Kruszyna pospolita – właściwości lecznicze i zastosowanie

2016-03-29 11:28 Monika Majewska
kruszyna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Kruszyna

Kruszyna pospolita to krzew, z którego pozyskuje się dwa surowce: korę kruszyny i owoce kruszyny. Poznaj właściwości lecznicze kruszyny i jej zastosowanie.

Kruszyna pospolita (łac. Frangula alnus)  to krzew, który rośnie w Polsce w wilgotnych lasach i zaroślach na niżu i w niższych partiach górskich. Korę kruszyny pospolitej dość intensywnie pozyskiwano w celach leczniczych, dlatego roślina ta została objęta częściową ochroną. Jednak od 2014 roku nie podlega już ochronie.

Kruszyna pospolita – pozyskiwanie i suszenie surowca

W celach leczniczych zbiera się wczesną wiosną korę z gałązek kruszyny, a następnie suszy w suszarniach naturalnych. Jednak przed użyciem kora kruszyny pospolitej
powinna być przechowywana dłużej niż rok lub po wysuszeniu ogrzewana w temp. 100 st. C przez 2 godziny. Świeżo suszona może spowodować zatrucie.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się także zbierane we wrześniu owoce kruszyny pospolitej, które również wykorzystuje się po ususzeniu, ponieważ świeże mogą wywołać objawy zatrucia.

Kruszyna pospolita – właściwości lecznicze i zastosowanie

Kora i owoce kruszyny pospolitej pobudzają perystaltykę jelita, dlatego sprawdzą się w przypadku zaparć, także tych nawykowych. Poza tym kruszyna pospolita pomoże przy upośledzonym przyswajaniu pokarmów, ponieważ pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych. W związku z tym jest polecana m.in. osobom starszym, które zwykle cierpią na zaburzenia trawienne. Jednak kruszynę można stosować tylko przez pewien czas, ponieważ może doprowadzić do upośledzenia perystaltyki jelit .

Kruszyna zawiera antrazwiązki, które powodują przekrwienie jelita oraz narządów miednicy małej. Stosowana w dawkach większych niż zalecane może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Nie powinny po nią sięgać także matki karmiące, ponieważ związki zawarte w tym ziele przechodzą do mleka i u niemowląt mogą spowodować płynne stolce.

kruszyna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Kruszyna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE