Cantedeskia (Zantedeschia) - egzotyczna piekność! Porady na temat uprawy i pielęgnacji

2024-09-13 10:49

Cantedeskia (Zantedeschia) to roślina o efektownych kwiatach, którą można uprawiać zarówno w gruncie w ogrodzie, jak i w w domu, w pojemnikach. Podpowiadamy, jak uprawiać zantedeschię domową, by ładnie rosła i kwitła.

Spis treści

  1. Cantedeskia to nie kalia
  2. Zantedeschia – wymagania uprawowe
  3. Jak przezimować zantedeschię?
  4. Kwiat zantedeschia - uprawa w doniczkach
  5. Ciekawe odmiany cantedeskii

Cantedeskia to nie kalia

Cantedeskia (łac. Zantedeschia) – popularnie, chociaż błędnie nazywana kalią albo kallą – to atrakcyjna roślina tropikalna o  oryginalnych kwiatach. Tworzy liczne, duże, zielone liście (czasem nakrapiane) oraz kwiatostany w kształcie kolby, otoczone barwną, dużą pochwą.

Zantedeschia – wymagania uprawowe

Ponieważ cantedeskia nie pochodzi z naszej strefy klimatycznej, będzie dobrze rosła i kwitła tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawy.

Cantedeskie uprawiane w gruncie – zwykle gatunki o kwiatach kolorowych: Zantedeschia Rehmanna i Zantedeschia Elliotta – najlepiej czują się na stanowiskach wilgotnych i ciepłych oraz na żyznych, próchniczych glebach, dlatego szczególnie dobrze rosną w pobliżu oczek wodnych lub na terenach podmokłych. Rośliny preferują stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru, na których najlepiej się rozrastają i bujnie kwitną.

Cantedeskie uprawiane w gruncie zakwitają późnym latem, jednak termin ich kwitnienia można przyspieszyć, poddając rośliny pędzeniu (wcześniejszej uprawie pod osłonami).

Jak przezimować zantedeschię?

Po przekwitnieniu cantedeskie należy wykopać z gruntu (rośliny nie znoszą niskiej temperatury), umieścić w doniczce i przenieść do widnego, ale chłodnego pomieszczenia o temperaturze około 10 st. C. W tym czasie należy też zaprzestać podlewania, co pozwoli roślinom przejść niezbędny, 2-miesieczny okres spoczynku. W styczniu doniczkę z cantedeskią należy ponownie przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej i wznowić podlewanie. Po przejściu wiosennych przymrozków, roślinę wysadza się do gruntu.

Kwiat zantedeschia - uprawa w doniczkach

Pojemnikowa uprawa cantedeskii jest podobna, jednak rośliny uprawiane w doniczkach zakwitają z reguły wiosną (marzec–kwiecień, cantedeskie etiopskie) i wymagają miejsc półcienistych.

Cantedeskie uprawiane w pojemnikach w okresie wegetacji muszą mieć zapewnione stale wilgotne podłoże i systematyczne nawożenie. Okres spoczynku przechodzą wczesnym latem, dlatego po kwitnieniu należy zaprzestać podlewania, pozwalając kłączom przeschnąć. Po zakończeniu spoczynku, doniczkę z rośliną można wynieść na balkon lub zadołować w ogrodzie, gdzie może pozostać aż do jesieni.

Ciekawe odmiany cantedeskii

Ze względu na swoją popularność, zantedeschia doczekała się obecnie wielu odmian ozdobnych. Najpopularniejsze są odmiany o kwiatach białych (np. (‘Albomaculata’), ale coraz częściej w sprzedaży spotkać można rośliny o kwiatach w innych kolorach, np.:

  • żółtych: ‘Captain Tendens’, ‘Black Magic’,
  • różowych: ‘Crystal Blush”, ‘Captain Romance’, ‘Aucklan,
  • łososiowych: ‘Cameo’,
  • pomarańczowych: ‘San Remo’,
  • ciemnobordowych: ‘Schwarzwalder’, ‘Black Star’,
  • czerwonych: ‘Scarlet Pimpernel’

Są też odmiany o kwiatach dwubarwnych, np.:

  • biało-zielonych: ‘Green Goddess’,
  • żółto-pomarańczowych: ‘Mango’,
  • fioletowo-białych: ‘Picasso’,

z których wiele ma dodatkowo dekoracyjne, nakrapiane liście, np. ‘Schwarzwalder’, ‘Black Star’.

Cantedeskia - Zantedeschia
Autor: GettyImages Cantedeskia - Zantedeschia
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.