Dofinansowanie do mieszkania 2023 - komu się należy? Ile dofinansowania do mieszkania można dostać? Kiedy złożyć wniosek?

2023-02-01 14:19
Dofinansowanie do mieszkania 2023
Autor: Getty Images Dofinansowanie do mieszkania 2023 - komu przysługuje dopłata do czynszu?

Dofinansowanie do mieszkania w 2023 roku to wsparcie do comiesięcznych wydatków związanych z jego utrzymaniem. Ostatnio gospodarstwa domowe coraz bardziej odczuwają wzrost kosztów utrzymania mieszkania. Sprawdź, kto może uzyskać pomoc oraz ile można dostać. Kiedy złożyć wniosek? W artykule wskazówki jak uzyskać dofinansowanie do mieszkania oraz wzór wniosku do pobrania.

Spis treści

 1. Dofinansowanie do mieszkania 2023 - dla kogo?
 2. Ile wynosi dofinansowanie do mieszkania w 2023 roku?
 3. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do mieszkania 2023?
 4. Wzór wniosku o dofinansowanie do mieszkania 2023
 5. Jakie dokumenty trzeba załączyć do wniosku?
 6. Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do mieszkania 2023?
 7. Jak długo trzeba czekać na przyznanie dofinansowania?
 8. Warunki wypłacania dofinansowania do mieszkania
 9. Na jak długo przyznaje się dofinansowanie do mieszkania?

Dofinansowanie do mieszkania 2023 - dla kogo?

Dofinansowanie do mieszkania może otrzymać:

 • Każdy kto ma prawo do mieszkania (jest jego właścicielem, ma spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, wynajmuje albo podnajmuje je na umowę, czeka na mieszkanie zamienne albo socjalne - jeśli ma orzeczenie sądu, że przysługuje mu taki lokal).
 • Każdy kto spełnia kryterium dochodowe. Tu ważny jest średni miesięczny dochód wnioskującego o dodatek z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku. Aktualne kryterium dochodowe wynosi 1 698,76 zł dla gospodarstw wieloosobowych oraz 2 265,01 zł dla gospodarstw jednoosobowych.
 • Każdy, którego mieszkanie spełnia kryteria powierzchniowe, czyli: dla 1 osoby - 35 m², dla 2 osób - 40 m², dla 3 osób 45 m², dla 4 osób - 55 m², dla 5 osób - 65 m², dla 6 osób - 70 m².

Zajmowany lokal nie może być za duży w stosunku do liczby osób, to znaczy że powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu nie może przekraczać powierzchni normatywnej o więcej niż 30 albo 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%. Informację o powierzchni mieszkania albo domu można znaleźć w akcie notarialnym, w umowie najmu, u zarządcy budynku.

Ile wynosi dofinansowanie do mieszkania w 2023 roku?

Wysokość dodatku mieszkaniowego została określona jako procent dochodów gospodarstwa domowego. Jest to różnica pomiędzy wydatkami takimi jak np. czynsz, opłaty za energię cieplną, wodę, ścieki i wywóz nieczystości, a kwotą wydatków poniesionych przez osobę ubiegającą się o dodatek w wysokości:

 • 15% dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie jednoosobowym,
 • 12% dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie liczącym od dwóch do czterech osób,
 • 10% dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie pięcioosobowym i większym.
Ważne

Aby dostać dodatek mieszkaniowy 2023 należy spełnić wszystkie powyższe warunki. O dodatek mogą ubiegać się również osoby zalegające z opłatami za czynsz. Dodatkowo, rada gminy może podnieść maks. dopuszczalną powierzchnię użytkową mieszkania oraz dopuszczalny stopień jej przekroczenia, dlatego warto zapytać o szczegóły w swoim urzędzie.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do mieszkania 2023?

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie do mieszkania w 2023 roku należy:

 • Pobrać i wydrukować wniosek wraz z deklaracją o dochodach.
 • Przygotować wymagane dokumenty.
 • Złożyć wniosek, deklarację i inne dokumenty w dzielnicy właściwej miejscowo ze względu na położenie lokalu.

Są 3 możliwości złożenia wniosku:

 • osobiste dostarczenie do odpowiedniej instytucji,
 • wysłanie pocztą,
 • za pośrednictwem pełnomocnika.

Wzór wniosku o dofinansowanie do mieszkania 2023

Wzór wniosku o dodatek mieszkaniowy do pobrania

Jakie dokumenty trzeba załączyć do wniosku?

 • Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Wypełniony wniosek musi potwierdzić zarządca budynku lub osoba, której płacisz czynsz.
 • Deklarację o dochodach wszystkich osób, które mieszkają w mieszkaniu z ostatnich 3 miesięcy.
 • Informację o powierzchni użytkowej lokalu, czyli dokumenty, które potwierdzają powierzchnię użytkową .
 • Rachunki np. za prąd, gaz, ogrzewanie, które potwierdzą wysokość wydatków poniesionych w związku z zajmowaniem mieszkania w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.

Wniosek i deklaracja dostępne są w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej, można je również pobrać ze stron internetowych tych instytucji.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do mieszkania 2023?

Dokumenty należy złożyć zazwyczaj w ośrodku pomocy społecznej (MOPS) w miejscu zamieszkania.

Jak długo trzeba czekać na przyznanie dofinansowania?

Wydanie decyzji administracyjnej w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego może być poprzedzone wywiadem środowiskowym i następuje w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku. Natomiast w sytuacji szczególnie skomplikowanej - postępowanie powinno zakończyć się nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Warunki wypłacania dofinansowania do mieszkania

Aby dofinansowanie było wypłacane co miesiąc, należy na bieżąco opłacać czynsz za lokal. Zaległości spowodują wstrzymanie wypłat dodatku do momentu uregulowania długu. Jeśli zaległości nie zostaną uregulowane w ciągu 3 miesięcy od decyzji o wstrzymaniu dodatku - wniosek uznawany jest za nieaktualny.

Na jak długo przyznaje się dofinansowanie do mieszkania?

Przyznane świadczenie ważne jest przez okres 6 miesięcy, a okres ten liczony jest od pierwszego dnia kolejnego miesiąca, następującego po złożeniu wniosku.

Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE