Tuje szybko rosnące na żywopłot [Porada eksperta]

2015-09-21 17:36

Mieszkam na wzgórzu, dookoła mojego domku nie ma sąsiadów. W naszej okolicy wieją bardzo silne zachodnie wiatry. Wzdłuz granicy działki posadziłam tuje ('Stoneham Gold'). Niestety, bardzo wolno rosną, poza tym na sąsiedniej działce rosną wysokie trawy. Czy wybrane tuje to dobre rozwiązanie na takie warunki? Czytałam ostatnio, że tuje potrzebują miejsc osłoniętych od wiatru, jednak rosną u mnie już trzeci rok i szkoda by mi było je przesadzać. Planuję posadzić drugi rząd drzewek, które trochę szybciej rosną (odmiany 'Smaragd' lub 'Kórnik'). Czy doradziłby Pan jakieś szczególnie odporne gatunki?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Bardzo szybko rosnące odmiany żywotników (tui), które mogę polecić to np. żywotnik olbrzymi 'Atrovirens', żywotnik zachodni 'Brabant', żywotnik olbrzymi 'Zebrina'. Są raczej odporne na trudne warunki klimatyczne w zimie. Warto je przed nią zasilić nawozami jesiennymi do iglaków.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.