Rabarbar - uprawa rabarbaru w przydomowym ogrodzie warzywnym

2021-06-09 7:29 Opracowanie: redakcja serwisu
Rabarbar
Autor: GettyImages Rabarbar powinno się uprawiać w miejscu słonecznym, ewentualnie lekko zacienionym

Rabarbar to roślina wieloletnia, której część podziemna bardzo dobrze zimuje w gruncie. Jadalne ogonki liściowe rabarbaru wykorzystuje się do soków, kompotów i do ciast. Radzimy jak uprawiać rabarbar w ogrodzie i jak rozmnażać rabarbar. Uprawa rabarbaru.

Rabarbar ogrodowy (synonimy: rabarbar zwyczajny, rzewień ogrodowy, rzewień zwyczajny) to roślina wieloletnia, której część podziemna zimuje w gruncie. Część nadziemna rabarbaru na zimę zamiera, wiosną roślina wypuszcza nowe liście. Rabarbar jest odporny na mróz, z powodzeniem zimuje w naszym klimacie. Pędy nadziemne rabarbaru dorastają do 1,5 m wysokości. Jadalne są ogonki liściowe rabarbaru, które przybierają czerwone zabarwienie i mają kwaśny smak.

Spis treści

  1. Uprawa rabarbaru w ogrodzie
  2. Jak rozmnażać rabarbar
  3. Zbiór rabarbaru
  4. Wykorzystanie ogonków rabarbaru

Uprawa rabarbaru w ogrodzie

  • Stanowisko i podłoże dla rabarbaru

Rabarbar należy sadzić na stanowisku słonecznym (tutaj rośnie lepiej i daje większy plon) lub półcienistym. Najlepsza dla rabarbaru jest gleba wapienna, żyzna i wilgotna, natomiast roślina źle rośnie na glebach piaszczystych i podmokłych.

  • Podlewanie rabarbaru

Rabarbar jest wrażliwy na niedobór wody, szczególnie w okresie wytwarzania pąków liściowych i wzrostu liści. Przy niedoborze wody plon jest niższy, a ogonki liściowe gorszej jakości.

  • Nawożenie rabarbaru

Rabarbar nawozi się jesienią nawozem organicznym: kompostem bądź obornikiem, a wiosną nawozami mineralnymi. Dodatkowo w okresie zbiorów stosuje się nawożenie pogłówne azotem.

  • Odchwaszczanie rabarbaru

W sezonie rabarbar należy systematycznie odchwaszczać.

  • Usuwanie pędów kwiatostanowych u rabarbaru

Rabarbar kwitnie w maju – pędy kwiatostanowe należy jednak usuwać, ponieważ ich rozwój osłabia roślinę i uniemożliwia wykształcanie paków liściowych.

Jak rozmnażać rabarbar

Najlepiej rozmnażać rabarbar przez podział w marcu rozrośniętych karp korzeniowych. Każda sadzonka powinna mieć kilka korzeni oraz minimum jeden pąk. Sadzonki sadzi się do wcześniej wykopanych dołków o średnicy 20–30 cm i podobnej głębokości, w rzędach co około 100 cm, wyłożonych warstwą kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Sadzonki umieszcza się tak, aby pąki znajdowały się około 2 cm od powierzchni gruntu.

Rabarbar najlepiej sadzić do gruntu jesienią – na przełomie września i października, ale możliwy jest też wiosenny termin sadzenia (w marcu).

Zbiór rabarbaru

Ogonki liściowe rabarbaru zbiera się od początku maja do lipca, najwcześniej w drugim roku po posadzeniu. Ogonki zbiera się wyłamując je nisko nad ziemią. Zbiera się ogonki, które osiągnęły minimum 20 cm długości, nie więcej niż 1/3 liści z rośliny.

warto wiedzieć
Rabarbar

Autor: GettyImages

Wykorzystanie ogonków rabarbaru

Rabarbar zawiera dużo witaminy C oraz soli mineralnych. Ogonki liściowe rabarbaru nadają się na przetwory – można z nich robić kompoty, dżemy, soki, wina bądź dodawać do ciast. Korzeń rabarbaru wykorzystuje się do produkcji leków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE