Powojniki (clematisy) kwitnące jesienią: pielęgnacja i odmiany

2016-09-28 14:17 Michał Mazik

Powojniki (Clematisy) to jedne z najpopularniejszych pnączy uprawianych w ogrodzie. Gatunki i odmiany powojników różnią się siłą wzrostu, wyglądem i barwą kwiatów oraz terminem kwitnienia - poszczególne odmiany kwitną od wiosny aż do przymrozków, a wiele z nich powtarza kwitnienie jesienią. Jak pielęgnować jesienne powojniki? Poznaj odmiany powojników kwitnące jesienią.

Powojniki tradycyjnie uprawia się na kratownicach, pergolach, altanach, przy ogrodzeniach i na balkonach. Niektóre gatunki i odmiany powojników wykorzystuje się także jako rośliny okrywowe. Zróżnicowany termin kwitnienia daje dużo pole do popisu przy aranżacji. Częstą ozdobą po przekwitnięciu są także puszyste kwiatostany. Dzięki pnączom ogród może być ozdobny od wiosny do późnej jesieni. Ograniczeniem są przymrozki, które niszczą kwiaty. Wymagania powojników są podobne niezależnie od grupy. Poszczególne gatunki powojników mogą różnić się pielęgnacją, np. sposobem cięcia. Co jest najważniejsze w uprawie powojników?

>>Przeczytaj też: Powojniki w donicach: sadzenie i pielęgnacja powojników na balkonach i tarasach

Wymagania powojników

Dla powojników warto wybierać stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalne warunki to: ocieniona podstawa rośliny przy a dobrze oświetlonej górnej części. Dzięki temu obficie zakwitną i jednocześnie będą mniej narażone na wysychanie. Powojnik preferuje gleby żyzne, próchnicze, zasobne w wapń (pH 6-7). Należy unikać sadzenia w podłożu suchym oraz podmokłym. Większość odmian jest dość mrozoodporna, problemem mogą być natomiast wiosenne przymrozki oraz anomalie pogodowe. Największe wymagania mają powojniki wielkokwiatowe.

Powojniki - kwitnące pnącza [WIDEO]

Pielęgnacja powojników: sadzenie, nawożenie, osłona przed mrozem, cięcie

Powojniki najlepiej sadzić wiosną (w szczególności odmiany mniej odporne na mróz). Przez cały okres uprawy zaleca się je podlewać, gdy są wrażliwe na przesuszenie. Warto stosować także ściółkowanie ograniczające wyparowywanie wody z gleby. Od wiosny do jesieni można dokarmiać nawozami – raz na kilka tygodni. Początkowo stosuje się nawozy azotowe, latem należy zmienić je na fosforowo-potasowe. Dobre rezultaty osiąga się również przez stosowanie nawożenia organicznego. Profilaktycznie – na choroby i szkodniki – zaleca się stosować gnojówki z roślin (z pokrzywy, skrzypu, mniszka).

>>Obejrzyj film o powojniku jesiennym

Przed nadejściem zimy pnącza zaleca się osłonić. Można stosować agrowłókninę lub inny przepuszczalny materiał. Podstawę warto obsypać grupą warstwą ściółki okrywającej. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Powojniki jesienne najlepiej przycinać wczesną wiosną. Większość odmian skraca się na wysokości 30-50 cm. Ponadto usuwa się pędy słabe, cienkie, uszkodzone lub porażone przez choroby.

>>Zobacz film: Powojniki przed zimą. Jak przycinać i czy okrywać powojniki przed zimą?

Jesienne odmiany powojników

  • Powojnik 'Arabella' – odmiana z grupy Integrifolia wytwarzająca fioletowe kwiaty. Kwitnie od czerwca do października.
  • Powojnik 'Asha' – odmiana z grupy Wielkokwiatowych Późno Kwitnących. Ma fioletowe kwiaty z czerwonym paskiem. Kwitnie od czerwca do września.
  • Powojnik 'Bill MacKenzie' – odmiana z grupy Tanganica. Kwitnie od końca czerwca do października. Kwiaty są żółte, częściowo otwarte.
  • Powojnik 'Duchess of Albany' – odmiana z grupy Texensis. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty są ciemnoróżowe na zewnątrz i jasnoróżowe od środka. Mają tulipanowaty kształt.
  • Powojnik 'Golden Tiara' – odmiana z grupy Tangutica. Wytwarza dzwonkowate, z czasem otwierające się kwiaty o barwie intensywnie żółtej. Kwitnie od lipca do końca października.
  • Powojnik 'Inspiration' – odmiana z grupy Integrifolia. Kwitnie na różowo – od końca czerwca do końca października.
  • Powojnik południowy (Clematis flammula) – należy do grupy Flammula. Wytwarza białe, gwiazdkowate kwiaty. Kwitnie od lipca do października.
  • Powojnik 'Semu' – odmiana z grupy Wielkokwiatowych Późno Kwitnących. Wytwarza jasnofioletowe kwiaty z różowym paskiem. Kwitnie czerwca do lipca, później powtarza kwitnienie aż do końca października.
  • Powojnik 'Słowianka' – odmiana z grupy Viticella. Wytwarza czerwone kwiaty z białymi pręcikami. Kwitnie od czerwca do lipca, później powtarza kwitnienie aż do późnej jesieni.
  • Powojnik 'The Vagabond' – odmiana z grupy Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących. Wytwarza kwiaty fioletowoniebieskie. Kwitnie od czerwca do lipca. Powtarza kwitnienie od września do października.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE