Jakie rośliny kwitną i owocują w październiku?

2022-09-30 15:24
Jesienne kwiaty
Autor: GettyImages W październiku kwitnie wiele roślin, wśród nich kolorowe chryzantemy

Październik w ogrodzie to czas kwitnienia wielu roślin ozdobnych. Ogród w październiku to czas przebarwiania się liści drzew i krzewów. Sprawdź, jakie rośliny kwitną i owocują w październiku.

Ogród w październiku – przy sprzyjającej, słonecznej pogodzie – jest bardzo kolorowy. W październiku w ogrodzie kwitnie wiele roślin (ozdobnych i użytkowych), inne zmieniają barwę liści, na przykład winobluszcz, a jeszcze inne zachwycają dojrzewającymi owocami. Dowiedz się, jakie rośliny kwitną w październiku i jakie owoce można w tym miesiącu znaleźć w ogrodzie.

Jakie rośliny kwitną w październiku?

W październiku kwitnie jeszcze sporo roślin jednorocznych i dwuletnich. W ogrodach podziwiać możemy jeszcze kwiaty aksamitek, celozji, szarłatów, kosmosów, gazanii, cynii, zatrwianów, kleome, lobelii, nasturcji, żeniszków meksykańskich czy nagietków. Na rabatach zachwycają też kwiaty astrów chińskich.

Z roślin cebulowych i bulwiastych kwitną begonie bulwiaste, dalie, pacioreczniki i zimowity jesienne.

W tym miesiącu na ogrodowych rabatach królują kwitnące astry bylinowe i wrzosy. Obok nich kwitną jeszcze inne byliny, np. dzielżany, krwawniki, nachyłki, rudbekie czy rozchodnik okazały.

Z kwitnących w październiku krzewów wymienić trzeba przede wszystkim hortensje, ale kwitną jeszcze róże oraz ketmie.

Z pnączy kwitnie jeszcze rdestówka Auberta.

Zobacz też: Jesienne liście w ogrodzie - te drzewa mają najbardziej kolorowe liście jesienią >>>

Jakie rośliny w październiku wydają owoce?

W październiku w ogrodzie bardzo efektownie i zachęcająco dla ptaków wyglądają krzewy ognika szkarłatnego i rokitnika zwyczajnego obsypane drobnymi pomarańczowymi owocami. Owocują również drzewa i krzewy głogu oraz róży pomarszczonej i berberysów. Dojrzewają owoce dyni olbrzymiej oraz miechunki rozdętej, o kształcie lampionów. Można je wykorzystać w jesiennych kompozycjach bukietów lub ususzyć.

Te owoce i warzywa zbieramy w październiku

W październiku zbieramy owoce późnych odmian jabłoni, grusz i śliw. Zbieramy także warzywa: dynie i melony, cukinie, patisony, kabaczki, sałatę, kapustne, korzeniowe, zaczynając od buraków, potem marchew, rzepę, rzodkiewkę, na końcu pietruszkę. Pomidory zbieramy przed nadejściem przymrozków. Owoce jeszcze niedojrzałe (zielone) układamy w skrzynkach, przesypując np. trocinami. Ustawiamy w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 10 st.C – będą dojrzewać powoli, nawet aż do grudnia.

Zobacz też:

Co trzeba zrobić w ogrodzie w październiku - sadzenie, wykopywanie, pielęgnacja, przygotowanie do zimy >>>

Sadzenie róż w październiku - jak to zrobić prawidłowo? >>>

Jesienne prace w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE