Grusze japońskie (azjatyckie) – wymagania, uprawa i odmiany gruszy japońskiej

2015-06-24 14:46

Grusza japońska (grusza azjatycka) cieszy się coraz większa popularnością wśród osób, które uprawiają w ogrodzie drzewa owocowe. Dowiedz się, jak uprawiać gruszę japońską w ogrodzie i poznaj polecane odmiany gruszy japońskiej do uprawy w ogrodzie przydomowym.

Wybierając odmianę gruszy japońskiej (łac. Pyrus pyrifolia) do przydomowego ogrodu warto kierować się nie tylko smakiem owoców i plennością, ale także wymaganiami. To drzewa, które mają podobne wymagania do grusz europejskich, jednak są bardziej krótkowieczne.

Grusze azjatyckie cieszą się coraz większym zainteresowaniem właścicieli ogrodów. Te drzewa owocowe w polskim klimacie obficie plonują. Na rynku dostępne są odmiany gruszy azjatyckiej o różnym wyglądzie owoców. Owoce zazwyczaj bardziej są podobne do jabłek niż tradycyjnych gruszek. Owoce gruszy japońskiej zbiera się kilkakrotnie, bowiem nie dojrzewają równomiernie.

Grusze japońskie: wymagania i uprawa w ogrodzie

Grusze japońskie powinno się sadzić w słonecznych, ciepłych miejscach, wolnych od zastoin mrozowych. Wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby. Sadzenie (szczególnie odmian mniej odpornych na zimno) zaleca się wykonywać wiosną. Dołek powinien mieć nieco większy rozmiar od donicy, w której rosła sadzonka. Na dnie warto wymieszać żyzne podłoże z kompostem.

Drzewka grusz azjatyckich po posadzeniu zaleca się palikować i przyciąć na wysokości około 80 cm. Aby owocowały, należy posadzić w sąsiedztwie przynajmniej dwie różne odmiany.
W początkowym okresie uprawy ważne jest systematyczne podlewanie. Po kwitnieniu należy przerzedzić zawiązki owoców. Grusze japońskie dokarmia się nawozami ze zwiększoną dawką mikroelementów (są wrażliwe m.in. na niedobór żelaza i boru). Z reguły rośliny wytrzymują polskie mrozy.

>>Przeczytaj też: Drzewa owocowe: gruszki z własnego ogrodu

Grusze japońskie: polecane odmiany

Wybór odmiany gruszy azjatyckiej warunkowany jest wymaganiami rośliny, smakiem i wyglądem owoców, plennością, terminem zbioru oraz wytrzymałością na choroby z szkodniki.
Z popularnych odmian gruszy japońskiej warto wyróżnić:

  • ‘Shinseiki’ – odmiana bardzo plenna, o średnio silnym wzroście. Rodzi kuliste, brązowe owoce, które dojrzewają od drugiej połowy września.
  • ‘Chojuro’ – odmiana bardzo plenna, o średnio silnym wzroście. Owoce są kuliste i mają złotobrązową lub miodową skórkę. Dojrzewają w drugiej połowie września. Grusza nie wymaga przerzedzania zawiązków.
  • ‘Hosui’ – odmiana plenna, o silnym wzroście. Owoce są kuliste, duże o złotobrązowej skórce z białymi przetchlinkami. Dojrzewają od pierwszej połowy września.
NAWÓZ EKOLOGICZNY 0-8-18

Autor: materiały prasowe

  • Nawóz fosforowo-potasowy z dodatkiem magnezu produkowany wyłącznie z naturalnych kopalin, bez obróbki chemicznej.
  • Posiada obojętne pH, dzieki czemu jego stosowanie nie powoduje zakwaszenia gleby.
  • Polecany do stosowania zarówno w gospodarstwach ekologicznych, jak i w przydomowych ogródkach.
  • Posiada świadectwo przydatności do stosowania w rolnictwie ekologicznym zgodne z ekologicznym rozporządzeniem unijnym Nr 834/2007 i regpacjami rozporządzenia Unii Europejskiej 889/2008.
  • Zalecany do stosowania pod wszystkie rośliny uprawne oraz na plantacjach wieloletnich.
  • Nawóz granpowany,  łatwy do równomiernego rozsiewania.
  • Szczegółowe informacje dotyczące właściwości oraz dawkowania - zobacz tutaj

    www.nawozyzlubonia.pl
    www.nawozydlaogrodu.pl

    Nasi Partnerzy polecają