Jak przechowywać nasiona kwiatów i warzyw. Warunki przechowywania nasion

2012-10-30 16:01

Własnoręcznie zebrane latem i jesienią nasiona kwiatów czy zapasy nasion z zakupu musimy przechować do następnego sezonu. Jakie nasiona można przechować?

Przechowywanie nasion
Autor: GettyImages Zebrane z roślin ogrodowych nasiona należy odpowiednio przygotować do przechowywania

Przechowywać do następnego sezonu możemy tylko nasiona zdrowe. Nie przeznaczamy do przechowywania nasion z oznakami chorób grzybowych, żerowania szkodników, nasion zdeformowanych, z plamami czy zdrobniałych.

Przechowujemy tylko nasiona dobrej jakości, które zachowały wysoką zdolność kiełkowania. Warto sprawdzić ten parametr przed przeznaczeniem nasion do przechowania. Do przechowywania przeznaczamy nasiona, dla których zdolność kiełkowania wynosi powyżej 70 proc. Nie przechowujemy nasion, których zdolność kiełkowania wynosi poniżej 70 proc., ponieważ mogą być zasiedlone przez grzyby chorobotwórcze, które podczas przechowywania spowodują dalsze pogorszenie się jakości nasion i dodatkowo mogą przenieść się na rośliny, które wyrosną z takich nasion.Nasiona, które chcemy przechować muszą być dosuszone, nie mogą być zawilgotniałe.

Warunki przechowywania nasion

Przy przechowywaniu nasion najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Najlepsze do przechowywania są pomieszczenia suche i zimne.

  • Optymalna temperatura przechowywania nasion wnosi od –5 do +5 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może przyczynić się do obniżenia zdolności kiełkowania nasion i ich żywotności.
  • Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przechowywane są nasiona nie może być duża. Suche powietrze sprzyja zachowaniu żywotności nasion.

Gdzie przechowywać nasiona?

Nasiona powinny być przechowywane w odpowiednich opakowaniach. Najlepiej w zamkniętych szklanych pojemnikach (np. słoikach) – nasiona przechowywane w szkle najlepiej zachowują wysoką zdolność kiełkowania. Nasiona można też przechowywać w pudełkach z tektury parafinowanej czy torebkach z papieru foliowanego.

Nasiona
Autor: GettyImages Nasiona najlepiej przechowywać w papierowych torebkach