Co zrobić z roślinami cebulowymi w doniczkach po przekwitnięciu?

2021-03-22 8:41
Rośliny cebulowe w doniczkach
Autor: GettyImages Wiosną chętnie zdobimy nasze mieszkania roślinami cebulowymi w doniczkach

Tulipany, hiacynty i inne rośliny cebulowe uprawiane w doniczkach zdobią nasze mieszkania wiosną. Co jednak zrobić z tulipanami i hiacyntami uprawianymi w donicach, kiedy już przekwitną? Czy jest szansa, że pozostawione w pojemnikach zakwitną w następnym roku?

Zimą i wiosną często kupujemy do ozdoby mieszkań kwitnące rośliny cebulowe w doniczkach: tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki czy krokusy. Cieszą kwiatami, kuszą zapachem, zwiastują wiosnę. Jednak gdy przekwitną, nie wiadomo, co z nimi zrobić i najczęściej je wyrzucamy. Niepotrzebnie! Co zrobić, aby zakwitły w następnym roku?

Co zrobić z cebulkami po przekwitnięciu?

Rośliny cebulowe uprawiane w doniczkach po przekwitnięciu należy pozostawić w spokoju do czasu, aż zaczną zasychać ich liście. W tym okresie trzeba je umiarkowanie podlewać, bo proces zamierania nadziemnych części powinien być naturalny, a nie spowodowany brakiem wody. Jest to ważne, ponieważ właśnie w tym czasie w cebulach gromadzone są substancje zapasowe, które zostaną wykorzystane przez rośliny w następnym roku.

Zbyt wcześnie zasuszone rośliny mają mniejsze cebule, a to oznacza słabszy wzrost i mizerne kwiaty w następnym roku.By zasychające rośliny nie szpeciły mieszkania, balkonu czy tarasu, wraz z pojemnikami można przenieść je w ustronne miejsce działki, a kiedy zaschną - wykopać cebule, a następnie je przesuszyć i oczyścić. Do momentu, kiedy ponownie będzie je można posadzić, czyli do września, przechowuje się je w papierowych torbach lub ażurowych skrzyneczkach w temperaturze 15-20°C.

Rosliny cebulowe w donicach
Autor: photos.com Nie wyrzucajmy hiacyntów czy krokusów po przekwitnięciu - ich cebule można posadzić w ogrodzie

Choć w ogrodzie większość roślin cebulowych może pozostawać w tym samym miejscu przez kilka lat, te uprawiane w pojemnikach lepiej wykopywać co roku. Są posadzone w niewielkiej ilości ziemi, w której znajduje się ograniczona ilość składników pokarmowych, przy tym zwykle rosną bardzo ciasno. Dlatego ich cebule są z reguły mniej dorodne niż roślin uprawianych w ogrodzie (a trzeba pamiętać, że od wielkości cebuli zależy kwitnienie – im większa, tym piękniejsze rodzi kwiaty). Z tego też powodu lepiej co roku umieszczać w pojemnikach nowe cebule, a te ubiegłoroczne posadzić w ogrodzie i pozwolić im, by się wzmocniły.

Suche cebule po wyjęciu z pojemników i oczyszczeniu przechowujemy do września. Wtedy sadzimy je w ogrodzie. Pozostawione w donicy raczej nie zakwitną w środku zimy, chyba że będą specjalnie traktowane (cebule należy w tym celu trzymać w odpowiednio niskiej temperaturze przez określony czas; proces ten zwany jest pędzeniem). Poza tym uprawiane w małej ilości ziemi rośliny są słabe, więc dobrze, żeby się wzmocniły w ogrodzie.

Wiosenna dekoracja z kwiatami cebulowymi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE