem jest dość spora, a i miejsca, gdzie według przepisów powinna się znaleźć, nie każdy właściciel chce mieć "upstrzone" kalkomanią.

Co grozi za brak naklejki na samochodzie elektrycznym kupionym z dotacją?

Jak podaje TVN24 tak czy inaczej, naklejkę mieć warto - jeśli jeszcze nie naklejoną, to przynajmniej w pogotowiu, choćby w schowku pod deską rozdzielczą. Wprawdzie krążące od pewnego czasu w internecie informacje o "nalotach" i wyrywkowych kontrolach skutkujących nakazem zwrotu dotacji okazały się fake newsem, NFOŚiGW potwierdza jednak, że kontroli nie wyklucza. Zapewnia jednocześnie, że właściciel pojazdu zostanie na czas uprzedzony. A wtedy lepiej mieć naklejkę pod ręką. Jeśli ktoś nie będzie miał naklejki w razie kontroli, będzie musiał zwrócić dotację wraz z odsetkami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE