Lukrecja – jak uprawiać lukrecję w ogrodzie, właściwości i zastosowanie lukrecji

2015-02-04 13:48

Lukrecja to roślina lecznicza, którą można uprawiać w przydomowym ogrodzie czy na działce. Jak uprawiać lukrecję w ogrodzie? Właściwości i zastosowanie lukrecji.

lukrecja
Autor: www.thinkstockphotos.com Korzeń lukrecji pomaga przy różnorakich schorzeniach układu pokarmowego

Lukrecja gładka (łac. Glycyrrhiza glabra) należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Roślina może osiągać 1,5–2 m wysokości. Wytwarza nieparzystopierzaste, ozdobne liście i drobne, motylkowe kwiaty liliowego koloru. Surowcem leczniczym jest silnie rozgałęziony, brązowawy korzeń lukrecji, pozyskiwany jesienią lub wiosną z kilkuletnich egzemplarzy. Przed użyciem korzeń lukrecji należy okorować i wysuszyć.

Lukrecja gładka: właściwości

Korzeń lukrecji pomaga przy różnorakich schorzeniach układu pokarmowego. Przyśpiesza przemianę materii i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Warto stosować go przy problemach z dwunastnicą, wątrobą, wrzodami żołądka, nadwrażliwością jelit i wzdęciami. Działa dobroczynnie na układ oddechowy – jest dobrym środkiem wykrztuśnym. Stosowany zewnętrznie przyśpiesza regenerację naskórka i ujędrnia skórę.Leki z korzenia lukrecji nie powinny być podawane przez dłuższy czas (kilka tygodni), mogą bowiem spowodować wystąpienie skutków ubocznych, takich jak uwodnienie tkanek, obrzęki i zawroty głowy. Lukrecji powinny unikać kobiety w ciąży i matki karmiące.

Uprawa lukrecji w ogrodzie

Jeśli zapewni się lukrecji dobre warunki, to roślina rozrośnie się w szybkim tempie.Lukrecja gładka preferuje stanowiska słoneczne osłonięte od wiatru i żyzne, wilgotne gleby o dużej zawartości wapnia. Można ją rozmnażać przez wysiew nasion wiosną lub sadzenie korzeni (jesienią lub wiosną). Zaleca się uprawiać ją w dużych pojemnikach – wtedy łatwiej będzie ją przenieść na zimę do pomieszczenia, a dodatkowo nie będzie przerastać poza wyznaczony obszar (lukrecja jest roślina ekspansywną i po pewnym czasie może zagłuszyć inne gatunki rosnące w pobliżu). Lukrecję można nawozić od wiosny do jesieni. Uprawiana w gruncie jest dość wytrzymała na krótkotrwałe susze, jednak regularne podlewanie dodatnio wpływa na jakość korzeni.

>>Przeczytaj też: LUKRECJA - właściwości. Zastosowanie lukrecji w lecznictwie i kosmetyce

Zioła w domu i na balkonie
Nasi Partnerzy polecają