Jest jednym z piękniej kwitnących wiosną krzewów, ale też trującym. Trujące są wszystkie jego części

2024-04-02 16:59

Należy do najefektowniej kwitnących krzewów ozdobnych. Można go uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w zielni miejskiej. Swoją nazwę zawdzięcza dekoracyjnym, żółtym kwiatom zebranym w liczne zwisające grona. Kiedy i gdzie go sadzić? Jak uprawiać?

Spis treści

 1. Dlaczego złotokap nazywany jest złotym deszczem?
 2. Złotokap - gatunki do uprawy
 3. Co lubi złotokap?
 4. Kiedy najlepiej sadzić złotokap?
 5. Jak uprawiać złotokap?
 6. Czy złotokap jest rośliną trującą?
 7. Zastosowanie złotokapu w ogrodzie
 8. Złotokap Waterera 'Vossi'

Dlaczego złotokap nazywany jest złotym deszczem?

Zazwyczaj złotokap to wysoki krzew liściasty (rzadziej niewielkie drzewo), którego korona osiąga nawet do 10 m wysokości oraz 3-4 m szerokości. Największy walor ozdobny rośliny - długie, zwisające, gęste grona złocistożółtych kwiatów - pojawiają się wiosną (od kwietnia do czerwca) i sprawiają wrażenie, jakby roślina ociekała złotem (stąd nazwy złotokap lub złoty deszcz). Dekoracyjne są także ciemnozielone, złożone z trzech mniejszych listków, długoogonkowe liście złotokapu, które kształtem przypominają koniczynę, są jednak znacznie większe. Owoce złotokapów, podobnie jak u innych przedstawicieli rodziny bobowatych (Fabaceae), mają postać strąków z nasionami..

Złotokap - gatunki do uprawy

W ogrodach i parkach spotyka się trzy gatunki złotokapów:

 • złotokap alpejski (Laburnum alpinum),
 • złotokap pospolity (Laburnum anagyroides),
 • złotokap Waterera (Laburnum ×watereri).

Co lubi złotokap?

Złotokapy najlepiej rosną i kwitną w miejscach w pełni nasłonecznionych - im większy mają dostęp do słońca, tym kwitną obficiej. Są dość tolerancyjne co do podłoża, ale preferują żyzną, niezbyt suchą glebę, bogatą w wapń.

Największe rozmiary złotokapy osiągają w zacisznych miejscach i w rejonach o łagodniejszym klimacie. Są to krzewy raczej odporne na niskie temperatury, ale trzeba liczyć się z tym, że w czasie bardzo surowych zim mogą przemarzać.

Kiedy najlepiej sadzić złotokap?

Najlepiej sadzić młode rośliny wiosną – najbezpieczniej kupić dobrze ukorzenione sadzonki w doniczkach.

Jak uprawiać złotokap?

Jeśli dobrze wybierzemy stanowisko i podłoże dla złotokapu, krzew nie będzie potrzebował szczególnej pielęgnacji i nawożenia. Można ewentualnie stosować mineralne nawozy dla krzewów ogrodowych z większą zawartością wapnia.

Złotokap nie lubi zbyt silnego cięcia i ciężko się po nim regeneruje. W czasie pielęgnacji wystarczy wyciąć stare lub uszkodzone pędy, albo przeprowadzić cięcie formujące, aby nadać roślinie bardziej zagęszczony pokrój. po przekwitnięciu kwiatów. Zabiegi te najlepiej przeprowadzić zaraz po przekwitnięciu kwiatów.

Nie należy ciąć złotokapów zbyt późno, ponieważ latem rośliny zawiązują pąki kwiatowe na następny rok i można nieświadomie je usunąć (rośliny nie zakwitną w kolejnym sezonie).

ważne !

Czy złotokap jest rośliną trującą?

Złotokapy to bardzo dekoracyjne rośliny, ale trzeba ostrożnie się z nimi obchodzić, ponieważ wszystkie ich części są bardzo trujące (zawierają trujące alkaloidy). Jest to szczególnie groźne szczególnie dla dzieci lub zwierząt domowych, w przypadku zjedzenia fragmentów liści, owoców lub kwiatów.

Poznaj inne ogrodowe rośliny trujące.

Zastosowanie złotokapu w ogrodzie

Złotokap nadaje się do nasadzeń parkowych oraz do większych ogrodów. Najlepiej sadzić go w wyeksponowanych miejscach - pojedynczo lub w małych grupach. Giętkie pędy złotokapu można wyginać, tworząc łuki lub prowadzić je na podporach lub pergolach, zadaszeniach wiat lub altan.

Przeczytaj też:

Złotokap
Autor: GettyImages Złotokap Waterera

Złotokap Waterera 'Vossi'

Do nasadzeń w ogrodach przydomowych najlepiej nadaje się złotokap Waterera 'Vossi' (Laburnum x watereri 'Vossi') - gatunek powstały ze skrzyżowania złotokapu pospolitego i złotokapu alpejskiego. Jest to wysoki krzew lub małe drzewo o wzniesionym pokroju, dorastający do kilku metrów wysokości i szerokości. Głównym walorem ozdobnym złotokapu Waterera są efektowne, żółte, liczne motylkowe kwiaty, zebrane w zwisające grona długości nawet do 50 cm (odmiana 'Vossii' ma najdłuższe grona ze znanych odmian złotokapu Waterera). Ponadto kwiaty charakteryzują się delikatnym, przyjemnym zapachem. Krzew kwitnie od maja do czerwca, a pod koniec lata na roślinie pojawiają się owoce - płaskie i suche strąki długości około 5 cm.

Odmiana 'Vossii' potrzebuje ciepłego, słonecznego stanowiska, ale poradzi sobie także w półcieniu (jednak im więcej słońca, tym intensywniej kwitnie). Toleruje okresowe susze i słabsze gleby, jednak najlepiej będzie rosła na glebie żyznej i bogatej w próchnicę. Jest to gatunek mniej odporny na mróz niż złotokap pospolity, dlatego młode okazy należy dobrze zabezpieczyć przed zimą. Wiosną (kwiecień) można zasilić krzew nawozem wieloskładnikowym z dużą ilością fosforu i potasu, aby poprawić intensywność kwitnienia. Zaleca się także ściółkować powierzchnię gleby wokół sadzonek, aby zabezpieczyć system korzeniowy przed utratą wody.

#MuratorOgroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany

Czy rozpoznasz te ozdobne krzewy?

Pytanie 1 z 9
Jaki to krzew?
forsycja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany