Mączniak jabłoni - groźna choroba drzew owocowych

2016-08-09 8:00
maczniak-jabloni
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Mączniak jabłoni

Mączniak jabłoni to jedna z chorób grzybowych, która występuje na drzewach jabłoni. Objawem porazęnia prze mączniaki jabłoni jest białoszary nalot na liściach. Poznaj objawy i szkodliwość mączniaka jabłoni. Jak zwalczać mączniaka jabłoni - sposoby zwalczania mączniaka jabłoni.

Mączniak jabłoni to choroba grzybowa, która atakuje drzewa jabłoni, rzadziej gruszy.

Mączniak jabłoni - co wywołuje chorobę

Sprawcą mączniaka jabłoni jest grzyb Podosphaera leucotricha (Ellis. et Ev.) Solomon

Mączniak jabłoni - objawy i szkodliwość

Grzyb poraża najczęściej pąki, liście, kwiaty i owoce jabłoni. Charakterystyczny jest biały lub szarobiały mączysty nalot na porażonych liściach i pędach, który składa się ze strzępek grzybni oraz trzonków konidialnych z zarodnikami. Infekcje na owocach prowadzą do ordzawienia skórki w postaci skorkowaceń w miejscach gdzie grzyb naruszył jej powierzchnię (charakterystyczna siateczka). Najczęściej obserwowanym objawem jest jednak porażenie młodych wierzchołkowych pędów jabłoni, które często ulegają deformacji i zahamowaniu wzrostu. Zainfekowane liście są mniejsze, marszczą się i zwijają, a niekiedy nawet zasychają. Porażone kwiaty nie rozwijają się prawidłowo i nie zawiązują owoców.
Jest to druga po parchu najczęściej występująca choroba jabłoni. Jej szkodliwość jest uzależniona od podatności odmiany i wielkości infekcji w danym sezonie. Bywa jednak, że w przypadku młodych drzewek nawet mniejsze porażenie pąków wierzchołkowych może spowodować zahamowanie wzrostu i deformując pędy utrudni formowanie korony.

Mączniak jabłoni - pochodzenie choroby i cykl rozwojowy

Grzyb zimuje pomiędzy łuskami pąków w formie grzybni. Do infekcji pierwotnej dochodzi wczesną wiosną w czasie pękania pąków. Grzybnia przerasta wtedy na nowo rozwijające się liście, na których  tworzy biały mączysty nalot z zarodnikami konidialnymi (rozmnażanie bezpłciowe). Zarodniki te odpowiedzialne są za dalsze infekcje (infekcje wtórne), którym ulegają kolejne pędy, liście i rozwijające się kwiaty. Do zakażenia nie jest konieczne zwilżenie, a optymalna temperatura to 10-28 st.C.

W cyklu rozwojowym tego grzyba w drugiej połowie lata występuje również stadium doskonałe (rozmnażanie płciowe), w którym wytwarzane są owocniki (kleistotecja) z jednokomórkowymi zarodnikami (askosporami). Stadium to nie ma jednak większego znaczenia w cyklu infekcyjnym tego patogenu.
Sprzyjające warunki dla rozwoju mączniaka jabłoni to suche i ciepłe lata oraz łagodne zimy. Mrozy poniżej -25 st. C powodują znaczne ograniczenie występowania mączniaka jabłoni.

Mączniak jabłoni - zwalczanie chemiczne

Zwalczanie chemiczne opieramy na lustracji drzew, którą przeprowadza się wiosną kiedy rozwijają się pierwsze liście. W przypadku zauważenia objawów infekcji można wykonać zabieg w fazie różowego pąka lub na początku kwitnienia jednym z zarejestrowanych preparatów siarkowych (np. Siarkol 800 SC) lub pirymidynowych (np. Nimrod 250 EC), które działają skutecznie w niższych temperaturach. Ze względu na możliwe poparzenia liści i ordzawienie owoców, nie zaleca się używania preparatów siarkowych w temperaturze powyżej 20 st. C i przy dużym nasłonecznieniu.
Do zabiegów po kwitnieniu, gdy temperatura jest wyższa niż 12 st. C, można też użyć preparatów z grupy IBE (inhibitory biosyntezy ergosterolu) lub strobiluryn.
Warto zwrócić uwagę na to, że wiele preparatów przeciwko parchowi jabłoni zwalcza również mączniaka, dlatego warto połączyć ochrony przeciwko tym patogenom.

Mączniak jabłoni - zwalczanie naturalne

Przy wyborze odmiany warto zwrócić uwagę na jej podatność na mączniaka jabłoni. Odmiany mało podatne na mączniaka to np. ‘Topaz’, ‘Rubinola’, ‘Rajka’. Wycinanie pędów z objawami mączniaka.

maczniak-jabloni
Autor: www.thinkstockphotos.com Liść jabłoni porażony mączniakiem jabłoni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE