Powojnik (clematis) 'Maria Skłodowska Curie' - polska odmiana powojnika

2019-10-03 11:34

Poznajcie piękną polską odmianę powojnika 'Maria Skłodowska Curie', zachwycającą okazałymi białymi kwiatami, które pojawiają się obficie w czerwcu i lipcu.

Powojnik 'Maria Skłodowska Curie' to polska (wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego), bardzo atrakcyjna odmiana powojnika, wyróżniająca się licznymi, pełnymi, białymi kwiatami. Pnącze ma zwarty pokrój, dorasta do 2 m wysokości, wspinając się przy pomocy ogonków liściowych. Kwiaty mają średnicę 12-15 cm, zawsze pełne (po całkowitym rozwinięciu półpełne), kuliste lub półkuliste, białe; w chłodniejsze dni mogą się pojawiać zielonkawe przebarwienia, intensywniejsze u podstawy. Działki są eliptyczne, ostro zakończone, z uniesionymi, pofalowanymi brzegami. Kwiaty rozświetlają złociste pylniki na kremowych nitkach. Kwitnie obficie w czerwcu i lipcu, obsypując się kwiatami do 80 cm do szczytu rośliny. Liście trójdzielne, złożone z trzech eliptycznych, czasami prawie okrągłych, ostro zakończonych listków, wiosną jasnozielone, latem ciemnozielone, błyszczące, skórzaste, duże, bez owłosienia.

Clematis ‘Maria Skłodowska-Curie’ najładniej wygląda sadzony przy podporach, na ciemnym tle. Dobra odmiana do uprawy w pojemnikach.

Clematis 'Maria Skłodowska Curie'
Autor: www.clematis.com.pl Clematis 'Maria Skłodowska Curie' w ogrodzie
Polski powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’ podbija świat
Clematis 'Maria Skłodowska Curie'

Autor: www.clematis.com.pl

Clematis 'Maria Skłodowska Curie'

Powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’ zdobył drugie miejsce w tegorocznym konkursie People’s Choice Awards organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) w Wielkiej Brytanii. Do konkursu stanęło aż 28 nowych odmian roślin ozdobnych z całego świata. Można je było podziwiać w Garden Harlow Carr, jednym z pięciu ogrodów pokazowych należących do RHS.

Ta nagroda to kolejne wyróżnienie dla tej pięknej polskiej odmiany wyhodowanej przez Szczepana Marczyńskiego i wprowadzonej do sprzedaży przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy z Pruszkowa w 2014 roku. W ciągu zaledwie pięciu lat powojnik 'Maria Skłodowska Curie' podbiła serca miłośników roślin na całym świecie. Otrzymała m.in.:

  • główną nagrodę Press Prize na wystawie Plantarium 2014 w holenderskim Boskoop,
  • brązowy medal w konkursie nowości na wystawie Plantarium 2014,
  • złoty medal w konkursie nowości na moskiewskiej wystawie FlowersExpo 2014,
  • złoty medal w konkursie jakości na moskiewskiej wystawie FlowersExpo 2015
  • srebrny medal w konkursie nowości na wystawie Salon du Végétal 2015 we Francji.
Rośliny o białych kwiatach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE