Zimowit jesienny - kwiat piękny, ale trujący! Jak uprawiać i pielęgnować zimowity?

2023-08-16 14:39

Zimowit jesienny dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych oraz w półcieniu. Jeżeli posadzisz zimowita w pierwszej połowie sierpnia - zakwitnie już jesienią! Podpowiadamy kiedy i jak sadzić bulwy zimowitów w ogrodzie. Zimowit jesienny uprawa, opis, sadzenie.

Spis treści

  1. Jak wygląda zimowit?
  2. Zimowit jesienny - cebulki, a właściwie bulwy, sadzimy jeszcze latem!
  3. Zimowit jesienny - zasady uprawy
  4. Gdzie sadzić zimowity?
  5. Zimowity w galerii zdjęć
  6. Uwaga, zimowit to roślina trująca!
  7. Zimowit jesienny a czosnek niedźwiedzi

Łacińska nazwa zimowita – Colchicum – pochodzi od położonej w Gruzji Niziny Kolchidzkiej, gdzie roślina ta rośnie na stanowiskach naturalnych.

Jak wygląda zimowit?

Zimowity należą do roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących jesienią. Rodzime siedliska zimowitów odkryto nie tylko w Azji, znaleziono je również w Południowej Afryce oraz Południowej Europie. Rośliny te rosną również w Polsce, na Podkarpaciu i w pasie nadmorskim. Nasz rodzimy gatunek to zimowit jesienny (Colchicum autumnale), o liliowych kwiatach przypominających krokusy. Wiosną rozwijają się duże, lancetowate liście zimowita, które zamierają już w czerwcu, jesienią zaś wprost z ziemi wyrastają liczne, jasnofioletowe kwiaty. Zimowit jesienny kwitnie w stanie bezlistnym, z pojedynczej bulwy zimowita wyrasta kilka lub kilkanaście kwiatów

Zimowit jesienny dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych oraz w półcieniu. Jeżeli posadzisz zimowita w pierwszej połowie sierpnia - zakwitnie już jesienią.

Zimowity
Autor: Getty Images Zimowity kwitną jesienią

Zimowit jesienny - cebulki, a właściwie bulwy, sadzimy jeszcze latem!

Zimowity posadzone w pierwszej połowie sierpnia jeszcze w tym samym roku bujnie zakwitają, tworząc – bez rozwoju liści – gęste kępy liliowych lub białych kwiatów. Umieszczone pod powierzchnią ziemi torebki nasienne zimowitów pojawiają się dopiero wiosną razem z ogromnym pióropuszem intensywnie zielonych liści. Rośliny rozwijają się do czerwca, gromadząc substancje zapasowe w dorodnej bulwie osłoniętej grubą, brązową łuską. Potem liście zasychają, a kolejny cykl rozwoju rozpoczyna się jesienią wraz z pojawieniem się nowych kwiatów.

Zimowit jesienny - zasady uprawy

Zimowit jesienny dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych oraz w półcieniu. Zimowity sadzimy na rabatach słonecznych lub półcienistych w glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Głębokość sadzenia zależy od wielkości bulwy i wynosi od 10 do 15 cm. Bulwy zimowitów sadzi się w odległości 15–20 cm. Najlepszym terminem sadzenia jest druga połowa sierpnia.

Po kwitnieniu warto przykryć rośliny warstwą ściółki (kompost lub torf). Wiosną ważne jest zapewnienie właściwej wilgotności podłoża, która umożliwi prawidłowy rozwój liści. Bujne liście po zaschnięciu (zwykle w końcu maja) usuwamy i wtedy można wykopać bulwy. Lepiej jednak pozostawić roślinę w tym samym miejscu na kilka lat, wtedy najlepiej się rozwija. Miejsce sadzenia zimowita warto oznaczyć, aby nie wykopać przypadkowo bulwy w okresie spoczynku.

Na jednym miejscu zimowity mogą pozostawać kilka lat, a gdy się zagęszczą trzeba je wykopać – robi się to pod koniec czerwca. Po wykopaniu bulwy zimowitów jesiennych trzeba oddzielić i od razu posadzić na nowe miejsce albo przechować w suchym i chłodnym pomieszczeniu do połowy sierpnia i wtedy je posadzić.

Przeczytaj też:

Niektóre odmiany zimowitów wykształcają kwiaty, nawet jeśli ich bulwy nie zostaną posadzone. Można tę ich właściwość wykorzystać do tworzenia ciekawych kwiatowych aranżacji, ale jest to również utrudnienie dla ogrodników. Zbyt długo przechowywane bulwy zimowitów zakwitają nawet w nieoświetlonej piwnicy.

Gdzie sadzić zimowity?

Zimowity najczęściej sadzi się na rabatach, skalniakach i trawnikach, na których tworzą jesienią barwne kobierce.

Zimowity w galerii zdjęć

Warto wiedzieć

Uwaga, zimowit to roślina trująca!

Wszystkie części zimowita (zwłaszcza jego nasiona) są silnie trujące, ze względu na zawartą w roślinie kolchicynę. Należy je więc sadzić w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych.

Zimowit jesienny a czosnek niedźwiedzi

Liście zimowitu są czasem mylone z liśćmi czosnku niedźwiedziego. Są to jednak dwie różne rośliny! A co najważniejsze liście czosnku niedźwiedziego są jadalne, a liście zimowitu są trujące! Jak odróżnić liście tych dwóch roślin od siebie? Po pierwsze: liście zimowita są znacznie dłuższe i węższe niż liście czosnku niedźwiedziego. Po drugie: liście zimowita nie mają czosnkowego zapachu, a liście czosnku niedźwiedziego czosnkiem pachną!

Zimowity na powitanie jesieni
Autor: Jolanta Piekarz

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Jesienne prace w ogrodzie