Kruszyna pospolita – właściwości lecznicze i zastosowanie

2016-03-29 11:28
kruszyna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Kruszyna

Kruszyna pospolita to krzew, z którego pozyskuje się dwa surowce: korę kruszyny i owoce kruszyny. Poznaj właściwości lecznicze kruszyny i jej zastosowanie.

Kruszyna pospolita (łac. Frangula alnus)  to krzew, który rośnie w Polsce w wilgotnych lasach i zaroślach na niżu i w niższych partiach górskich. Korę kruszyny pospolitej dość intensywnie pozyskiwano w celach leczniczych, dlatego roślina ta została objęta częściową ochroną. Jednak od 2014 roku nie podlega już ochronie.

Kruszyna pospolita – pozyskiwanie i suszenie surowca

W celach leczniczych zbiera się wczesną wiosną korę z gałązek kruszyny, a następnie suszy w suszarniach naturalnych. Jednak przed użyciem kora kruszyny pospolitej
powinna być przechowywana dłużej niż rok lub po wysuszeniu ogrzewana w temp. 100 st. C przez 2 godziny. Świeżo suszona może spowodować zatrucie.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się także zbierane we wrześniu owoce kruszyny pospolitej, które również wykorzystuje się po ususzeniu, ponieważ świeże mogą wywołać objawy zatrucia.

Kruszyna pospolita – właściwości lecznicze i zastosowanie

Kora i owoce kruszyny pospolitej pobudzają perystaltykę jelita, dlatego sprawdzą się w przypadku zaparć, także tych nawykowych. Poza tym kruszyna pospolita pomoże przy upośledzonym przyswajaniu pokarmów, ponieważ pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych. W związku z tym jest polecana m.in. osobom starszym, które zwykle cierpią na zaburzenia trawienne. Jednak kruszynę można stosować tylko przez pewien czas, ponieważ może doprowadzić do upośledzenia perystaltyki jelit .

Kruszyna zawiera antrazwiązki, które powodują przekrwienie jelita oraz narządów miednicy małej. Stosowana w dawkach większych niż zalecane może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Nie powinny po nią sięgać także matki karmiące, ponieważ związki zawarte w tym ziele przechodzą do mleka i u niemowląt mogą spowodować płynne stolce.

kruszyna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Kruszyna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE