Sadzenie róż w październiku - jak to zrobić prawidłowo?

2021-10-15 7:26
Sadzenie róż
Autor: GettyImages Jesień to znakomity czas na sadzenie krzewów róż z odkrytym korzeniem

Październik w ogrodzie to najlepszy termin na sadzenie róż z odkrytymi korzeniami. Róże posadzone jesienią szybko sie ukorzeniają. Jak sadzić jesienią róże z odkrytymi korzeniami. Poradnik.

Róże posadzone w październiku szybko się ukorzeniają, bo ziemia jest dostatecznie ciepła i wilgotna. Poza tym jesienią oferta odmian róż jest znacznie większa niż wiosną. Kupując krzewy róż, zwracamy uwagę na to, żeby ich pędy były dorodne i nieprzesuszone – poznajemy to po tym, że skórka jest jędrna i nie marszczy się – a korzenie obsypane wilgotną ziemią i zabezpieczone folią.

>>Przeczytaj też: Róże: jak je pielęgnować

Sadzenie róż: stanowisko i gleba

Stanowisko przeznaczone w ogrodzie dla róż powinno być słoneczne, lepiej ich jednak nie sadzić przy południowych ścianach budynków, które latem bardzo się nagrzewają. W takim miejscu rośliny szybciej przekwitają, zdarza się też, że kwiaty (szczególnie o ciemnej barwie) ulegają poparzeniom. Susza i upał sprzyjają też rozwojowi szkodników, zwłaszcza przędziorków.

Róże dobrze rosną w piaszczysto-gliniastej glebie o dużej zawartości próchnicy. Tę w ogrodzie przekopujemy na głębokość 40-50 cm i użyźniamy, najlepiej przekompostowanym obornikiem, który stosujemy w ilości 4-8 kg/m2. Zamiast obornika możemy użyć dojrzałego kompostu albo kupić gotowe podłoże dla róż.

>>Przeczytaj też: Sadzenie krzewów z odkrytymi korzeniami

Jak prawidłowo sadzić krzewy róż

Przed posadzeniem róż przycinamy korzenie na długość 20-25 cm, a złamane i uszkodzone usuwamy. Następnie zanurzamy je na kilka godzin w wodzie. Rośliny sadzimy na taką głębokość, żeby miejsce okulizacji (czyli to, w którym podkładka jest zrośnięta ze szlachetną odmianą) znalazło się mniej więcej 5 cm poniżej powierzchni ziemi. Posadzone zbyt płytko zimą mogą przemarznąć. Krzewy obficie podlewamy, a przed nastaniem mrozu obsypujemy 30-centymetrowymi kopczykami ziemi.

Które róże wybrać do ogrodu? Poznaj:

Róże wielkokwiatowe >>>

Róże okrywowe >>>

Róże angielskie parkowe >>>

Róże pnące >>>

Róże na pniu >>>

Sadzenie krzewów róż: kiedy i jak sadzić róże w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE