Cykoria sałatowa - jak uprawiać cykorię. Poradnik

2016-02-22 13:31

Cykoria sałatowa jest wciąż zbyt mało popularnym warzywem w Polsce. Cykoria jednak zasługuje na rozpowszechnienie, bowiem nie tylko dostarcza smacznych liści, ale jest także łatwa w uprawie. Podpowiadamy, jak uprawiać cykorię. Uprawa cykorii: poradnik.

Cykoria sałatowa (łac. Cichorium intybus var foliosum) to warzywo, które wykształca mięsisty korzeń spichrzowy i rozetę zbitych liści o barwie zielonej lub bordowej (liście cykorii liściowej są z kolei zielonobiałe). Wykorzystuje się ją do sałatek, zapiekanek lub jako dodatek do mięs. Liście cykorii mają charakterystyczny gorzkawy, cierpki smak. Gorzki posmak cykorii można zmniejszyć mocząc przed podaniem warzywo w wodzie.

Cykoria sałatowa - wymagania uprawowe

Cykoria salatowa preferuje stanowiska słoneczne oraz gliniasto-piaszczyste podłoża o odczynie obojętnym. Roślina to nie lubi jednak gleb nadmiernie lekkich (są zbyt mało zasobne) oraz ciężkich (słaba przepuszczalność). Gorszej jakości podłoża warto wymieszać z kompostem i gliną. Optymalna temperatura wzrostu dla cykorii wynosi 15-20 st. C. Cykoria znosi jednak krótkotrwałe chłody.

>>Przeczytaj też o uprawie innych warzyw liściowych

Cykoria sałatowa - wysiew nasion i pielęgnacja

Nasiona cykorii najczęściej wysiewa się od połowy maja do połowy czerwca. Optymalna głębokość siewu wynosi 1-1,5 cm. Odległość między rzędami wynosi 30-45 cm. Cykorii nie zaleca się uprawiać w następstwie po sobie oraz po warzywach korzeniowych. Dobre rezultaty osiąga się przy uprawie na redlinach. Początkowo stanowisko można przykryć folią perforowaną. Gdy sadzonki wytworzą po 3-4 liście, warto wykonać przerywkę.
Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi w uprawie cykorii jest nawadnianie (zwłaszcza w czasie suszy) i odchwaszczanie. Roślinę warto dokarmiać nawozami azotowymi i potasowymi. Jako ochronę przed szkodnikami można profilaktycznie stosować gnojówki z roślin (pokrzyw, czosnku, cebuli). Częstym problemem jest mączniak prawdziwy, mącznik rzekomy i miniarka cykoriowa.

Cykoria sałatowa - zbiór

Zbiory cykorii przeprowadza się, gdy liście ulegną przebarwieniu (najczęściej od października do listopada). Po zbiorze warzywa powinno się pędzić – przykrywając je np. słomą lub obsypując piaskiem na 2-3 tygodnie. Ważne jest, aby do cykorii nie dochodziło światło i dodatkowo była regularnie nawadniana.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE