Jasnota biała - właściwości lecznicze i zastosowanie w ziołolecznictwie

2015-12-15 12:57 Monika Majewska
jasnota-biala
Autor: www.thinkstockphotos.com Jasnota biała

Jasnota biała to roślina, która ma właściwości przeciwkrwotoczne, powlekające i łagodne przeciwzapalne, dlatego sprawdzi się w schorzeniach układu oddechowego, pokarmowego, dolegliwościach kobiecych, a także przy uszkodzeniach skóry.

Jasnota biała to roślina, której naturalnym środowiskiem jest strefa umiarkowana półkuli północnej. W Polsce można ją spotkać na niżu i niższych partiach górskich – na rumowiskach, przydrożach i w zaroślach.

Jasnota biała -właściwości lecznicze i zastosowanie

Zielarze zbierają od maja do jesieni rozkwitające korony kwiatostanów jasnoty białej, które suszy się zacienionym i przewiewnym miejscu. Wówczas otrzymuje się surowiec powszechnie wykorzystywany w medycynie naturalnej – kwiat jasnoty białej. Zawiera on flawonoidy, śluz, garbniki, olejek eteryczny, związki zasadowe i sole mineralne.

Preparaty na bazie kwiatów jasnoty białej wykazują działanie przeciwzapalne, regenerują uszkodzony nabłonek, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Właściwości te pozwalają na wykorzystanie ich w stanach zapalnych układu oddechowego (do nieżytu gardła do zapalenia oskrzeli), układu pokarmowego, dróg rodnych (przy nadmiernym miesiączkowaniu oraz w upławach, zapaleniu pochwy i szyjki macicy), a także w formie okładów przy na uszkodzoną skórę i trudno gojące się rany. Jasnotę białą można zastosować także w leczeniu trądziku młodzieńczego i wysypek skórnych. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie jasnoty białej w połączeniu z ziołami hamującymi krwawienie (np. ziele tasznika, ziele rdestu ostrogorzkiego) i regenerującymi błony śluzowe (np. kwiat nagietka, kwiat rumianku).

jasnota-biala
Autor: www.thinkstockphotos.com Jasnota biała
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE