Owoce i liście czarnej porzeczki - właściwości i zastosowanie

2020-06-24 14:59
Czarna porzeczka
Autor: GettyImages Zarówno liście, jak i owoce czarnej porzeczki wykorzystywane są w fitoterapii

Owoce i liście czarnej porzeczki stosuje się powszechnie w medycynie naturalnej. Poznaj właściwości i zastosowanie owoców i liści czarnej porzeczki. Jak zrobić sok z owoców czarnej porzeczki. Na co stosować czarną porzeczkę.

Czarna porzeczka to roślina, która ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Współczesna fitoterapia wykorzystuje przede wszystkim liście tej rośliny. Natomiast z owoców przygotowuje się soki lub leczniczą nalewkę zwaną smorodinówką. Czarna porzeczka w Polsce rośnie dziko w lasach i zaroślach na nizinach. Jest także chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach. Inne nazwy czarnej porzeczki to smrodina, smrodynia, smrodyńki – tak nazywano te owoce na Kresach Wschodnich.

Owoce i liście czarnej porzeczki – pozyskiwanie i suszenie surowca

W celach leczniczych wykorzystuje się głównie liście czarnej porzeczki (Folium Ribis nigri), które zbiera się wiosną i suszy w warunkach naturalnych w cieniu i przewiewie.

Czasami w lecznictwie wykorzystuje się owoce czarnej porzeczki (Fructus Ribis nigri), które suszy się w cieniu lub w suszarni ogrzewanej w temperaturze max. 35 st. C. Świeże owoce wykorzystuje się głównie w przemyśle spożywczym do wyrobu marmolad, dżemów, galaretek, syropów itp.

>>Przeczytaj też: Porzeczki. Polecane odmiany porzeczki białej, czarnej, czerwonej do uprawy w ogrodzie

Skład i właściwości liści i owoców czarnej porzeczki

W liściach czarnej porzeczki można znaleźć garbniki, pochodne flawonowe (m.in. rutyna), kwasy organiczne, olejek eteryczny i sole mineralne. Natomiast owoce zawierają cukry, kwasy organiczne, kwas cytrynowy, antocyjany, pektyny (rodzaj błonnika) i sole mineralne, obfitujące w bór. Jednak na tle innych owoców leśnych, owoce czarnej porzeczki wyróżniają się wysoką zawartością witaminy C, której w 100 g tych owoców jest cztery razy więcej niż w słynących z tej witaminy pomarańczach.

Zastosowanie liści i owoców czarnej porzeczki

Odwary z liści czarnej porzeczki stosuje się w stanach zapalnych układu moczowego, zwłaszcza pęcherza moczowego, a także jako łagodny środek moczopędny. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie odwarów także w nieżycie żołądka i jelit, gdyż zawarte w liściach garbniki działają przeciwzapalnie, ściągająco i hamują namnażanie się bakterii. Ponadto można je przyjmować w celu poprawy krążenia i pracy serca, a także zlikwidowania obrzęków.

Odwary z liści czarnej porzeczki można zastosować także w formie płukanki do jamy ustnej lub okładów na skórę. Wówczas zadziałają ściągająco i przeciwbakteryjnie.

Natomiast po sok z owoców czarnej porzeczki można sięgnąć w  przebiegu grypy czy przeziębienia, gdyż ma właściwości przeciwwirusowe. W medycynie naturalnej stosuje się go pomocniczo także przy leczeniu migreny i przy ogólnym wyczerpaniu organizmu.

Z leczniczych właściwości słynie także smorodinówka – półwytrawna nalewka na owocach czarnej porzeczki.

Sok z czarnej porzeczki - do spiżarni na zimę.
polecamy

Przepis na sok z czarnej porzeczki

Opłucz i oczyść z szypułek 1 kg czarnych porzeczek i włóż do garnka. Wlej do garnka 2 szklanki wody, zagotuj. Następnie wsyp cukier i mieszaj do momentu, aż się rozpuści. Potem dodaj owoce. Całość gotuj przez 5 minut. Gorący sok zlej przez sitko do wyparzonych butelek lub słoików, szczelnie zamknij i gotuj przez 15 minut.

Sok z czarnych porzeczek można przygotować także bez gotowania. Wówczas nie straci cennej witaminy C. Przygotuj duży słoik i układaj w nim warstwami czarne porzeczki. Każdą warstwę przesypuj cukrem (na 5-litrowy słój potrzeba około 1 kg cukru). Następnie przykryj słoik gazą i postaw w ciepłym miejscu na tydzień, aby owoce puściły sok. Po tym czasie zlej sok do butelek, zakręć i odstaw do spiżarki.

Sonda
Nie każdy go lubi! Czy Tobie smakuje?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE