Czego nie podlewać gnojówką z mniszka lekarskiego? Kiedy nie stosować mniszka lekarskiego?

2024-04-12 12:05

Gnojówka z mniszka lekarskiego jest popularnym naturalnym środkiem odżywczym stosowanym w ogrodnictwie. Jest bogata w składniki odżywcze i ma wiele korzystnych właściwości dla roślin. Jednak przy nawożeniu niektórych roślin należy unikać podlewania gnojówką z mniszka. Czego zatem nie powinno się podlewać tym naturalnym nawozem i dlaczego?

Mniszek lekarski
Autor: www.thinkstockphotos.com Mniszek lekarski  to popularny chwast, który jest jednocześnie cenną rośliną leczniczą

Spis treści

  1. Gnojówka z mniszka
  2. Czego nie podlewać gnojówką z mniszka lekarskiego?
#MuratorOgroduje: Najpiękniejsze byliny wieloletnie zimujące w ogrodzie

Gnojówka z mniszka

Wszystkie części mniszka zawierają sok mleczny, którego głównym składnikiem jest taraksacyna. To właśnie tej substancji mniszek lekarski w dużej mierze zawdzięcza swoje właściwości lecznicze. W soku mlecznym dodatkowo znajdują się m.in. białka i żywica. Z kolei w kwiatach można znaleźć flawonoidy i sole mineralne, takie jak potas, fosfor, magnez, siarka i krzem. Są one też skarbnicą witaminy C. Liście mniszka również zawierają witaminę C, a ponadto kwas foliowy, a także wiele składników mineralnych tj. potas, mangan, żelazo, wapń.

Czego nie podlewać gnojówką z mniszka lekarskiego?

Gnojówką z mniszka lekarskiego możemy podlewać: np. maliny, agrest, porzeczki, truskawki, drzewa owocowe, borówkę amerykańską, winorośl. Wybrane warzywa również można nawozić gnojówką z mniszka lekarskiego: np. jarmuż, kapustę, paprykę, pomidory.

Są jednak rośliny, które mogą źle tolerować podlewanie gnojówką z mniszka. Oto czego lepiej nie podlewać gnojówką z mniszka?

Rośliny kwasolubne - niektóre rośliny, takie jak azalie, hortensje czy rododendrony, preferują kwaśne środowisko glebowe. Gnojówka z mniszka, podobnie jak wiele innych naturalnych nawozów, może mieć zasadowe pH. Zbyt wysokie pH może zakłócać równowagę kwasowo-zasadową gleby, co jest niekorzystne dla roślin kwasolubnych. Zamiast tego, lepiej stosować kwaśne nawozy, które w pełni spełnią potrzeby tych roślin.

Rośliny wrażliwe na rozwój grzybów - mniszek lekarski ma właściwości stymulujące wzrost roślin, ale może również sprzyjać rozwojowi grzybów. Niektóre rośliny są szczególnie wrażliwe na infekcje grzybowe, takie jak pleśń lub mączniak. Podlewając takie rośliny gnojówką z mniszka, istnieje ryzyko pogorszenia infekcji grzybiczych. Lepiej unikać stosowania gnojówki z mniszka na roślinach podatnych na te schorzenia.

Gnojówka z mniszka jest korzystnym naturalnym nawozem, który może przynieść wiele korzyści dla większości roślin. Jednak należy zachować ostrożność podczas jej stosowania. Unikaj podlewania gnojówką z mniszka roślin kwasolubnych, oraz tych, które są szczególnie podatne na infekcje grzybowe. Pamiętaj o obserwacji roślin i dostosowywaniu nawożenia do ich indywidualnych wymagań, aby cieszyć się zdrowym ogrodem i dużymi plonami.

Sprawdź swój horoskop kwiatowy - jakim jesteś kwiatem i co to znaczy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.