Powojnik (clematis) 'Maria Skłodowska Curie' - polska odmiana powojnika

2019-10-03 11:34

Poznajcie piękną polską odmianę powojnika 'Maria Skłodowska Curie', zachwycającą okazałymi białymi kwiatami, które pojawiają się obficie w czerwcu i lipcu.

Powojnik 'Maria Skłodowska Curie' to polska (wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego), bardzo atrakcyjna odmiana powojnika, wyróżniająca się licznymi, pełnymi, białymi kwiatami. Pnącze ma zwarty pokrój, dorasta do 2 m wysokości, wspinając się przy pomocy ogonków liściowych. Kwiaty mają średnicę 12-15 cm, zawsze pełne (po całkowitym rozwinięciu półpełne), kuliste lub półkuliste, białe; w chłodniejsze dni mogą się pojawiać zielonkawe przebarwienia, intensywniejsze u podstawy. Działki są eliptyczne, ostro zakończone, z uniesionymi, pofalowanymi brzegami. Kwiaty rozświetlają złociste pylniki na kremowych nitkach. Kwitnie obficie w czerwcu i lipcu, obsypując się kwiatami do 80 cm do szczytu rośliny. Liście trójdzielne, złożone z trzech eliptycznych, czasami prawie okrągłych, ostro zakończonych listków, wiosną jasnozielone, latem ciemnozielone, błyszczące, skórzaste, duże, bez owłosienia.

Clematis ‘Maria Skłodowska-Curie’ najładniej wygląda sadzony przy podporach, na ciemnym tle. Dobra odmiana do uprawy w pojemnikach.

Clematis 'Maria Skłodowska Curie'
Autor: www.clematis.com.pl Clematis 'Maria Skłodowska Curie' w ogrodzie
Polski powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’ podbija świat
Clematis 'Maria Skłodowska Curie'

Autor: www.clematis.com.pl

Clematis 'Maria Skłodowska Curie'

Powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’ zdobył drugie miejsce w tegorocznym konkursie People’s Choice Awards organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) w Wielkiej Brytanii. Do konkursu stanęło aż 28 nowych odmian roślin ozdobnych z całego świata. Można je było podziwiać w Garden Harlow Carr, jednym z pięciu ogrodów pokazowych należących do RHS.

Ta nagroda to kolejne wyróżnienie dla tej pięknej polskiej odmiany wyhodowanej przez Szczepana Marczyńskiego i wprowadzonej do sprzedaży przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy z Pruszkowa w 2014 roku. W ciągu zaledwie pięciu lat powojnik 'Maria Skłodowska Curie' podbiła serca miłośników roślin na całym świecie. Otrzymała m.in.:

  • główną nagrodę Press Prize na wystawie Plantarium 2014 w holenderskim Boskoop,
  • brązowy medal w konkursie nowości na wystawie Plantarium 2014,
  • złoty medal w konkursie nowości na moskiewskiej wystawie FlowersExpo 2014,
  • złoty medal w konkursie jakości na moskiewskiej wystawie FlowersExpo 2015
  • srebrny medal w konkursie nowości na wystawie Salon du Végétal 2015 we Francji.
Rośliny o białych kwiatach