Alstremeria, czyli lilia Inków – wymagania, uprawa i pielęgnacja

2018-08-20 13:15 Michał Mazik

Alstremeria (łac. Alstroemeria) to jedna z najpiękniejszych bylin na kwiat cięty. Wyróżnia się i wyglądem, i trwałością kwiatów. Jest chętnie wykorzystywana w kompozycjach florystycznych. Alstremerię można uprawiać w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Odpowiednio pielęgnowana odwdzięcza się obfitym kwitnieniem.

Alstremeria (łac. Alstroemeria) w środowisku naturalnym występuje w górzystych regionach Ameryki Południowej. Jest często nazywana lilią Inków, peruwiańską lilią czy krasnolicą. Łacińską nazwę nadał roślinie szwedzki botanik Karol Linneusz, w podziękowaniu dla Clasa Alstroemera, swojego prawnika, który w jego imieniu odbierał wiele roślin sprowadzanych z egzotycznych rejonów świata. Bylina trafiła do Europy w XVII wieku. Jest popularna głównie w krajach o cieplejszym klimacie, w Polsce to wciąż rzadka roślina, mimo dostępności sprzedażowej.

Alstremeria osiąga zazwyczaj 50-100 cm wysokości. Jej lancetowate liście oplatają wokół łodygi. Kwitnie od czerwca aż do przymrozków. Efektowne baldachowate kwiatostany, najczęściej złożone z kilku kwiatów, tworzą się na wierzchołkach pędów. Barwa kwiatów jest zróżnicowana, najczęściej żółta, różowa, łososiowa, płatki często są nakrapiane. Lilia Inków zakwita po około trzech miesiącach od posadzenia. W ogrodach najczęściej uprawia się:

  • alstremerię pomarańczową (Alstroemeria auriantiaca),
  • alstremerię Hookera (Alstroemeria hookeri),
  • alstremerię chilijską (Alstroemeria ligtu),
  • alstremerię bladą (Alstroemeria palida),
  • alstremerię papuzią (Alstremeria psittacina).

>>Przeczytaj też: Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty

Alstremeria - wymagania i uprawa

Alstremeria uchodzi za roślinę wymagającą i dość trudną w uprawie. Za takie postrzeganie odpowiada jej słaba mrozoodporność. Roślina jest wrażliwa na mrozy i przy sadzeniu w gruncie nawet solidne osłony nie są wystarczające. Nieco bardziej odporne pod tym względem są byliny pochodzące z Chile, ale niestety i w ich przypadku tradycyjna uprawa to hazard. Dlatego praktykuje się głównie wygodniejszą uprawę alstremerii w pojemnikach. Kłącza sadzi się w marcu lub kwietniu do donic lub skrzyń ustawionych w pomieszczeniu (najlepiej przez pierwszy miesiąc ustawiać je w chłodnym miejscu, przez kolejny – w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej).

>>Przeczytaj też: Jak przechować przez zimę rośliny z tarasów i balkonów?

Gleba powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym (uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych można wymieszać z ziemią ogrodową i piaskiem, np. w proporcji 2:1:1). Na dnie warto usypać solidną warstwę drenażową. Pojemniki z alstremerią wystawia się na zewnątrz dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków (po Zimnej Zośce). Stanowisko powinno być jasne (z dużą ilością światła rozproszonego), ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Bylina jest zbyt delikatna na wystawy południowe i prażące słońce. Cień także jest nieodpowiedni – z uwagi na mało obfite kwitnienie w takich warunkach.

>>Przeczytaj też: Kwitnące byliny zdobią ogród latem

Alstremeria
Autor: Getty Images Kwiaty alstremerii mają - w zależności od odmiany - różne kolory

Alstremeria: pielęgnacja - najważniejsze zabiegi

W uprawie alstremerii przez cały sezon należy utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża. Nadmierne podlewanie i przelewanie jest negatywne, gdyż szybko może doprowadzić do gnicia kłączy i wystąpienia chorób grzybowych. Natomiast przy niedoborze wody roślina traci kwiaty, a okres jej kwitnienia skraca się. Od późnej wiosny do końca lata warto stosować umiarkowane nawożenie, na przykład podając nawozy w płynie co 2-3 tygodnie. Optymalne są nawozy ze zwiększoną ilością fosforu i potasu, zawierające mikroelementy. Przed burzami zaleca się przenosić cenne okazy w bezpieczne miejsce, aby nie ulegly zniszczeniu. Warto na bieżąco usuwać przekwitające kwiaty - dzięki temu okres kwitnienia wydłuży się. Jesienią – jeszcze przed wystąpieniem przymrozków – alstremerię należy przenieść do chłodnego (6-12 st. C), jasnego pomieszczenia.

W czasie wykonywania prac pielęgnacyjnych przy alstremerii powinno się używać rękawic, gdyż kontakt z rośliną (zwłaszcza przy uszkodzeniu mechanicznym) może powodować alergie skórne.

>>Przeczytaj też: Trujące rośliny ogrodowe: poznaj trujące kwiaty, trujące krzewy i pnącza w ogrodzie

Alstremerię rozmnaża się przez podział kłączy. Kłącza są kruche, trzeba uważać przy ich sadzeniu czy dzieleniu.

Alstremeria - zastosowanie

Alstremeria poza przydatnością florystyczną (w wazonie wytrzymuje nawet dwa tygodnie), może pełnić ważne dekoracyjne funkcje w ogrodzie. Pojemniki z liliami Inków warto ustawiać w wyeksponowanych miejscach, np. przy wejściu do domu, w pobliżu ganku bądź werandy. Alstremeria doskonale nadaje się do dekoracji tarasów i balkonów (najlepiej zadaszonych!). Z powodzeniem można ją też wykorzystywać do tworzenia oryginalnych rabat, ale w tym wypadku uprawa jest kłopotliwa. Dzięki dużemu zróżnicowaniu kolorystycznemu kwiatów alstremerii można tworzyć niesztampowe i barwne kompozycje jednogatunkowe.

Kwiaty na Walentynki: co znaczą kolory kwiatów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE