Róże w wazonie. Jak przedłużyć trwałość ciętych róż w wazonie. Kwiaty cięte

2019-03-08 10:59 Agata Krzepińska, mat. wideo: Dzień Dobry TVN/x-news

Róże to jedne z najpopularniejszych kwiatów ciętych. Jak przedłużyć trwałość róż w wazonie? Jak poznać, czy róże są świeże w kwiaciarni? Poznaj sprawdzone sposoby na przedłużenie trwałości róż - oto zabiegi, które pozwolą cieszyć się pięknem róż ciętych przez wiele dni.

Przedłużanie trwałości róż ciętych: podcięcie

Chcesz mieć długo róże w wazonie? Radzimy, jak przedłużyć trwałość róż ciętych, które wstawiamy do wazonu. Najważniejsze jest odpowiednie podcięcie świeżo zakupionych róż, niezwłocznie po przyniesieniu ich do domu. Łodygę należy podcinać pod kątem 45 stopni, ostrym nożykiem, nie sekatorem! (cięcie sekatorem powoduje zmiażdżenie łodygi). Tak podcięte kwiaty można wstawić do wody w wazonie.

Różom stojącym w wazonie zgniłe i zniszczone płatki kwiatów usuwamy. Odrywamy też czerwone szczytowe pędy wzrostowe przy liściach – będą zabierać kwiatom składniki pokarmowe. Usunięcie kolców nie jest wymagane, ale zdecydowanie ułatwi dalszą pracę z kwiatami.

Jak przedłużyć trwałość róż: zaparzenie łodyg

Kolejny zabieg, który jest dobrym sposobem na przedłużenie trwałości róż w wazonie to zaparzenie łodyg. Wstawiamy końcówki łodyg do wrzątku na około 10 sekund. Z podciętych łodyg zaczną ulatniać się bąbelki powietrza – to powietrze, które dostało się do środka łodygi podczas podcinania, gdy róża nie była w wodzie. Usunięcie bąbelków znacząco wydłuży żywotność kwiatów i przedłuży trwałość róż w wazonie.

>>Przeczytaj też: Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty

Przedłużanie trwałości róż ciętych: dodatek środków chemicznych

Cięta róża w wazonie dłużej zachowa swój piękny wygląd, jeśli do wody dodamy uzdatniacza bądź odrobinę wybielacza. Jest to często stosowany trik w kwiaciarniach, pozwalający dłużej zachować świeżą wodę w wazonie i przedłużający żywotność kwiatów ciętych. Jeśli nie chcemy stosować chemii, aby przedłużyć trwałość róż w wazonie należy codziennie wymieniać wodę różom. Co kilka dni odnawiamy ich cięcie. Taka opieka zapewni nam długą żywotność kwiatów.

>>Przeczytaj też: Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze

Jak rozpoznać świeże róże?

Nie ma na to jednoznacznej reguły. Utarło się, że świeża róża powinna mieć twardy łepek. Jest to nieprawda, ponieważ niektóre odmiany mają łebki miękkie. Najlepiej kupić róże do wazonu czy na bukiet o słabo rozwiniętych pąkach. Płatki róż powinny być nieskazitelne, bez skaz, sprężyste. To wskazuje na świeżość kwiatów. Róża, która ma płatki ze skazą, może stać już w kwiaciarni kilka dni.

Zobacz film: Jak reanimować zwiędłe kwiaty cięte

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE