Tojeść kropkowana, rozesłana, bukietowa i orszelinowata. Czym różnią się poszczególne gatunki?

2024-07-12 14:34

Tojeść (Lysimachia) to roślina chętnie sadzona na rabatach i w pobliżu oczek wodnych. W ogrodach można sadzić różne gatunki tojeści, które charakteryzują się niewielkimi wymaganiami i obfitym kwitnieniem. Poznaj gatunki tojeści do uprawy w ogrodzie i ich zastosowanie.

Tojeść (łac. Lysimachia) należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Rośliny z tego rodzaju cenione są ze względu na walory ozdobne. W Polsce w ogrodach uprawia się głównie kilka gatunków:

  • tojeść bukietowa
  • tojeść kropkowana
  • tojeść rozesłana
  • tojeść orszelinowata.

Poszczególne gatunki tojeści różnią się pokrojem, wyglądem kwiatów i potencjalnym zastosowaniem.

Przeczytaj też: Założenie ogrodu na podmokłym terenie - jakie rośliny tam posadzić?

Najpopularniejsze gatunki tojeści do ogrodu

  • Tojeść bukietowa (łac. Lysimachia thyrsiflora) jest rośliną wykorzystywaną do obsadzania brzegów oczek wodnych i stawów. Roślina rośnie dziko w Polsce i z powodzeniem można ją wykorzystać do aranżacji ogrodów wiejskich oraz naturalistycznych. Gatunek posiada pokrój wzniesiony i dorasta do 70 cm wysokości. Łodygi porośnięte są lancetowatymi liśćmi. Drobne, żółte kwiaty zebrane są w grona. Kwitnie od maja do czerwca.
  • Tojeść kropkowana (łac. Lysimachia punctata) to jedna z najpopularniejszych tojeści uprawianych w Polsce. Bylina może dorastać do 100 cm wysokości. Wytwarza proste, kanciaste łodygi pokryte lancetowato-jajowatymi liśćmi. Kwiaty są drobne, żółte, zebrane po kilka w kątach liści. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest chętnie wykorzystywana do tworzenia wysokich rabat (również w cieniu) oraz dekoracji brzegów zbiorników wodnych.

Przeczytaj też: Staw i oczko wodne w ogrodzie: rośliny do oczka wodnego

  • Tojeść rozesłana (łac. Lysimachia nummularia) może być uprawiana jako roślina okrywowa. Radzi sobie w cieniu – nawet pod koroną drzew. Może służyć także jako ozdoba skalniaków, obrzeży rabat i zbiorników wodnych. Roślina charakteryzuje się pnącym pokrojem. Jest ozdobna zarówno z liści (owalne, jasnozielone lub żółtawe – np. odmiana 'Aurea') jak i kwiatów (żółte o promienistym kształcie). Bylina kwitnie od czerwca do sierpnia.
  • Tojeść orszelinowata (łac. Lysimachia clethroides) osiąga 60-90 cm wysokości. Ma długie lancetowate liście. Na szczycie każdego pędu wyrastają długie kwiatostany – grona. W przeciwieństwie do kuzynów jej kwiaty mają barwę białą. Kwitnie od lipca do września. Dobrze wygląda sadzona w rabatach i na trawniku. Warto ją sadzić w większych grupach. To cenny okaz w ogrodach urządzanych w stylu orientalnym.
Tojeść kropkowana
Autor: Getty Images Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata).
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają