Poziomka pospolita - zastosowanie i właściwości lecznicze poziomki

2015-12-14 12:54 Monika Majewska

Poziomka pospolita rodzi smaczne owoce. Poziomkę uprawiamy w ogrodzie jako roślinę owocową. Ale poziomka to także roślina lecznicza, która ma zastosowanie w ziołolecznictwie. Poznaj właściwości i zastosowanie poziomki.

Poziomka pospolita to roślina, która rośnie w strefie umiarkowanej niemalże na całym świecie. W Polsce w stanie dzikim można ją spotkać w lasach, na niżu i w górach, a także w ogródkach. W naszym kraju rosną także gatunki uprawne poziomki.

>>Przeczytaj też: Kwiecień w ogrodzie: poziomki. Jak sadzić poziomki

Poziomka pospolita - właściwości lecznicze i zastosowanie

W celach leczniczych wykorzystuje się liście poziomki, które zbiera się ze stanu dzikiego. Suszy się je w warunkach naturalnych w ciemnym i przewiewnym miejscu. Liście poziomki zawierają garbniki, które mają właściwości przeciwbiegunkowe i bakteriobójcze. Z kolei dzięki zawartości flawonoidów odwary z liści poziomki mają właściwości moczopędne, które można wykorzystać przy schorzeniach układu moczowego (w medycynie ludowej stosuje się je w schorzeniach nerek i pęcherza). Poza tym w liściach poziomki można znaleźć kwasy organiczne, sole mineralne i niewielkie ilości olejku eterycznego.

Natomiast owoce poziomki zawierają karotenoidy, kwasy organiczne, a tym nieco kwasu salicylowego oraz kwas askorbinowy (witaminę C), antocyjany i sole mineralne. Owoce poziomki odżywiają i wzmacniają organizm, a także odtruwają go z toksyn i regulują przemianę materii. Poza tym, dzięki kwasowi salicylowemu, rozpuszczają kamień nazębny, a także przeciwdziałają chorobom dziąseł i przyzębia. Owoce poziomki bywają stosowane jako baza maseczek kosmetycznych, przeznaczonych do cery tłustej. Należy pamiętać, że owoce poziomki mogą wywoływać reakcje alergiczne, zwłaszcza u dzieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE