Drzewko cytrynowe w domu - pielęgnacja i podlewanie drzewka cytrusowego w doniczce
Aby z powodzeniem uprawiać drzewko cytrynowe czy mandarynkowe w domu, trzeba zapewnić mu warunki podobne do tych, które ma w naturalnym środowisku. Drzewko cytrusowe obsypane kwiatami lub owocami będzie atrakcyjną i pięknie pachnącą ozdobą domu, Radzimy, jak uprawiać cytrusy w doniczce - jak je podlewać, gdzie postawić w domu.
Kupując drzewko cytrynowe czy mandarynkowe trzeba pamiętać o tym, że pędzone w szklarniach rośliny przeważnie nie są hartowane, czyli nie przechodzą okresu aklimatyzacji do warunków panujących poza szklarnią. Listki są pięknie zielone, ale i bardzo delikatne. Drzewko cytrusowe najczęściej stawiamy je na parapecie. Ponieważ warunki domowe są inne niż te panujące w szklarni, cytrusy po wstrząsach wywołanych podróżą i zmianą otoczenia, często zapadają na tzw. chorobę przystosowawczą i gubią liście. Okres aklimatyzacji wynosi przeważnie około dwóch tygodni. Później roślina powinna odzyskać równowagę. Aby jej w tym pomóc, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.
Aklimatyzacja drzewka cytrynowego w nowym miejscu
Roślinę należy ustawić w miejscu jasnym, ale nie narażonym na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Latem najlepiej umieścić cytrusa blisko okna, ale nie na parapecie. Za to zimą parapet będzie odpowiednim miejscem. Roślina okres aklimatyzacji powinna przejść jak najspokojniej. Najpoważniejszy błąd jaki wiele osób popełnia po zakupie cytrusa, to nadmierna troska o roślinę – dotykanie liści, przesuwanie i „częstowanie” zabiegami ułatwiającymi życie.
Prawidłowe podlewanie drzewka cytrusowego
Drzewka cytrynowego nie można obficie podlewać. Robimy to tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża wyraźnie zmieni kolor na jaśniejszy, czyli nieco przeschnie. Zbyt intensywne nawadnianie może nawet doprowadzić do utraty rośliny. Jeżeli roślina po zakupie jest obficie podlewana i podłoże jest bardzo mokre, to przeważnie zaczyna gubić liście. Myślimy nawykowo, że przyczyną ich opadania jest mała wilgotność podłoża. Dolewamy więc oliwy do ognia... - czyli wody do doniczki. Zalewając bryłę korzeniową wodą, utrudniamy dostęp tlenu do systemu pobierającego ten właśnie składnik. Roślina nie poradzi sobie z przetworzeniem zbyt dużej ilości wody i prawdopodobnie zginie.
Zraszanie liści cytrusów
Bardzo ważne jest zraszanie liści. Do podlewania i zraszania powinno się stosować wodę miękką, najlepiej deszczówkę, z czystego strumyka, studni, lub - z braku innych możliwości - demineralizowaną (destylowaną). Zraszanie wodą twardą powoduje powstawanie po pewnym czasie na liściach białego nalotu, na bazie którego później mogą rozwinąć się roztocza. Odchody roztoczy są siedliskiem chorób grzybiczych. Cytrusy zraszamy przez dwa tygodnie po zakupie trzy razy dziennie, a potem możemy nawilżać listki tylko rano i wieczorem. Jeżeli nie możemy zapewnić odpowiedniej wody i mamy tylko dostęp do kranu, to przynajmniej trzeba przegotować wodę przeznaczoną do podlewania. To znacznie ją zmiękczy i odwapni.
Zobacz galerię zdjęć: 10 pięknie kwitnących roślin doniczkowych: kwiaty domowe, które ozdobią wnętrze>>
Dobre stanowisko dla drzewka cytrynowego
Drzewka cytrusowe podczas swojego wzrostu powinien być jak najmniej obracane. Jeżeli będziemy przestawiać i obracać roślinę, to znowu straci ona kilkanaście dni na przystosowanie do nowych warunków świetlnych. Tak więc: obracanie tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.
Postarajmy się, aby w pierwszym okresie po zakupie temperatura otoczenia cytrusa była w miarę stała. Latem - najlepiej zbliżona do 20-30 stopni, natomiast zimą najlepiej drzewko ustawić w chłodnym miejscu, czyli w temperaturze ok. 10-15 stopni. Tak prowadzona roślina powinna wydać piękne i soczyste owoce.
Rady, jak uprawiać drzewko cytrynowe
- Umiarkowane podlewanie: wody tylko tyle, aby podłoże całkowicie nie wyschło
- Systematyczne zraszanie liści
- Jasne stanowisko, ale nie narażone na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych
- Nie obracanie i nie przestawianie rośliny