Drzewo chusteczkowe - dawidia chińska. Jak uprawiać i pielęgnować dawidię w ogrodzie

2019-05-28 10:50

Drzewo chusteczkowe, czyli dawidia chińska, to roślina o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach, które wyglądem przypominają... chusteczki. Poznaj tę interesująca roślinę i dowiedz się, jak uprawiać i pielęgnować dawidię w ogrodzie.

Dawidia chińska
Autor: GettyImages Dawidia chińska to drzewo o oryginalnych kwiatach

Dawidia chińska (łac. Davidia involucrata) to wyjątkowo oryginalna i bardzo atrakcyjna roślina ozdobna, spotykana czasem w ogrodach kolekcjonerów i niektórych arboretach (np. Ogród Dendrologiczny w Przelewicach). Drzewo charakteryzuje się ładnym, rozłożystym pokrojem i szerokimi, jajowato-sercowatymi, wyraźnie unerwionymi, zielonymi, błyszczącymi z wierzchu i delikatnie owłosionymi od spodu liśćmi, przypominającymi wyglądem liście lipy.

Drzewo chusteczkowe - skąd taka nazwa?

Dawidia chińska pochodzi z Chin, gdzie dorasta do około 20 m wysokości, ale w naszym kraju rzadko przekracza wysokość 8-10 m. Przez cały sezon wegetacyjny jej ozdobą jest pokrój i liście, które jesienią przebarwiają się na żółto, ale wiosną - w maju i czerwcu - uwagę przyciągają wyjątkowe kwiaty. Na pędach pojawiają się bardzo licznie i mają postać okrągłych, kulistych kwiatostanów, złożonych z mnóstwa drobnych kwiatów męskich, otaczających jeden kwiat żeński.

Właściwe kwiaty dawidii są niepozorne i nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale otaczające je dwie białe, zrośnięte, długie na 15-20 cm, szczególnie duże (ładnie wybarwione na stanowiskach naturalnych), szerokie podsadki, stanowią ich prawdziwy walor ozdobny. Na drzewie wspaniale kontrastują z zielenią liści i wyglądają jak zwisające, białe chusteczki. Dlatego roślina zyskała oryginalną nazwę „drzewa chusteczkowego” (bywa też nazywana „drzewem gołębim”, „drzewem duchów” lub „welonem panny młodej”).

Niestety, tę niezwykłą, trwającą zaledwie dwa tygodnie, wiosenną odsłonę dawidii chińskiej, możemy podziwiać głównie u starszych, kilkunastoletnich drzew, zwłaszcza tych, które były rozmnażane z nasion.

Drzewo chusteczkowe ze względu na swoje niezwykłe walory ozdobne, najlepiej prezentuje się w ogrodzie jako soliter. Znakomicie też nadaje się do uprawy w ogrodach japońskich, podkreślając swoim pokrojem ich orientalny charakter.

Dawidia chińska
Autor: GettyImages Kwiaty dawidii chińskiej wyglądają jak chusteczki rozwieszone na drzewie

Drzewo chusteczkowe - uprawa i pielęgnacja

Mimo całego swojego uroku, dawidia chińska nie należy do łatwych w uprawie w naszym klimacie. Wprawdzie starsze, 5-7-letnie egzemplarze dość dobrze znoszą mrozy i wytrzymują spadki temperatur do około -20 st. C, ale młode rośliny zimą często przemarzają, dlatego wymagają bardzo solidnego okrycia. Z tego względu drzewo chusteczkowe najlepiej uprawiać w cieplejszych rejonach kraju (m.in. na terenach zachodniej Polski), wybierając dla niego ciepłe, zaciszne, osłonięte od wiatru, słoneczne lub tylko lekko półcieniste stanowisko oraz świeżą, żyzną, próchniczą, wilgotną glebę.

Roślina nie stwarza większych problemów zdrowotnych, gdyż jest mało podatna na choroby i szkodniki, ale jest dość wymagająca i źle znosi suszę, dlatego w okresach bezdeszczowych oczekuje nawadniania, a w sezonie wegetacyjnym zasilania kompostem.

Przez pierwszych kilka lat drzewo chusteczkowe należy też systematycznie przycinać, formując zwartą koronę i zgrabny pień (należy usuwać z drzewa najniżej rosnące pędy, dzięki czemu roślina utworzy ładny pień i nie będzie zbyt krzaczasta). U starszych roślin cięcie nie jest już wskazane, gdyż może oszpecić, zdeformować i osłabić drzewo.

>>Przeczytaj też: Przycinanie drzew. Jakie pędy należy wycinać?

Dawidia chińska
Autor: GettyImages Dawidia chińska wprowadza do ogrodu orientalny klimat. Można ją formować na drzewko bonsai

Rozmnażanie dawidii chińskiej

Dawidię chińską można rozmnażać zarówno z nasion, jak i sadzonek. Nasiona wysiewa się do skrzynek jesienią zaraz po zbiorze i pozostawia do schłodzenia w pomieszczeniu o temperaturze 3-5 st. C (wymagają jarowizacji, np. w chłodnych inspektach lub szklarniach). Przed siewem należy je oczyścić i namoczyć w wodzie przez dobę, co przyspiesza kiełkowanie. Nasiona kiełkują najwcześniej po około 10 miesiącach od siewu, ale może to trwać nawet do 1,5 roku. Rośliny rozmnażane w ten sposób zakwitają dopiero po 15-20 latach. Jeśli wiec chcemy podziwiać ich kwiaty nieco wcześniej (po 7-10 latach), możemy spróbować uzyskać drzewka z sadzonek zielnych, pobranych z rośliny latem i ukorzenionych w wilgotnym, torfowym podłożu (zimę sadzonki muszą spędzać w chłodnym pomieszczeniu).

>>Przeczytaj też:

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe

Jeżeli jednak nawet taki okres oczekiwania na kwiaty wydaje nam się zbyt długi, możemy poszukać w szkółkach lub u producentów szczepionej odmiany 'Sonoma', która potrafi zakwitnąć już w drugim roku uprawy. Bardzo rzadko można też natrafić na inne odmiany dawidii, np. 'Aya nishiki' (liście żółto obrzeżone), 'Lady Sunshine' (liście z szerokim, kremowym marginesem) czy 'Crimson Spring' (liście wiosną bordowe, później brązowe).

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida