Pędzenie dalii w doniczkach - kiedy i jak sadzić karpy dalii do doniczek, by przyspieszyć ich kwitnienie?

2024-02-28 15:36

Aby przyspieszyć termin kwitnienia dalii, można ich karpy wcześniej posadzić do doniczek - jest to tzw. pędzenie dalii. Musimy tylko mieć odpowiednio duże, zabezpieczone przed mrozem pomieszczenie do ich przechowania. Podpowiadamy kiedy i jak sadzić karpy dalie do doniczek.

Sadzenie dalii do doniczek
Autor: GettyImages Kiedy sadzić karpy dalii do doniczek?

Spis treści

  1. Sadzenie karp dalii do doniczek – kiedy to robić?
  2. W jakich pojemnikach sadzić karpy dalii?
  3. Jak sadzić karpy dalii w pojemnikach? Ile karp dalii do donicy?
  4. Gdzie ustawić dalie w donicy po posadzeniu?
  5. Pielęgnacja dalii posadzonych w donicach po przeniesieniu na balkon, taras lub do ogrodu

Dalie to rośliny wrażliwe na chłody, dlatego na zewnątrz sadzi się je bądź przenosi dopiero, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Jeśli chcemy przyspieszyć termin kwitnienia dalii, można ich karpy wcześniej posadzić w doniczkach.

Sadzenie karp dalii do doniczek – kiedy to robić?

O ile karpy dalii sadzi się do gruntu dopiero w maju (najbezpieczniej od drugiej dekady maja), o tyle uprawa pojemnikowa tych roślin może być prowadzona znacznie wcześniej. W praktyce dalie można sadzić do doniczek już w marcu. Dobrym terminem sadzenia jest także kwiecień. Sadzenie na przedwiośniu jest wskazane, jeśli posiada się dobrze nasłonecznione miejsce, w którym można ustawić donicę.

W jakich pojemnikach sadzić karpy dalii?

Dalie wymagają dość dużych i głębokich pojemników. Dla odmian o wysokości przekraczającej 100 cm warto wybrać donice o średnicy ok 40 cm i głębokości 50 cm (może być więcej). Niższe odmiany można sadzić w donicach o średnicy 30-35 cm i głębokości do 40 cm. W przypadku wątpliwości należy wybrać taki pojemnik, w którym zmieści się karpa i będzie co najmniej 3-4 cm luzu z każdej strony (by mogła rozrastać się). Nie sadzi się roślin „na styk”.

Generalnie do uprawy na balkonie czy tarasie najlepiej wykorzystywać odmiany niskie bądź średnio wysokie (są mniej kłopotliwe, nie trzeba ich podwiązywać, zajmują mniej miejsca, itp.). Czasem jednak „przyspiesza się” wzrost odmian wysokich, najpierw sadząc je w donicach, a następnie po upływie kilku tygodni przesadzając do ogrodu.

Przeczytaj też:

Jak sadzić karpy dalii w pojemnikach? Ile karp dalii do donicy?

Dalii nie powinno się przede wszystkim sadzić zbyt głęboko, bowiem to opóźnia wzrost. Najpierw należy obejrzeć karpy czy nie mają śladów chorób, nie są zgniłe, itp. W takim wypadku najlepiej je wyrzucić. Zdrowe organy podziemne na tym etapie można rozmnożyć przez podział (zwykle duże fragmenty dzieli się na nie więcej niż 2-3 części. Każda nowa sadzonka powinna mieć przynajmniej 2-3 pąki. Sadzi się je na takiej głębokości, aby pąki znajdowały się około 5 cm pod ziemią.

Na dnie donic należy usypać przynajmniej 3-4 cm drenażu. Może to być keramzyt, perlit, pokruszone fragmenty cegieł, a nawet żwir. Oczywiście donice powinny mieć solidne otwory w dnie. Dzięki temu dalie są mniej narażone na choroby glebowe w przypadku nadgorliwego podlewania lub po ulewnych deszczach, tj. już po przeniesieniu na niezadaszony balkon czy taras.

Do sadzenia karp dalii można użyć uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych wymieszanej z piaskiem (np. w proporcji 4:1). Ważne, aby nie był to kwaśny torf, dalie preferują gleby o odczynie obojętnym do lekko zasadowego. Do podłoża warto dać także trochę kulek hydrożelu. To magazyny wody, które zbierają nadmiar wody i uwalniają ją, gdy jest sucho. Dzięki temu ogranicza się zarówno skutki nadmiaru wody jak i suszy.

Dalie po posadzeniu należy podlać. W tym okresie w szczególności należy dbać, aby podłoże było stale umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Dalia wypuszcza pędy po około 10-14 dniach. Oczywiście zależy to od warunków – głównie od temperatury powietrza i wilgotności podłoża.

Gdzie ustawić dalie w donicy po posadzeniu?

Dalie posadzone na przedwiośniu lub wczesną wiosną należy ustawić w miejscu ciepłym i możliwie jak najbardziej nasłonecznionym. Dobry dostęp światła jest kluczowy, aby rośliny wytworzyły silne pędy, które zapewnią później obfite kwitnienie. Niedobór światła sprawia, że sadzonki są słabe, skarlałe, niezbyt gęsto ulistnione. Dlatego donice często ustawia się przy drzwiach balkonowych w salonu i przy oknach (na parapecie mogą nie zmieścić się).

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ustawienie w szklarni bądź tunelu foliowym. Rośliny mają tam chłodniej, wolniej wypuszczają pędy, ale później harmonijnie rozwijają się, a po przeniesieniu na zewnątrz łatwiej przystosowują do nowych warunków.

Pojemniki z daliami wystawia się na balkon lub rośliny przesadza do gruntu w ogrodzie od drugiej połowy maja. Warto wcześniej, np. przez 1-2 tygodnie, sadzonki hartować. Polega to na codziennym wystawianiu na powietrze, o ile jest wystarczająco ciepło. Czas stopniowo wydłuża się, np. od 2-4 h na początku do całego dnia bezpośrednio przed sadzeniem. Zawsze należy kierować się przebiegiem pogody.

Pielęgnacja dalii posadzonych w donicach po przeniesieniu na balkon, taras lub do ogrodu

Nawożenie dalii zaleca się rozpocząć dopiero po kilku tygodniach od wypuszczenia pierwszych pędów. W początkowym etapie rośliny efektywnie korzystają z zasobów zgromadzonych w podłożu. Później dalie warto dokarmiać, co 2-3 tygodnie nawozami, które zawierają dużo fosforu i azotu.

Wysokie odmiany dalii po przeniesieniu na balkon lub posadzeniu do ogrodu warto palikować. Ograniczy to ryzyko łamania przy występowaniu silnych wiatrów bądź opadów atmosferycznych.

Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną

Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.