Tawlina jarzębolistna – szybko rozrastający się krzew ogrodowy. Jak uprawiać tawlinę, jakie stanowisko dla niej wybrać?

2023-09-03 10:10

Tawlina jarzębolistna to krzew liściasty, który charakteryzuje się szybkim wzrostem. Sadząc tawlinę jarzębolistną w ogrodzie, musimy mieć na uwadze to, że może zagłuszyć inne rośliny. Jak uprawiać tawlinę jarzębolistną? Gdzie sadzić? Jak ciąć?

Spis treści

  1. Tawlina jarzębolistna - krzew ekspansywny
  2. Tawlina jarzębolistna - uprawa, cięcie, zastosowanie

Zanim wybierzemy rośliny do naszego ogrodu, postarajmy się najpierw zdobyć na ich temat jak najwięcej informacji. W przeciwnym razie może się okazać, że niewinnie wyglądająca roślinka zacznie szybko się rozrastać i wypierać z ogrodu inne gatunki roślin, stając się dla nas poważnym problemem.

Tawlina jarzębolistna - krzew ekspansywny

Taką niespodziankę może nam zgotować między innymi atrakcyjna tawlina jarzębolistna (łac. Sorbaria sorbifolia) - krzew o pięknych, dużych, zielonych liściach, przypominających z wyglądu liście jarzębiny. Początkowo niewielki krzew, za pomocą podziemnych odrostów korzeniowych zaczyna szybko się rozrastać, w krótkim czasie zajmując coraz większy obszar i tworząc gęste zarośla. Opanowanie rośliny staje się wtedy bardzo trudne, gdyż wycinanie odrostów przynosi skutek odwrotny od zamierzonego i nie daje szans na pozbycie się intruza.

Jeśli jednak będziemy mieli świadomość ekspansywności tawliny i wybierzemy dla niej odpowiednie miejsce lub ograniczymy jej rozrost za pomocą wkopanych w podłoże barier korzeniowych (przeznaczonych np. dla bambusów), możemy mieć w ogrodzie piękną i oryginalną ozdobę.

Tawlina jarzębolistna - uprawa, cięcie, zastosowanie

Tawlina jarzębolistna jest atrakcyjna przez cały sezon, choć najpiękniej prezentuje się wiosną, gdy jej młode liście przybierają intensywny, pomarańczowy kolor, stopniowo zmieniając barwę na zieloną. Bardzo dekoracyjne są także jej wiechowate, duże, białe, „puszyste” kwiatostany, zdobiące ogród przez całe lato (od czerwca do sierpnia).

Jeśli przeznaczymy dla tawliny w ogrodzie odpowiednie stanowisko, jej ekspansywność możemy wykorzystać do własnych celów. Roślina doskonale nadaje się do obsadzania i umacniania skarp, nasypów i zboczy, chroniąc przy okazji glebę przed erozją. Tawlina to także doskonała roślina zadarniająca, pozwalająca zagospodarować duże, puste przestrzenie (np. w dużych ogrodach lub parkach) i brzegi zbiorników wodnych oraz umożliwiająca tworzenie luźnych, nieformowanych żywopłotów.

Tawlina jarzębolistna zasługuje na uwagę również dlatego, że jest mało wymagający i łatwy w uprawie. Doskonale znosi zanieczyszczenia miejskie, niskie i wysokie temperatury oraz przejściową suszę. Preferuje stanowiska słoneczne oraz żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoża, ale urośnie też w półcieniu i na słabszej glebie. Roślina nie wymaga nawożenia ani ochrony chemicznej, gdyż dobrze radzi sobie w zastanych warunkach i rzadko pada ofiarą chorób i szkodników.

Tawlinę jarzebolistną warto natomiast przycinać, co poprawia jej pokrój i pobudza do silniejszego wzrostu. Zabieg należy wykonywać zimą, gdyż krzew bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację (w marcu).

Nieco bardziej wymagająca jest tylko ozdobna odmiana tawliny jarzębolistnej 'Sem' (karłowa i mniej inwazyjna), która oczekuje lepszego podłoża i słonecznego stanowiska.

Kiedy przycinamy i jak dbamy o krzewy? Posłuchaj eksperta