Aktinidia ostrolistna (mini kiwi) – uprawa. Odmiany aktinidii do uprawy sadowniczej

2015-05-12 13:47 CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Z roku na rok rośnie zainteresowanie aktinidią ostrolistną jako rośliną sadowniczą. Smaczne owoce mini kiwi są stosunkowo trwałe i łatwe do przechowywania, a uprawa aktinidii nie jest trudna. Podpowiadamy jak prowadzić pnącza aktinidii na plantacji i jakie odmiany aktinidii nadają się do uprawy sadowniczej.

Aktinidia ostrolistna (łac. Actinidia arguta) do wydania owoców wymaga 150 dni bez przymrozków. Z jednej dorosłej rośliny można uzyskać 10–20 kg owoców. Aktinidie zaczynają owocować 3–4 lata po posadzeniu.
Aktinidie to dynamicznie rosnące pnącza owijające się pędami wokół podpór. Rośliny na plantacjach uprawiane są przy połączonych konstrukcjach w kształcie litery T – takie prowadzenie oraz regularne cięcie zapewnia najobfitsze owocowanie aktinidii. Amatorskie plantacje można zakładać także na siatkach ogrodzeniowych lub konstrukcjach przyściennych.

Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada o cięciu i prowadzeniu aktinidii >>kliknij tu

Odmiany aktinidii ostrolistnej do uprawy sadowniczej

Odmianami, które sprawdziły się na plantacjach produkcyjnych są:

  • ‘Ananasnaya’,
  • ‘Geneva’,
  • ‘Weiki’ F.

Niezwykle plenna jest także polska odmiana ‘Rogów’ o zielonych owocach, a także nowa odmiana ‘Bingo’ o zielonym miąższu i intensywnie różowym rumieńcu.

Większość aktinidii to rośliny dwupienne, dlatego aby pozyskać owoce trzeba posadzić w pobliżu siebie formę męską i żeńską. Uniwersalnym zapylaczem odmian żeńskich aktinidii ostrolistnej jest ‘Weiki’ M.

Zobacz film: Szkółkarz i znawca pnączy dr Szczepan Marczyński oraz Jacek Kostrzewa, właściciel jednej z pierwszych polskich plantacji mini kiwi, opowiadają o towarowej uprawie aktinidii >>kliknij tu

aktinidia
Autor: dr Szczepan Marczyński Actinidia ostrolistna - plantacja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE