Agrest: polecane odmiany agrestu do uprawy w ogrodzie

2013-07-24 13:48 Paweł Romanowski

Jakie odmiany agrestu wybrać do posadzenia w przydomowym ogrodzie owocowym? Poznaj polecane odmiany agrestu do uprawy w ogrodzie. Uprawa agrestu.

Wybierając odmiany agrestu do uprawy w ogrodzie należy wziąć pod uwagę plenność krzewów, wielkość, barwę i termin dojrzewania owoców, ale przede wszystkim odporność roślin na choroby i mróz.

 • Agrest 'Biały Triumf' – to jedna z najpopularniejszych odmian agrestu, odmiana średnio-wczesna, o silnym wzroście. Tworzy długie i grube pędy z licznymi kolcami. Odmiana plenna, owoce są średnie lub duże, jasnozielone. Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. Odmiana wrażliwa na amerykańskiego mączniaka agrestu.
 • Agrest 'Czerwony Triumf' – odmiana średnio wczesna, o silnym wzroście i rozłożystym pokroju. Pędy średniej grubości, pokryte kolcami. Owoce czerwonawe, duże, nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory i soki. Odmiana wrażliwa na amerykańskiego mączniaka agrestu.
 • Agrest 'Hinnonmaki Rot' – odmiana średnio wczesna, o powolnym wzroście, kulistym pokroju i wiotkich pędach. Owoce są jaskrawoczerwone, nieduże, słabo omszone. Odmiana jest odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu, wytrzymała na mróz, plonuje obficie i niezawodnie.
 • Agrest 'Hinnonmaki Gelb' – podobna do odmiany 'Hinnonmaki Rot', nazywana jest żółtym agrestem z uwagi na złotożółte owoce. Jest to odmiana plenna, o wzroście umiarkowanie silnym lub słabym. Pędy pokryte są drobnymi kolcami, a owoce miękkimi szczecinkami.
 • Agrest 'Invicta' - odmiana średnio wczesna, o silnym wzroście, kulistym lub luźnym pokroju. Pędy są pokryte dużymi i licznymi kolcami. Odmiana plenna, owoce są średnie lub duże, żółtozielone. Odmiana odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu i antraknozę.

 • Agrest 'Rzeszowski' – odmiana późna, o silnym wzroście i wzniesionym pokroju. Pędy ma grube, sztywne, pokryte kolcami. Owoce są duże, jasnozielone do ciemnofioletowych, jędrne, gładkie – bez szczecinek. Nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przetwórstwa. Odmiana podatna na amerykańskiego mącznika agrestu.
 • Agrest 'Kati'– odmiana późna, średnio plenna, o pędach prawie bez kolców. Owoce są średniej wielkości, bez szczecinek, zielone, w końcu lipca przebarwiają się na czerwono. Odmiana odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu, ale wrażliwa na antraknozę.
 • Agrest 'Hinsel' - odmiana średnio wczesna, o średniej sile wzrostu. Jest plenna, owoce są nieduże, gładkie o czerwonej skórce. Odmiana odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu, średnio wrażliwa na antraknozę i odporna na mróz.
 • Agrest 'Resika' – odmiana średnio wczesna, o silnym wzroście. Jest bardzo plenna, owoce są średniej wielkości, żółte, kpiste, pokryte nielicznymi szczecinkami. Odmiana odporna na na amerykańskiego mączniaka agrestu i inne choroby grzybowe, a także wytrzymała na mróz.
 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE