Mączniak jabłoni - groźna choroba drzew owocowych

2016-08-09 8:00

Mączniak jabłoni to jedna z chorób grzybowych, która występuje na drzewach jabłoni. Objawem porazęnia prze mączniaki jabłoni jest białoszary nalot na liściach. Poznaj objawy i szkodliwość mączniaka jabłoni. Jak zwalczać mączniaka jabłoni - sposoby zwalczania mączniaka jabłoni.

maczniak-jabloni
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Mączniak jabłoni

Mączniak jabłoni to choroba grzybowa, która atakuje drzewa jabłoni, rzadziej gruszy.

Mączniak jabłoni - co wywołuje chorobę

Sprawcą mączniaka jabłoni jest grzyb Podosphaera leucotricha (Ellis. et Ev.) Solomon

Mączniak jabłoni - objawy i szkodliwość

Grzyb poraża najczęściej pąki, liście, kwiaty i owoce jabłoni. Charakterystyczny jest biały lub szarobiały mączysty nalot na porażonych liściach i pędach, który składa się ze strzępek grzybni oraz trzonków konidialnych z zarodnikami. Infekcje na owocach prowadzą do ordzawienia skórki w postaci skorkowaceń w miejscach gdzie grzyb naruszył jej powierzchnię (charakterystyczna siateczka). Najczęściej obserwowanym objawem jest jednak porażenie młodych wierzchołkowych pędów jabłoni, które często ulegają deformacji i zahamowaniu wzrostu. Zainfekowane liście są mniejsze, marszczą się i zwijają, a niekiedy nawet zasychają. Porażone kwiaty nie rozwijają się prawidłowo i nie zawiązują owoców. Jest to druga po parchu najczęściej występująca choroba jabłoni. Jej szkodliwość jest uzależniona od podatności odmiany i wielkości infekcji w danym sezonie. Bywa jednak, że w przypadku młodych drzewek nawet mniejsze porażenie pąków wierzchołkowych może spowodować zahamowanie wzrostu i deformując pędy utrudni formowanie korony.

Mączniak jabłoni - pochodzenie choroby i cykl rozwojowy

Grzyb zimuje pomiędzy łuskami pąków w formie grzybni. Do infekcji pierwotnej dochodzi wczesną wiosną w czasie pękania pąków. Grzybnia przerasta wtedy na nowo rozwijające się liście, na których  tworzy biały mączysty nalot z zarodnikami konidialnymi (rozmnażanie bezpłciowe). Zarodniki te odpowiedzialne są za dalsze infekcje (infekcje wtórne), którym ulegają kolejne pędy, liście i rozwijające się kwiaty. Do zakażenia nie jest konieczne zwilżenie, a optymalna temperatura to 10-28 st.C.

W cyklu rozwojowym tego grzyba w drugiej połowie lata występuje również stadium doskonałe (rozmnażanie płciowe), w którym wytwarzane są owocniki (kleistotecja) z jednokomórkowymi zarodnikami (askosporami). Stadium to nie ma jednak większego znaczenia w cyklu infekcyjnym tego patogenu. Sprzyjające warunki dla rozwoju mączniaka jabłoni to suche i ciepłe lata oraz łagodne zimy. Mrozy poniżej -25 st. C powodują znaczne ograniczenie występowania mączniaka jabłoni.

Mączniak jabłoni - zwalczanie chemiczne

Zwalczanie chemiczne opieramy na lustracji drzew, którą przeprowadza się wiosną kiedy rozwijają się pierwsze liście. W przypadku zauważenia objawów infekcji można wykonać zabieg w fazie różowego pąka lub na początku kwitnienia jednym z zarejestrowanych preparatów siarkowych (np. Siarkol 800 SC) lub pirymidynowych (np. Nimrod 250 EC), które działają skutecznie w niższych temperaturach. Ze względu na możliwe poparzenia liści i ordzawienie owoców, nie zaleca się używania preparatów siarkowych w temperaturze powyżej 20 st. C i przy dużym nasłonecznieniu. Do zabiegów po kwitnieniu, gdy temperatura jest wyższa niż 12 st. C, można też użyć preparatów z grupy IBE (inhibitory biosyntezy ergosterolu) lub strobiluryn.Warto zwrócić uwagę na to, że wiele preparatów przeciwko parchowi jabłoni zwalcza również mączniaka, dlatego warto połączyć ochrony przeciwko tym patogenom.

Mączniak jabłoni - zwalczanie naturalne

Przy wyborze odmiany warto zwrócić uwagę na jej podatność na mączniaka jabłoni. Odmiany mało podatne na mączniaka to np. ‘Topaz’, ‘Rubinola’, ‘Rajka’. Wycinanie pędów z objawami mączniaka.

Tekst: A. Jurkowski

maczniak-jabloni
Autor: www.thinkstockphotos.com Liść jabłoni porażony mączniakiem jabłoni