Morwa w ogrodzie - gatunki i odmiany. Uprawa i pielęgnacja morwy

2018-02-19 11:12 Katarzyna Józefowicz

Morwa to długowieczne drzewo o walorach ozdobnych, które rodzi smaczne i zdrowe owoce. Poznaj gatunki i odmiany morwy, które można sadzić w ogrodach, warunki uprawy i zasady pielęgnacji morwy. Morwa biała i morwa czarna - uprawa i pielęgnacja.

Morwy należały dawniej do grona chętnie uprawianych i cenionych roślin owocowych, jednak na wiele lat niemal całkiem zniknęły z ogrodów. Na szczęście dzisiaj znów powracają do łask i z roku na rok zdobywają coraz większe grono miłośników.

>>Przeczytaj też: Jakie drzewa i krzewy owocowe posadzić w ogrodzie

Morwy - gatunki polecane do ogrodów

Rodzina, do której należą morwy, liczy sobie kilkanaście gatunków roślin, jednak w uprawie spotykane są głównie dwa z nich:

  • morwa czarna (łac. Morus nigra),
  • morwa biała (Morus alba).

Morwa czarna jest sporych rozmiarów drzewem (dorasta do 12-15 m wysokości) o nisko rozgałęziającym się pniu i kulistej koronie oraz dużych, szerokich, sercowatych u nasady, ostro zakończonych liściach, które prawie nigdy nie są klapowane. Latem (w lipcu) roślina tworzy jadalne, bardzo smaczne, słodko-kwaśnie owoce, przypominające wyglądem duże jeżyny. Początkowo owoce mają kremową barwę i kwaśny smak, ale w miarę dojrzewania stają się czerwone, a następnie czarne i słodkie. Po dojrzeniu szybko opadają z drzewa. Mimo bardzo smacznych owoców, morwa czarna jest jednak rzadko uprawiana w naszym kraju, gdyż zimą często przemarza.

Bardziej mrozoodporna na mróz jest morwa biała, która od swojej kuzynki różni się głównie rodzajem liści (na jednym drzewie mogą być liście zarówno owalne, jak i mocno powcinane) oraz barwą i smakiem owoców (u morwy białej w fazie dojrzałości owoce mogą być białe, czerwone lub czarne i mają słodki, nieco mdły smak). Choć morwy białe nie są tak cenione jak morwy czarne, tylko one radzą sobie w naszym klimacie względnie dobrze, dlatego to właśnie głównie ich odmiany uprawia się w ogrodach.

Uprawa i pielęgnacja morwy: stanowisko, gleba, cięcie, rozmnażanie

Morwa biała osiąga podobną wielkość jak morwa czarna, dlatego potrzebuje sporo miejsca. Jeśli chcemy uprawiać morwę na mniejszej przestrzeni, musimy korygować jej wielkość za pomocą cięcia. Morwy dobrze znoszą ten zabieg, dlatego można wykorzystać je nawet do stworzenia formowanych żywopłotów, tym bardziej, że chętnie tworzą odrosty korzeniowe, które ładnie go zagęszczają. Trzeba jednak pamiętać, że silnie i często przycinana morwa, prowadzona w formie żywopłotu, raczej nie wyda owoców i pozostanie głównie rośliną ozdobną.
Cięcie morwy - zarówno formujące, jak i prowadzone w celu uzyskania gęstego żywopłotu - zawsze przeprowadza się na przedwiośniu lub pod koniec lata (na tyle wcześnie, aby rany po cieciu zdążyły zagoić się przed zimą), gdyż drzewo cięte wiosną lub na początku lata, wydziela dużo soków, co bardzo je osłabia.

>>Przeczytaj też: Cięcie roślin: podstawowe zasady przycinania roślin w ogrodzie

Morwy białe to rośliny dość wymagające i ciepłolubne, ale ich uprawa nie jest trudna i jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, nie będą nam sprawiać większych kłopotów. W ogrodzie najlepiej posadzić je w miejscu bardzo jasnym, ciepłym i osłoniętym od wiatru, dzięki czemu będą lepiej chronione przed przemarznięciem. Należy też przeznaczyć dla nich umiarkowanie żyzną, przepuszczalną i niezbyt wilgotną glebę o obojętnym odczynie pH. Rośliny bardzo dobrze znoszą przesuszenie i nie są podatne na choroby i szkodniki, dlatego nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze się też rozmnażają, gdyż chętnie tworzą odrosty korzeniowe, które łatwo się ukorzeniają. Morwa biała może być uprawiana w ogrodzie zarówno jako roślina użytkowa (w okres owocowania wchodzi w piątym roku uprawy lub wcześniej), jak i roślina ozdobna.

>>Przeczytaj też: Prawidłowa pielęgnacja drzew i krzewów owocowych w przydomowym sadzie

Odmiany morwy białej: owocowe i ozdobne

Decydując się na uprawę morwy dla liści i owoców, wybierzmy odmiany obficie i długo owocujące jak np. 'Milanówek' - odmiana deserowa, tworząca średnie, słodkie owoce o zwartym miąższu, dojrzewające od końca czerwca do końca września, wysokość drzewa około 8 m czy 'Illinois Everbearing' - odmiana silnie rosnąca i mrozoodporna, bardzo plenna, owocująca przez całe lato, o bardzo smacznych, dużych owocach.

Morwy białe możemy też uprawiać w celach dekoracyjnych, gdyż posiadają kilka ciekawych odmian ozdobnych, np.:

  • 'Pendula' - odmiana szczepiona, o gęstej, parasolowatej koronie, długich, zwisających pędach, i białych owocach,
  • 'Macrophylla' - odmiana o dużych, zielonych liściach, chętnie wykorzystywana do tworzenia żywopłotów,
  • 'Gerardi's Dwarf' - odmiana karłowa, dorastająca do około 2 m wysokości, nadająca się do uprawy w pojemnikach, bardzo plenna, o długich, czarnych, smacznych owocach,
  • 'Nana' - odmiana karłowa, o gęstej, kulistej koronie, wolno rosnąca, osiągająca około 1,5 m wysokości i podobną średnicę korony, owocuje niezbyt obficie.

Jeśli nie planujemy pozyskiwać z nich owoców, posadźmy je w pobliżu innych drzew owocowych (np. czereśni). Dzięki temu odciągniemy od nich ptaki, które w pierwszej kolejności zainteresują się dużo bardziej atrakcyjną dla nich morwą niż czereśnią.

Owoce morwy - właściwości i zastosowanie

Owoce morwy możemy przeznaczyć do bezpośredniego spożycia lub przygotowywać z nich susze i przetwory (np. soki, galaretki, syropy, dżemy, kompoty) z udziałem innych, bardziej kwaskowatych owoców.

Owoce morwy są nie tylko smaczne, ale też bardzo wartościowe, gdyż zawierają flawonoidy i sole mineralne. Cenne są też suszone liście morwy, posiadające właściwości lecznicze. Systematycznie spożywane, np. w postaci herbatki, pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy, obniżają poziom złego cholesterolu, wykazują działanie bakteriobójcze (m.in. na bakterie odpowiedzialne za kłopoty żołądkowe), a nawet wspomagają odchudzanie.

>>Przeczytaj też: Dzika róża – właściwości i zastosowanie owoców dzikiej róży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE