Rośliny cebulowe w doniczkach. Co z nimi zrobić po przekwitnięciu

2012-05-29 12:44 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Zimą i wiosną często kupujemy do ozdoby mieszkań kwitnące rośliny cebulowe w doniczkach. Gdy przekwitną najczęściej je wyrzucamy. Niepotrzebnie! Co zrobić, aby cieszyły nas kwiatami w następnym roku?

Kwitnące rośliny cebulowe (np. hiacynty, krokusy, narcyzy, tulipany, szafirki) w doniczkach można kupić już zimą. Cieszą kwiatami, kuszą zapachem, zwiastują wiosnę. Jednak gdy przekwitną, nie wiadomo, co z nimi zrobić. Takie rośliny możemy przenieść do pomieszczenia, w którym nie będą przeszkadzały (ale mogą też zostać w pokoju). Trzeba je podlewać do czasu, aż zżółkną liście. W tym okresie w cebulach gromadzone są substancje zapasowe. Zbyt wcześnie zasuszone rośliny mają mniejsze cebule, a to oznacza słabszy wzrost i mizerne kwiaty w następnym roku.

Suche cebule po wyjęciu z pojemników i oczyszczeniu przechowujemy do września. Wtedy sadzimy je w ogrodzie. Pozostawione w donicy raczej nie zakwitną w środku zimy, chyba że będą specjalnie traktowane (cebule należy w tym celu trzymać w odpowiednio niskiej temperaturze przez określony czas; proces ten zwany jest pędzeniem). Poza tym uprawiane w małej ilości ziemi rośliny są słabe, więc dobrze, żeby się wzmocniły w ogrodzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE