Grusze japońskie (azjatyckie) – wymagania, uprawa i odmiany gruszy japońskiej

2015-06-24 14:46

Grusza japońska (grusza azjatycka) cieszy się coraz większa popularnością wśród osób, które uprawiają w ogrodzie drzewa owocowe. Dowiedz się, jak uprawiać gruszę japońską w ogrodzie i poznaj polecane odmiany gruszy japońskiej do uprawy w ogrodzie przydomowym.

Wybierając odmianę gruszy japońskiej (łac. Pyrus pyrifolia) do przydomowego ogrodu warto kierować się nie tylko smakiem owoców i plennością, ale także wymaganiami. To drzewa, które mają podobne wymagania do grusz europejskich, jednak są bardziej krótkowieczne.

Grusze azjatyckie cieszą się coraz większym zainteresowaniem właścicieli ogrodów. Te drzewa owocowe w polskim klimacie obficie plonują. Na rynku dostępne są odmiany gruszy azjatyckiej o różnym wyglądzie owoców. Owoce zazwyczaj bardziej są podobne do jabłek niż tradycyjnych gruszek. Owoce gruszy japońskiej zbiera się kilkakrotnie, bowiem nie dojrzewają równomiernie.

Grusze japońskie: wymagania i uprawa w ogrodzie

Grusze japońskie powinno się sadzić w słonecznych, ciepłych miejscach, wolnych od zastoin mrozowych. Wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby. Sadzenie (szczególnie odmian mniej odpornych na zimno) zaleca się wykonywać wiosną. Dołek powinien mieć nieco większy rozmiar od donicy, w której rosła sadzonka. Na dnie warto wymieszać żyzne podłoże z kompostem.

Drzewka grusz azjatyckich po posadzeniu zaleca się palikować i przyciąć na wysokości około 80 cm. Aby owocowały, należy posadzić w sąsiedztwie przynajmniej dwie różne odmiany.
W początkowym okresie uprawy ważne jest systematyczne podlewanie. Po kwitnieniu należy przerzedzić zawiązki owoców. Grusze japońskie dokarmia się nawozami ze zwiększoną dawką mikroelementów (są wrażliwe m.in. na niedobór żelaza i boru). Z reguły rośliny wytrzymują polskie mrozy.

>>Przeczytaj też: Drzewa owocowe: gruszki z własnego ogrodu

Grusze japońskie: polecane odmiany

Wybór odmiany gruszy azjatyckiej warunkowany jest wymaganiami rośliny, smakiem i wyglądem owoców, plennością, terminem zbioru oraz wytrzymałością na choroby z szkodniki.
Z popularnych odmian gruszy japońskiej warto wyróżnić:

 • ‘Shinseiki’ – odmiana bardzo plenna, o średnio silnym wzroście. Rodzi kuliste, brązowe owoce, które dojrzewają od drugiej połowy września.
 • ‘Chojuro’ – odmiana bardzo plenna, o średnio silnym wzroście. Owoce są kuliste i mają złotobrązową lub miodową skórkę. Dojrzewają w drugiej połowie września. Grusza nie wymaga przerzedzania zawiązków.
 • ‘Hosui’ – odmiana plenna, o silnym wzroście. Owoce są kuliste, duże o złotobrązowej skórce z białymi przetchlinkami. Dojrzewają od pierwszej połowy września.
NAWÓZ EKOLOGICZNY 0-8-18

Autor: materiały prasowe

 • Nawóz fosforowo-potasowy z dodatkiem magnezu produkowany wyłącznie z naturalnych kopalin, bez obróbki chemicznej.
 • Posiada obojętne pH, dzieki czemu jego stosowanie nie powoduje zakwaszenia gleby.
 • Polecany do stosowania zarówno w gospodarstwach ekologicznych, jak i w przydomowych ogródkach.
 • Posiada świadectwo przydatności do stosowania w rolnictwie ekologicznym zgodne z ekologicznym rozporządzeniem unijnym Nr 834/2007 i regpacjami rozporządzenia Unii Europejskiej 889/2008.
 • Zalecany do stosowania pod wszystkie rośliny uprawne oraz na plantacjach wieloletnich.
 • Nawóz granpowany,  łatwy do równomiernego rozsiewania.
 • Szczegółowe informacje dotyczące właściwości oraz dawkowania - zobacz tutaj

  www.nawozyzlubonia.pl
  www.nawozydlaogrodu.pl

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają

  Materiał Partnerski

  Materiał sponsorowany

  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE