Najpopularniejsze byliny o pstrych liściach

2015-07-21 8:00 Katarzyna Józefowicz

Byliny o pstrych liściach to ciekawa propozycja na ogrodowe rabaty. Rośliny, których liście mają niejednolity kolor, urozmaicą każdą kompozycję w ogrodzie. Poznajcie najpopularniejsze byliny o pstrych, mozaikowych i nakrapianych liściach.

Byliny o pstrych, mozaikowych lub nakrapianych liściach, to jedne z cenniejszych roślin w ogrodzie. Ich duże walory ozdobne i możliwość pozostawania w jednym miejscu wiele lat, pozwalają na tworzenie z ich udziałem ciekawych i pięknych kompozycji rabatowych, niewymagających zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Byliny o pstrych liściach można wykorzystać do tworzenia barwnych grup lub sadzić jako atrakcyjne solitery. Niektóre z nich, np. bluszcze, barwinki, tułacze, mogą też spełniać rolę roślin okrywowych.

Większość gatunków roślin o kolorowych i pstrych liściach dobrze rośnie i ładnie wybarwia się jedynie w miejscach nasłonecznionych, są jednak również takie, które znakomicie radzą sobie w cieniu, rozjaśniając niedoświetlone zakątki ogrodu.

Najpopularniejsze byliny o pstrych liściach do miejsc słonecznych

Jednymi z najpopularniejszych bylin o pstrych liściach, nadających się do uprawy w miejscach słonecznych, są:

Najpopularniejsze byliny o pstrych liściach do miejsc zacienionych

Na stanowiskach zacienionych doskonale radzą sobie natomiast:

Roślin o pstrych liściach najlepiej szukać wśród odmian, które w nazwie odmiany mają określenia ‘Variegata’, ‘Variegatus’ lub ‘Variegatum’, oznaczające rośliny o barwnych lub kolorowych liściach, utrzymujących swoje walory ozdobne przez cały okres wegetacji. U niektórych roślin pstre liście można też spotkać u czystego gatunku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE